To jedna z najpopularniejszych metod terapeutycznych stosowanych w gabinecie fizjoterapeuty. Polega na leczeniu zaburzeń w tkance łącznej, czyli głównie w powięzi. Powięź to elastyczna, silnie połączona tkanka, która pokrywa całe ciało i zapewnia integralność i stabilność narządów wewnętrznych, mięśni, kości oraz stawów.
Jeśli cierpisz na ostry i przewlekły ból, zwłaszcza w nagłych urazach:
- skręcenie i zwichnięcie stawu skokowego,
- urazy sportowe,
- łokieć golfisty,
- shin splints,
- uraz stawu kolanowego,
- uraz stawu barkowego
to ta metoda może być przydatna w Twoim leczeniu.
Podobnie jeśli zmagasz się z różnymi dolegliwościami, takimi jak:
- bóle pleców, karku, głowy
- bóle stawów
- problemy związane z układem nerwowym czy krążeniem
Zastosowanie terapii FDM może pomóc rozluźnić Twoją napiętą powięź w okolicach kręgosłupa, co w efekcie powinno złagodzić bóle pleców i poprawić Twoją ogólną ruchomość.
FDM opiera się na teorii, że przyczyną bólu i różnych problemów jest napięcie i skrócenie tkanki łącznej, które powoduje zaburzenie równowagi między mięśniami i stawami.
Na czym polega terapia FDM?
Podczas wizyty u fizjoterapeuty pracującego tą metodą opieramy terapię na komunikacji z pacjentem, który opisuje występujące objawy bólowe, a także na obserwacji mowy ciała. Dzięki temu terapeuta ma możliwość doboru odpowiedniej formy terapii, np: zastosowania rozciągania, uciskania i masowania, aby rozluźnić napiętą powięź i przywrócić równowagę w ciele pacjenta.
Celem FDM jest poprawienie przebiegu powięzi i tym samym w najczęstszych przypadkach umożliwienie odzyskania pełnego zakresu ruchu w stawach. W momencie, gdy dany problem bólowy czy wynikający ze schorzenia zostanie wyeliminowany, można liczyć na natychmiastową poprawę zarówno w ruchomości, jak i w zmniejszeniu bólu. Leczenie tą metodą trwa stosunkowo krótko, co pozwala również na szybki powrót do sprawności fizycznej.