Jakigo fizjotrapeutę wybrać?
Rehabilitacja niemowląt

Rehabilitacja niemowląt

Asymetria ułożeniowa i inne wady - rehabilitacja niemowląt Warszawa

Zauważyłeś u swojego dziecka asymetrię lub ktoś zwrócił Ci na to uwagę? Może pojawił się problem obniżonego lub podwyższonego napięcia mięśniowego? Zastanawiasz się czy dziecko rozwija się prawidłowo i odpowiednio do swojego miesiąca życia?

Jako rodzice małych pacjentów w pełni odpowiadamy za ich zdrowie, a prawidłowy rozwój niemowlaka to inwestycja w jego przyszłość. Wszelkie nieprawidłowości na początkowym etapie mogą przyczynić się do ich pogłębienia z czasem, a nie opanowanie przez dziecko podstawowych umiejętności motorycznych ograniczy możliwość dalszego rozwoju.

Jeżeli zauważyłeś problem bądź chcesz sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo i dowiedzieć się, jak wspomóc jego rozwój zapisz się na wizytę do specjalisty, wybierając usługę “Rehabilitacja niemowląt”.

Umów wizytę

Umów się przez Booksy

Cennik

Rehabilitacja niemowląt 45 min od 190 zł

Rehabilitacja u niemowląt

Podczas pierwszych dwunastu miesięcy życia dziecko szybko rośnie, zdobywa nowe umiejętności, uczy się własnego ciała i po raz pierwszy doświadcza każdej pozycji. Po porodzie głównie leży i nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji ciała, a zaledwie kilka miesięcy później zaczyna stawiać pierwsze kroki. Może się zdarzyć, że zaobserwujemy u malucha nieprawidłowe zachowania, jak na przykład mocne odginanie się w jedną stronę lub mocne prężenie się podczas karmienia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym, który dokona oceny rozwoju psychoruchowego dziecka oraz udzieli wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji dziecka. W przypadku znalezienia problemu opracuje właściwe dla postawionej diagnozy cele terapii, którą następnie przeprowadzi.

Rehabilitacja gdy niemowlę nie rozwija się prawidłowo

Proszę zapoznać się z poniższym opisem prawidłowego rozwoju niemowląt. Jeśli dostrzegą Państwo u malucha jakiekolwiek braki lub zachowania budzące wątpliwości, proszę niezwłocznie umówić się na konsultację u fizjoterapeuty dziecięcego, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Natychmiastowa reakcja jest bardzo istotna, ponieważ im wcześniej wykryje się zaburzenie, tym łatwiej będzie nad nim pracować.

5-6 miesiąc rozwoju niemowlęcia

Maluszek próbuje chwycić stópki i wsadzać je sobie do buzi, potrafi łapać zabawki podawane po przekątnej. Podejmuje pierwsze próby obrócenia się z pleców na brzuch, a następnie w niedalekim odstępie czasu (ok. 3-4 tygodni) z brzucha na plecy. Na brzuchu wykonuje obroty wokół własnej osi ciała i potrafi w tej pozycji sięgnąć po zabawkę. Brak opisanych umiejętności może sygnalizować np. zaburzenia napięcia mięśniowego lub asymetrię.

7-8 miesiąc rozwoju niemowlęcia

Na tym etapie niemowlak zaczyna pełzać. Udaje mu się przyjąć pozycję na czworaka i w tej pozycji się bujać.

9-10 miesiąc rozwoju niemowlęcia

Dziecko zaczyna czworakować, a do zadań rodzica należy zabezpieczenie kontaktów, przeniesienie detergentów na wyższe półki oraz zamontowanie klamerek na szafkach. Dziecko zainteresowane jest każdym przedmiotem, który napotka na swojej drodze. Z zainteresowaniem wchodzi pod stół lub łóżko. W tym okresie maluch potrafi samodzielnie siedzieć i w tej pozycji bawić się zabawkami.

11-12 miesiąc rozwoju niemowlęcia

To moment, kiedy z pozycji na czworaka niemowlak zaczyna stawać. Początkowo wspina się po kolanach rodzica lub przy meblach. Zaczyna też stawiać pierwsze kroki przy podporze. Kończąc pierwszy roczek prawdopodobnie postawi już pierwsze samodzielne kroki. Jeżeli pierwsze kroki nie pojawią się w pierwsze urodziny, nie należy się martwić, ponieważ maluszek ma na to czas do 18 miesiąca życia pod warunkiem, że w wieku 12 miesięcy potrafi chodzić przy meblach.

Neurofizjologiczne metody pracy z dziećmi

Metoda Prechtl’a

Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na bardzo wczesne wykrycie u małego dziecka i noworodka możliwych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. To bardzo dobre i wiarygodne narzędzie diagnostyczne polega na ocenie jakości ruchu w odniesieniu do spontanicznej aktywności dziecka.

Metoda NDT-Bobath

Jest to główna metoda używana w rehabilitacji dzieci. Jej założeniem jest wszechstronny rozwój dziecka, adekwatny do jego sprawności psychoruchowej. Zadaniem terapeuty jest ocena problemów, możliwości oraz wtórnych nieprawidłowości rozwoju malucha. Metoda przynosi największe korzyści w usprawnianiu dzieci młodszych i niemowląt, ponieważ już na wczesnych etapach hamuje niepoprawne odruchy oraz pozwala zmienić napięcie mięśniowe. Metoda NDT-Bobath wykorzystuje techniki, które opierają się na zasadzie wspomagania i na torowaniu ruchu za pomocą punktów kluczowych.

Metoda AFE

Metoda AFE, inaczej nazywana akceleracją oddechową, polega na zwiększaniu przepływu wydechowego. Stosowana jest w przypadku niedojrzałości układu oddechowego.

  • 1 na 1
  • Przyjazne wnętrze
  • Pełen profesjonalizm