Fizjoterapia wisceralna – czym jest?
Terapia wisceralna to połączenie pracy manualnej, jak na przykład masażu, oraz różnych pozycji na brzuchu przyjmowanych przez pacjenta. Ta metoda terapeutyczna wykorzystuje techniki opracowane przez lekarzy i fizjoterapeutów na przestrzeni wielu lat. Specjaliści, którzy stosują terapię wisceralną, koncentrują się na pracy nad jamą brzuszną pacjenta, a czasami także nad miednicą i klatką piersiową.
Wskazania do fizjoterapii wisceralnej
Często problemy z układem pokarmowym nie wynikają wyłącznie z błędów w diecie. Przyczyną mogą być również niedokrwienie lub niedotlenienie ważnych organów oraz napięcie tkanek otaczających układ pokarmowy, co może spowalniać jego funkcjonowanie i wydajność.
Istnieje wiele schorzeń, które mogą wymagać fizjoterapii wisceralnej. Przykładowo, stanów zapalnych wywołanych urazami brzucha (na przykład po operacji). Ponadto osoby z przewlekłymi problemami trawiennymi mogą skorzystać z tej terapii. Specjalistyczny masaż wisceralny jest szczególnie polecany pacjentom z regularnymi skurczami lub rozkurczami mięśni w podbrzuszu oraz kobietom, które doświadczają bolesnych miesiączek i problemów z nietrzymaniem moczu.
Przebieg fizjoterapii wisceralnej
Przed rozpoczęciem sesji masażu terapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, aby omówić historię jego zdrowia. Następnie stosuje odpowiednie manualne techniki wisceralne na przedniej części brzucha. Fizjoerapeuta rozluźnia mięśnie brzucha, klatki piersiowej oraz miednicy. To działanie ma holistyczny wpływ na całe ciało, co prowadzi do pozytywnych efektów dla ogólnego samopoczucia.
Efekty fizjoterapii wisceralnej
Celem fizjoterapii wisceralnej, często nazywanej fizjoterapią trzewną, jest redukcja napięcia wokół jamy brzusznej oraz poprawa metabolizmu i odporności organizmu.