czyli w języku polskim - Propioceptywny Głęboki Odruch Ścięgnisty.
Brzmi skomplikowanie, natomiast cel w tej metodzie jest prosty. Fizjoterapeuta, który pracuje za pomocą PDT-R skupia się na usunięciu źródła występujących dolegliwości, a nie tylko ich objawów. Dzieje się tak dzięki zmianie lub przywróceniu właściwej drogi informacji podróżującej układem nerwowym.
Na tę metodę PDT-R możesz się zdecydować, gdy dotknęły Cię:
- urazy, przeciążenia
- przewlekły stres
- nietolerancje pokarmowe
- ogólne przemęczenie
- blizny, oparzenia
- wypadki komunikacyjne
- zabiegi ortodontyczne
Metoda PDT-R jak reset komputera
Obrazowe może być porównanie pracy tą metodą do resetowania komputera, jakim jest nasz mózg. Jest to część układu nerwowego, która kontroluje procesy zachodzące w naszych ciałach - jak system operacyjny. Aby działał prawidłowo, potrzebne jest sprawne oprogramowanie, czyli receptory w Twoim ciele, które odbierają i przekazują informacje o danej czynności. Jeśli w systemie pojawią się czynniki jak: stres, trauma, uraz albo np. nietolerancja pokarmowa (swego rodzaju “wirusy”), to dochodzi do zakłócenia przepływu informacji. Trzymając się komputerowych analogii - w związku z takimi zaburzeniami cały system operacyjny może zwolnić, zawiesić się, co w ciele człowieka przekłada się na objawy bólowe lub ograniczenia ruchomości.
Metoda PDT-R stosowana przez fizjoterapeutę pomoże Ci:
- znaleźć bezpośrednią przyczynę zaburzeń
- usunąć nieprawidłowo przekazywane bodźce
- “zresetować” ustawienia
- “skasować” występujące patologie
- “wgrać” nowe, sprawne funkcjonowanie
Dla kogo jest metoda Proprioceptive Deep Tendon Reflex?
Metoda PDT-R oprócz aktualnych i świeżych urazów, zajmuje się również starymi kontuzjami nawet sprzed 20 lat, które mogą oddziaływać na stan pacjenta w późniejszym czasie lub nietolerancje pokarmowe czy chemiczne przyczyniające się do stanu zmęczenia organizmu.