Czym jest mięsień prosty brzucha?
Mięsień prosty brzucha (łac. musculus rectus abdominis) to symetryczny, długi mięsień leżący po obu stronach środkowej części brzucha. Jego przebieg zaczyna się w okolicach żeber oraz mostka, a kończy przy kości łonowej. Jest to kluczowy mięsień, który odpowiada za zgięcie tułowia do przodu, czyli ruchy takie jak podnoszenie się z pozycji leżącej czy wykonywanie klasycznych "brzuszków". Mięsień prosty brzucha pełni również ważną rolę w stabilizacji tułowia i wspieraniu prawidłowej postawy ciała.
Mięsień prosty brzucha u kobiet
U kobiet, szczególnie w czasie ciąży, może wystąpić zjawisko rozstępu mięśnia prostego brzucha, znane także jako rozejście mięśni brzucha (diastasis recti). Polega ono na oddzieleniu się mięśni wzdłuż linii pośrodkowej jamy brzusznej, co prowadzi do charakterystycznej "przerwy" między nimi. Diastaza często objawia się widocznym uwypukleniem brzucha, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Jest to powszechny problem po porodzie, który niekiedy może wymagać specjalistycznej rehabilitacji, aby przywrócić prawidłowe napięcie mięśni i poprawić ich funkcję. W innym artykule dowiesz się jak sprawdzić rozejście mięśni prostych brzucha?
Fizjoterapeuta pomoże z bólem mięśni prostych brzucha
Jeśli doświadczasz objawów rozstępu mięśnia prostego brzucha, takich jak bóle pleców, osłabienie mięśni brzucha czy trudności z wykonywaniem codziennych czynności, warto skonsultować się ze specjalistą od fizjoterapii. Odpowiednio dobrana rehabilitacja może pomóc w wzmocnieniu osłabionych mięśni i przywróceniu równowagi w obrębie jamy brzusznej. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia i umówić się na wizytę.