Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Dlaczego boli łokieć? – łokieć tenisisty, golfisty, złamania, zespół kanału nerwu łokciowego

Odczuwasz ból z góry lub dołu łokcia?
Doświadczyłaś/eś złamania w tej okolicy?
Dokuczają Ci drętwienie i mrowienie czwartego i piątego palca dłoni?

Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie.

Specjaliści ze studia Fizjo4life podjęli się wyjaśnienia tematu bólu stawu łokciowego.
W rozmowie wyjaśnią czy rzeczywiście Twój problem wynika z problemu w obrębie łokcia.
Wskażą najlepsze rozwiązanie dla Twoich dolegliwości i wyjaśnią kwestie dotyczące skutecznego i zgodnego z aktualnymi standardami leczenia.

00:00 – Jakie są objawy łokcia tenisisty?
01:30 – Kiedy pojawiają się objawy łokcia tenisisty?
03:00 – Czym jest łokieć tenisisty?
04:55 – U kogo najczęściej pojawia się łokieć tenisisty?
07:00 – Czy blokada sterydem pomaga na łokieć tenisisty?
07:40 – Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty?
10:00 – Jak ćwiczyć przy łokciu tenisisty?
12:40 – Czym jest łokieć golfisty?
15:00 – Czy fizykoterapia jest pomocna w leczeniu łokcia golfisty?
16:10 – Ile trwa leczenie łokcia golfisty?
18:45 – Czym jest neuropatia nerwu łokciowego?
20:30 – Jak przyspieszyć regenerację nerwu łokciowego?
21:17 – Jakie badania wykonać przy neuropatii nerwu łokciowego?
22:40 – Kiedy warto wykonać USG przy bólu łokcia?
23:15 – Jakie są przyczyny uszkodzenia rowka nerwu łokciowego?
25:00 – Jak wygląda leczenie przy neuropatii nerwu łokciowego?
25:30 – Jakie leki warto przyjmować przy neuropatii nerwu łokciowego?
27:30 – Czym jest zapalenie kaletki łokciowej?
29:00 – U kogo najczęściej występuje zapalenie kaletki łokciowej?
29:40 – Jakie są objawy zapalenia kaletki łokciowej?
30:03 – Jak wygląda leczenie zapalenia kaletki łokciowej?
31:47 – Jakie badanie warto wykonać przy zapaleniu kaletki łokciowej?
32:52 – Do kogo udać się ze złamaniem w stawie łokciowym?
33:50 – Jak wygląda leczenie po złamaniu?
34:15 – Kiedy rozpocząć fizjoterapię po złamaniu w stawie łokciowym?
37:19 – Czy istnieje dobra maść na ból łokcia?
38:50 – Czy łokieć może boleć od kręgosłupa?
39:54 – Jak wzmacniać łokieć? Jakie są ćwiczenia na łokieć?
40:48 – Czy zastrzyki sterydowe osłabiają ścięgna w łokciu?
42:00 – Co jest lepsze na ból łokcia, osocze czy steryd?
42:48 – Kiedy najczęściej wykonywane są operacje łokcia?
43:50 – Do jakiego lekarza udać się z bólem łokcia?

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wysłuchać innych odcinków podcastu Talks4life – na naszym kanale Youtube (subskrybuj!) lub portalach streamingowych, jak Spotify i iTunes.

Uwaga, informacje zawarte w naszych podcastach nie stanowią porady medycznej i nie mogą być jako taka porada traktowane. Publikowane w nagraniach treści mają charakter informacyjny i autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. Każdy problem fizjoterapeutyczny wymaga bezpośredniej konsultacji ze specjalistą, do czego zawsze ogromnie zachęcamy.

Odwiedź stronę naszego Studia zdrowego ciała i ruchu Fizjo4life w Warszawie!http://www.fizjo4life.pl lub skorzystaj z Booksy, aby zapisać się na wizytę.
Śledź nas: https://www.instagram.com/fizjo4life/ https://www.facebook.com/Fizjo4life

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Transkypcja Podcastu

Michał Dachowski: Cześć! Witam Was serdecznie w kolejnym odcinku z serii talks4life. Dzisiaj odpowiemy Wam na szczególne pytanie jakim jest Dlaczego boli Was łokieć? Co ten ból prowokuje? Jak go wyleczyć, jakie są możliwości bólowe w łokciu? No i oczywiście co z nim zrobić, żebyście poczuli się lepiej. Możemy o tym rozmawiać dlatego, że są z nami

Łukasz Kołodziejczyk: Łukasz Kołodziejczyk,

Patryk Jatczak: Patryk Jatczak,

Michał Dachowski: Ja, Michał Dachowski. Oczywiście wszyscy fizjoterapeuci z Warszawskiego studia fizjoterapii i treningów fizjo4life. A więc zapraszamy do odsłuchania tego podcastu. I na pierwszy rzut lecimy sobie z czymś, co chyba jest najczęściej widziane w gabinetach. Najwięcej tego jest i na pewno raz w tygodniu każdy z nas takiego pacjenta. Czyli jest to łokieć tenisisty. Jakie objawy? Co ludzie mówią? Jakie macie spostrzeżenia własne?

Łukasz Kołodziejczyk: Tak, jeżeli chodzi właśnie o objawy bólowe w obrębie samego łokcia. No to faktycznie łokieć tenisisty to jest taka jednostka, która najczęściej jest spotykana w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jeżeli chodzi o objawy, to jest przede wszystkim ból zlokalizowany po bocznej stronie stawu łokciowego.

Michał Dachowski: Dla ludzi może być od góry. Tak by to nazwali pewnie

Łukasz Kołodziejczyk: tak od góry. I jeżeli chodzi o to, kiedy pojawiają się te objawy, bo to będzie takie istotne objawy pojawiają się głównie podczas takich aktywności dnia codziennego, które wymagają chwytu, a także podczas przenoszenia. Są takie testy, które możecie sobie w domu wykonać. Jest to np. ściśnięcie komuś dłoni. Takie dzień dobry. Jak się przywitacie, ściśniecie komuś dłoń i pojawi się ból po bocznej, czy tak jak ustaliliśmy od górnej strony łokcia. No to wtedy już powinna się zapalić lampka, że to może być faktycznie ten łokieć tenisisty,

Patryk Jatczak: ruch typu dźwiganie walizki, wyciąganie z samochodu, ból wyłączający albo wręcz opuszczający walizkę. To też może być jednoznaczne z wystąpieniem łokcia tenisisty.

Michał Dachowski: Ruch wkręcania zaś, jak ktoś niesie zupę i też zaczyna go boleć do wlewa wodę do garnka. Do czajnika żeby herbatę sobie zaparzyć i wtedy go boli. To takie jasne, jakby gdzieś oznaki tego, że ten łokieć tenisisty rzeczywiście może być. Też to bym powiedział, że kiedyś mówiono o tym, że to jest taki zespół czy przypadłość ludzi, którzy pracują na myszce. Zupełnie tego ja nie widzę. Jakby w ogóle nie wiąże tego tego łokcia tenisisty z myszką i też z tenisem, chociaż na szczęście to występuje.

Patryk Jatczak: Aczkolwiek miałem przypadek pacjentki, u której koleżanki zdiagnozował zespół cieśni nadgarstka. Kupiła myszkę pionową, przez co zaostrzyła sobie łokieć tenisisty i miała zwolnienie 2 miesiące

Michał Dachowski: Nie o to chodzi, żeby kupować takie myszki. Nie tędy droga i jak to wyleczyć.

Patryk Jatczak: Koleżanki zdiagnozowały, nie słuchamy, nie słuchamy.

Łukasz Kołodziejczyk: Jeżeli chodzi o właśnie to w jakich grupach pacjentów może się pojawić ten łokieć tenisisty to warto też powiedzieć. Czym tak naprawdę on jest. Jeżeli chodzi o łokieć tenisisty. To jest tak naprawdę schorzenie z grupy tak zwanych tendinopatii. To jest takie trudne słowo. Natomiast już tłumaczę, o co chodzi. Tendinopatia jest to po prostu choroba ścięgna.

Michał Dachowski: i uwaga, to trzeba powiedzieć. To nie jest zapalenie najczęściej . Dlatego NLPZ nie działają, nie będą działać. Kluczowe w tym, że lekarze mogą wam zapisać jakieś leki przeciwzapalne. A was dalej będzie bolało bardzo podobnie. No może troszkę mniej. Ale to nie będzie tutaj kluczowe w leczeniu.

Patryk Jatczak: To jest bliżej zmiany strukturalnej niż samego zapalenia.

Łukasz Kołodziejczyk: To jest właśnie zaburzenie tych warstw kolagenowych w samym ścięgnie. I tutaj ważna rzecz, że ścięgna nie lubią nagłych zmian obciążeń. Jeżeli jesteście osobami, które dużo siedzą za biurkiem, mało jesteście aktywni i nagle uznacie, że chcecie codziennie pograć w tenisa, pograć w siatkówkę, koszykówkę i tak dalej. No to nagle może się okazać, że po prostu te ścięgna będą się za bardzo przeciążały i będą się stopniowo uszkadzać.

Michał Dachowski: Albo nagły powrót. Kiedy sobie gramy w tenisa, jak było wszystko cacy, nagle stwierdziłeś, że nie masz czasu, nie chce ci się. I siedzę aż pierwszego września, że wracasz.

No i właśnie to jest ten moment, kiedy ten powrót i te ścięgna. Pamiętasz, co robiłeś. Więc głowa sama pamięta ciało, tylko nie pamięta dokładnie. Więc to też oczywiście też może cię zaboleć. I to może być to łokieć tenisisty.

Łukasz Kołodziejczyk: Tak, jeżeli chodzi o szczyt zachorowań, to jest najwięcej przypadków między 40 50 rokiem życia. Oczywiście jest to bardzo zmienne, bo wszystko zależy od tego. Jak tych swoich ścięgien używacie i co robicie na co dzień.

Patryk Jatczak: Ból dotyczy głównie ręki dominującej. Zazwyczaj występuje to dlatego u ręki dominującej, bo w ciągu dnia używamy właśnie tej ręki. Wskutek przeciążeń, takich sumy, przeciążeń bądź jednego jakiegoś dynamicznego szarpnięcia może wystąpić też ból tej okolicy.

Łukasz Kołodziejczyk: U jakiej pacjentów w jakiś zawodach najczęściej spotykacie łokieć tenisisty? Z mojego doświadczenia często mam fryzjerki, kosmetyczki i generalnie właśnie takie osoby, np. mechanicy, które dużo używają rąk, dużo wkręcają.

Patryk Jatczak: Udar, klucz udarowy, mechanizm, . Praca narzędziami, które mają dużą siłę drgań i trzymamy je w rękach typu klucz udarowy mechaników przy odkręcaniu czy dokręceniu kół. Ewentualnie pracownicy budowlani, którzy mają dużą siłę, dużą siłę ścisku. Dodatkowo te wibracje czy też więc suma tych urazów jest skumulowana przez te narzędzia i siłę, jaką generuje.

Michał Dachowski: To ja wam tu opowiem taką historię takiego mojego przypadku. Długo rozkminiałem w gabinecie, co mogło być przyczyną właśnie bólu łokcia. Miałem pacjenta, który był sędzią koszykarskim, więc jakby ten łokieć trochę taki mało wykorzystywany. Raczej biega się po tym nie, ale okazało się już po którejś wizycie, że ten łokieć wraca cały czas wraca i wraca mimo ćwiczeń to wraca i wraca. Nie jak jechał z Siedlec, bo mieszkał w Siedlcach, pracował w Warszawie to trzymał książkę, żeby mu nie drgała w napięciu maksymalnym jakby zgięciu dłoni do przedramienia. Tak trzymał bardzo mocno. Czyli ten łokieć cały czas bardzo pracował. Przez 40 minut do godziny czasu czytał to książkę i jeszcze ta amortyzacja tych właśnie drgań, to co powiedziałeś i to cały czas tak było. Tylko, że on tego nie widział jako problem. Ciężko było zapytać w wywiadzie, ej a trzymasz książkę i jedziesz godzinę pociągiem w dziwnej pozycji.[PK1] No to nie jest pytanie z wywiadu dopóki tego się nie wyciągnie. Co jeszcze robisz? Co jeszcze robisz? Zresztą masa czynników jakby będzie powodowała to, że łokieć was zaboli i możecie też ze swoim fizjoterapeutą albo z nami tego kluczowego czynnika też nie zgadnąć albo nie znaleźć. To też naturalne i normalne to trzeba też powiedzieć, że to może być taka ukryta trochę albo masa różnych małych bodźców typu niewyspanie się, zła dieta. Ktoś Cię wkurzył? Akurat poćwiczyłeś trochę bardziej. Coś tutaj się wydarzyło. Jakieś specyficzne jedno ćwiczenie nagle, które wykonałeś i tutaj dużo może się zdarzyć. No dobra, a co powinniśmy robić? Tutaj od razu powinniśmy biec do lekarza i to co lekarze robi w momencie do oszukiwać to sterydami, żeby nie bolało potocznie zwane blokadą. Czy blokada łokcia tenisisty jest dobrym kierunkiem, który powinniśmy próbować i powinniśmy robić? W tej przypadłości?

Patryk Jatczak: Blokada w ogóle nie wykazuje skuteczności w leczeniu łokcia tenisisty w długim okresie czasu. Pierwsze co musimy zaznaczyć, że łokieć może nawet dochodzić do siebie sam do roku czasu, więc tutaj ten okres, na który bierzemy pod uwagę poprawę jest naprawdę rozciągnięty. Najlepiej zacząć od prewencji, czyli od pilnowania się przed..

Michał Dachowski: nagłymi ruchami. Tak naprawdę nagłymi, szybkimi ruchami

Łukasz Kołodziejczyk: Czemu nie wstrzykiwać tych sterydów? Bo generalnie są badania, które pokazują, że właśnie sterydy hamują syntezę kolagenu i spowalniają cały proces gojenia się tkanek. Faktycznie, one mają działanie przeciwzapalne. Ale tam nie ma, ale nie ma zapalenia, więc tutaj już mamy pierwszy zgrzyt. A kolejna sprawa to dlatego są kontrowersje na temat właśnie wstrzykiwania tych sterydów w ścięgna, ponieważ później w takich follow up’ach, czyli śledzeniach osób, które miały takie ostrzyknięcia, okazywało się, że miały one większe ryzyko zerwania ścięgna.

Michał Dachowski: Zerwań czyli uszkodzeń. Czyli drugi jakby uraz, nawet powrót całej tej choroby, jakby nawet tego łokcia tenisisty. Jest częstszy i za każdym razem, przy każdym jakby takim wkłuciu się to ścięgno staje się coraz słabsze i coraz mniej może też absorbować siłę.

Łukasz Kołodziejczyk: Mniejsze obciążenia może znosić, jest coraz bardziej podatne na uszkodzenia..

Michał Dachowski: coraz łatwiej go uszkodzić. Więc takie trochę perpetum mobile, którego nie chcemy mieć takiego perpetum mobile ogólnie. Więc znowu to nie jest leczenie z pierwszego rzutu, tutaj jasno wszystkie badania nowoczesnej fizjoterapii mówią o tym, że powinniśmy zacząć dwutorowo tak naprawdę, i trochę terapii manualnej, która pomoże w ślizgu tkanek miękkich.

Łukasz Kołodziejczyk: Odciążenie na tym etapie takim najbardziej bolesnym.

Michał Dachowski: Odciążenie czyli ruch, ale nie przeciążenie. Odciążenie uwaga nie znaczy, że nic nie robię, bo to też tak odciążyć czyli nic nie robić.

Łukasz Kołodziejczyk: No dokładnie, bo to co wcześniej powiedziałem, że właśnie ścięgna nie lubią takich nagłych zmian obciążeń, jeżeli obciążaliście to ścięgno i teraz nagle położycie się w łóżku, bo zaczęło boleć i totalnie nic nie będziecie robić z tym ścięgnem. No to znowu mam problem z powrotem do aktywności, bo na chwilkę faktycznie może być trochę lepiej, ale zacznę używać tej ręki. Cokolwiek zacznę robić podnosić, przenosić, chwytać, rzucać. I ból zaczyna powracać, często jeszcze ze zdwojoną siłą.

Patryk Jatczak: Przede wszystkim zrezygnować z ruchu, który sprowokował, jeżeli jest taka możliwość. Wiadomo, że nie zawsze. Niejednokrotnie ból czy łokieć tenisisty powstaje w wyniku naszej pracy w życiu codziennym, więc musimy sobie tak zmodyfikować ten ruch, który wykonujemy, żeby nie prowokować bólu, albo w jak najmniejszym stopniu. Najlepiej prowokować ten ból.

Michał Dachowski: No i teraz to jasne, że trzeba jakby włączyć powoli tutaj pracę tego ścięgna i trochę zależy od tego, jaki to jest stan, im bardziej ostry, tym tej pracy będzie mniej, a ona będzie wyglądała bardziej izometrycznie czyli taki skurcz nie ruszając łokciem, będziesz napinać mięśnie, które są w łokciu.

Łukasz Kołodziejczyk: Napinanie mięśnia nie ruszając stawem, ale generalnie napiąć samo to ścięgno. Te ćwiczenia mają bardzo fajny efekt przeciwbólowy i fajnie testować właśnie w tym pierwszym takim etapie, gdzie ten ból jest najbardziej nasilony. Oczywiście te ćwiczenia wszystkie trzeba wykonywać regularnie, to…

Michał Dachowski: tutaj regularnie nie znaczy raz w tygodniu, bo to też trzeba regularnie, czyli codziennie.

Patryk Jatczak: Dokładnie przykładem jest ściskanie piłeczki typowej rehabilitacyjnej.

Michał Dachowski: Tylko nie takie pulsowanie jak chcecie napompować sobie żyły, żeby wyglądały lepiej, czujemy ruch albo przytrzymanie tej piłeczki w pierwszych fazach w zależności od tego jaki ból. Im większy ból, tym więcej tej pracy przytrzymania, a mniej pracy ruchowej. Tak się to stosuje.. I teraz znowu czy tylko będziemy ćwiczyć łokieć, a nie. Jasno też mówimy o tym, że musimy popracować z całą kończyną, nazwijmy to nawet też sami z tułowiem. Im więcej kontroli im więcej siły im więcej możliwości w ruchomości całego barku. Tym też możliwości pojawienia się kontuzji typu właśnie łokieć tenisisty w łokciu jest mniejsze i też takie osoby szybciej dochodzą, ale też prewencyjnie dla nich jest to lepsze, czyli rzadziej ta dysfunkcja do nich wraca.

Łukasz Kołodziejczyk: Dokładnie, bo to też jeżeli spojrzymy na przyczyny, szczególnie u sportowców, powstawanie tego łokcia tenisisty, to często też właśnie mamy uszkodzenie samego ścięgna. Natomiast musimy się zastanowić, czemu to ścięgno się przeciążyło to może też być problem w obrębie osłabienia mięśni samego barku. Może gdzieś tam jest też zaburzona sama technika gry. Więc tutaj jest kilka elementów, które mogą się składać na to, że większe obciążenia też będą w tym łokciu się pojawiały.

Patryk Jatczak: Też jeżeli chodzi tu z samej nazwy łokieć tenisisty. Może to wynikać z niewłaściwego sprzętu, który korzystamy na co dzień. Jeżeli uderzamy rakietą, która ma za mocny naciąg, w tym momencie nasze ręka przyjmuje zbyt duże drgania. I no dostaje. Dostają te mięśnie.

Michał Dachowski: Czyli nowa rakieta, nowy chwyt, trochę większa, trochę dłuższa..

Patryk Jatczak: wprowadzamy się do wszystkiego powoli

Łukasz Kołodziejczyk: za dużo zmian naraz

Patryk Jatczak: Nagle graliśmy godzinę, przechodzimy na 3 godziny, nowa rakieta

Łukasz Kołodziejczyk: i jeszcze na innej nawierzchni.

Michał Dachowski: szybsza piłka, albo wolniejsza, bo tam się zmieniło. I to robi oczywiście nasz problem, którego nie chcemy i od tego może nas boleć. I od razu płynnie chyba przejdziemy i trochę rzeczy powtórzymy, albo zobaczymy co tu jest zmiennego, bo bardzo podobna kontuzja i tak na prawdę w leczeniu ani znowu w objawach oprócz miejsca bolesnego to nie będzie dużo. Kolejną taką dysfunkcją naszego łokcia to jest łokieć golfisty. Znowu będzie bolało przy chwytach, pytanie tylko teraz gdzie? Pod łokciem. Standardowo pod łokciem, albo po fizjoterapeutcznemu po przyśrodkowej. Tam gdzie się sami uderzycie to to, ale to nie boli uderzenie tylko znowu przyczepy mięśni, ale inne, przeciwne do tamtych i jest inna nazwa inna, bo znowu inny sport jakby używa tych mięśni. Teraz tutaj już golfiści, rzadki sport w ogóle w Polsce to naprawdę dlatego bijemy się z myślami, że to nie sport jest problemem. Golf tym momencie, tylko przeciążenia. Wtedy jakieś tam w ciągu dnia robiłeś, nie tylko w golfie, nie tylko w golfie, w samochodzie.

Michał Dachowski: I teraz znowu jakby te drgania, przeciążenia, te same rzeczy co były, to czynniki te same, inny ruch. To jest kluczowe. I znowu leczenie bardzo podobne, nie NLPZ. Nie tutaj zastrzyki, nie sterydowe. Nawet jeszcze można tu wspomnieć o częstym też wymyśle, który widziałem. To jest PRP czyli też czynniki wzrostu wyciągnięte od siebie.

Patryk Jatczak: Skuteczność lepsza niż steryd jak aczkolwiek nie lepsza od fizjoterapii

Łukasz Kołodziejczyk: Skuteczność jest w takim krótkoterminowym okresie. W długoterminowym jednak tutaj zdecydowanie lepiej wypadają ćwiczenia, bo ponieważ ćwiczenia wpływają na samą strukturę tego ścięgna, wpływają na to, że ono będzie silniejsze, będzie bardziej wytrzymalsze i będzie mogło znosić większe obciążenia. A to na tym, na tym nam najbardziej zależy, żeby znowu te ścięgno, które jest uszkodzone, żeby znowu mogło nam posłużyć, żebyśmy mogli wrócić do sportu, który chcemy uprawiać i do wszystkich takiej aktywności dnia codziennego typu chwytanie, przenoszenie. Bez bólu w łokciu.

Michał Dachowski: Jeżeli dotarłeś do tego miejsca i czujesz, że te informacje mogą być pomocne i dużo dowiedziałeś się, to my wszyscy jesteśmy atencjuszami i kochamy jak nas się udostępnia. Kochamy serduszka i kochamy udostępnienia, więc podziel się tą darmową wiedzą. Pokaż, że to jest fajny podcast i dowiedziałeś się z niego czegoś. A dla nas to będzie zachęta do nagrywania kolejnych odcinków z taką wiedzą z serii talks4life.

Zgadza się i teraz tutaj można dodać, że nie wiem czy fizykoterapia, bo też często pada czy jakieś prądy lasery będą pomocne no powiedzmy w tych dwóch dysfunkcja. Trzeba jasno powiedzieć, że znowu tu jest taka praca trochę modulacji bólowej. Wspomagająco..

Łukasz Kołodziejczyk: Wspomagająco można wykorzystać. Natomiast nie można się ograniczać tylko do tego. Jeśli pójdziemy i położymy się pod laserem, pod prądem, to tak jakbyśmy sobie wzięli tabletkę przeciwbólową na chwilę gdzieś możemy sobie delikatnie to stłumić. Natomiast to nie rozwiązuje naszego problemu.

Michał Dachowski: Tak i też ważne w tych fizykoterapii, że mogę Was też uprzedzić, że po pierwszych zabiegach może być gorzej. Po pierwszej czwórce, piątce, jak niektórzy pacjenci raportują, że nawet jest podniesienie jakby tego bólu i w sumie jest gorzej niż było przed, Ale znowu jako dodatek, jeżeli macie czas i chęci, możecie robić. Ale nie jest to znowu kluczowa rzecz, która was wyprowadzi z któregoś z łokci czy golfisty, czy tenisisty. I raczej tego jako fizjo4life nie rekomendujemy jako główne leczenie dysfunkcji ścięgien w łokciu.

Łukasz Kołodziejczyk: Jeżeli chodzi o leczenie i nawet jeżeli sobie już zaczynamy tutaj mówić o tym prawidłowym leczeniu, czyli właśnie wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń, które będą nam wzmacniały mięsień ścięgno i powodowały właśnie tę przebudowę tego kolagenu, to musimy wspomnieć o takich ramach czasowych, ile to leczenie trwa. Bo to nie jest leczenie, które trwa trzy dni albo tydzień. Tylko trzeba się nastawić na troszkę dłuższy czas i trzeba przyjąć, że to takie 12 tygodni solidnej pracy. To jest takie minimum, które trzeba przepracować, żeby faktycznie to ścięgno znowu odzyskało swoją wytrzymałość, a czasami nawet i dłużej, bo to wszystko jest indywidualne.

Michał Dachowski: Trochę zależy gdzie byłeś z tymi mięśniami, zależy co chcesz robić, do czego chcesz wrócić, cel Twój. Jak powiesz nic nie robiłem, leżę na kanapie, wymyśliłem sobie, że od dzisiaj będę grał w tenisa, to ten powrót będzie dużo dłuższy. Bo jak nic nie robiłeś, mięśnie masz słabsze, czy coś robiłeś? Znasz też ćwiczenia? Trochę masz takiej pamięci nerwowo-mięśniowej i w barku i po prostu wiesz jak ćwiczyć to też Ci będzie szybciej. I to jest, co jest ważne, tutaj to też dobrze powiedziałeś. Łukasz, jest to ten czas właśnie. Czyli wy też nie oczekujcie, nawet w fizjo4life, że drugi czy trzeci tydzień buduje jakąś znaczną zmianę.

Patryk Jatczak: Albo, że po jednej wizycie przejdzie.

Michał Dachowski: Będzie mniej bolało, jestem w stanie w to uwierzyć.

Patryk Jatczak: Tak, ale nie, że przejdzie, że jedna wizyta i już wszystko jest zrobione, wszystko na temat, dziękuję, do widzenia.

Michał Dachowski: Dokładnie te 6 tygodni naprawdę dałbym, żeby wykonywania ćwiczeń, żeby było trochę to utrwalone i pierwsze stałe oznaki zaistniały. Znowu tak jak Łukasz powiedział to nie koniec. Koniec myślimy o 12 tygodniu, ale po 6 ciu będzie Pan zadowolony. Jak to mówią.

Łukasz Kołodziejczyk: Tak, po sześciu już powinna być widoczna zmiana. Jeżeli po sześciu tygodniach wykonywania ćwiczeń nie widzicie jakiejkolwiek poprawy, no to warto wtedy zweryfikować, czy aby na pewno są dobrze dobrane te ćwiczenia.

Patryk Jatczak: Tak też trzeba zaznaczyć, że im dłużej ktoś się z tym tułał. Tym dłużej będzie wracał do normalności, do normalnego funkcjonowania. Bo ta tkanka jeżeli my nie polepszamy, to automatycznie nasz organizm będzie nam ograniczał wszystko co będzie mógł w ruchu naszej ręki.

Michał Dachowski: No i też tak jak katar też Wam powiemy leczy się nie 7 dni tylko wtedy rok. Łokieć tenisisty i golfisty nawet jak nie pójdziesz do fizjoterapeuty to to się wyleczy. To powinno przejść. Tylko że rok. Teraz coś to musicie jakby przemyśleć. Czy wolicie 12 tygodni. To są trzy miesiące. Tak dobrze liczę? Trzy miesiące względem roku. Wybór należy do Was. Zostawiamy was z tą informacją. Mam nadzieję, że dokonacie dobrych wyborów, a my płynnie przechodzimy do kolejnej rzeczy, która może Was boleć w łokciu. Jeżeli te dwie wcześniej opisane sytuacje nie dotyczą was i to nie są wasze objawy. No to jedziemy dalej. Zespół rowka nerwu łokciowego, czy inaczej neuropatia nerwu łokciowego taką mikroneuropatię czy mikrouszkodzenie nerwu praktycznie każdy z nas chyba przeżył. To jest to co się walniecie w łokieć i idą prądy do palców.

Łukasz Kołodziejczyk: To jest to. Dokładnie tak, bo to właśnie często uderzamy sobie w to miejsce w łokciu, które gdzie ten nerw jest położony, bardzo powierzchownie, bardzo, bardzo płytko i…

Michał Dachowski: co jest ważne, płytko i za nim jest twardo, czyli za nim dobijamy do kości, bo może być płytko i jest miękko, no to on się tutaj może schować, jakby możesz tego nie poczuć, a w tym miejscu układ źle jest wymyślony, ewolucja nas troszkę zawiodła w tym miejscu. No i każdy właśnie poczuł no i teraz tylko gdzie, to jest kluczowe. Powinniście czuć drętwienie albo jakieś objawy, nawet trochę utraty czucia, albo takie czegoś za mgłą. Dwa najmniejsze palce waszej ręki. Dłoni, czyli czwarty i piąty palec.

Łukasz Kołodziejczyk: No właśnie przy tym schorzeniu przyczyna tak naprawdę jest w obrębie samego łokcia, ale objawy najbardziej są odczuwalne w ręce, bo to tutaj jest właśnie promieniowanie największe do tych dwóch ostatnich dwóch ostatnich palców. No i ucisk tego nerwu łokciowego jest na drugim miejscu, zaraz po cieśni nadgarstka, jeżeli chodzi o te neuropatie uciskowe.

Michał Dachowski: Dokładniej i teraz co robić, to jak już się walnąłem i nie mam objawu to nic nie robię, jak dwa dni później wszystko okej, nawet dzień później jest ok. To już nie musisz do nas przychodzić i patrzeć czy ten nerw jest zdrowy, bo my tego nie sprawdzimy. Jeżeli nie masz objawu bólowego, czujesz dobrze, możesz ruszać palcami to też my nic tutaj nie chcemy z Wami robić. I kompletnie nie musicie przechodzić. Ale jeżeli ten objaw się wydłuża, czyli nie czujecie paluchów, albo macie utrudnione ściśnięcie, zgięcie tych palców, albo czujecie te palce za mgłą, to rzeczywiście tutaj możemy trochę pomóc i przyspieszyć proces regeneracji nerwu. Ale nieznacznie, nazwa mówi, nieznacznie, ale przyspieszymy

Łukasz Kołodziejczyk: Bo to jest bardzo ważne. To, co Michał powiedziałeś, że taką oznaką, która nam się powinna zapalić już taka mocna żółta lampka, to jest właśnie to, że mogę słabiej ścisnąć też ręką. Jeżeli zaczynają się pojawiać takie osłabienia siły chwytu, no to już jest taka ważna wskazówka, że trzeba się udać do specjalisty. Żółta w czerwoną, nawet tak.

Michał Dachowski: Światło się zmienia z żółtego na czerwone.

Łukasz Kołodziejczyk: Dokładnie, że trzeba tutaj mocno sprawdzić jak tam wygląda sam nerw. No i może płynnie przejdziemy do badań jakie warto by było wykonać. Bo tutaj akurat są dwa badania, które są bardzo przydatne, a jednym z nich jest badanie USG, dzięki któremu możemy zobaczyć jak wygląda ten nerw, jak wygląda cały ten rowek, którym on przebiega i czy czasem dokładnie właśnie podczas samego ruchu to on się gdzieś tam nie podwija czy nie zahacza o kość. To może go podrażniać. Natomiast drugim badaniem jest badanie EMG, czyli badanie przewodnictwa nerwu, żeby zobaczyć, czy te sygnały, które są wysyłane przez cały nerw, aż do palców, czy są na odpowiednim poziomie.

Patryk Jatczak: Trzeba zaznaczyć, że operacji raczej unikamy w tym wypadku, w ostateczności. To jest tak naprawdę już jeżeli całe leczenie, cała fizjoterapia nie pomogła, a jeszcze nie mamy takich zaników mięśniowych, bo trzeba zaznaczyć, że z zanikiem siły może pojawić się zanik masy mięśniowej, jeżeli to się utrzymuje dłużej..

Michał Dachowski: zobaczyć kłębiki, te mięśnie i zobaczyć, czy lewa ręka się równa się prawej, to dopóki się równa to wszystko jest cacy i też jeszcze bym się tak jak powiedziałeś nie wybierał na operację, jeżeli zaczyna się coś zmieniać i ogólnie leczenie zachowawcze, fizjoterapia w tym momencie nie działa. To tutaj powoli można by było gdzieś tam myśleć o tego typu interwencji, ale raczej bym ją uzgadniał z lekarzem i terapeutą, a nie przez podcast diagnozował, że potrzebuję operacji, to też ważne. I tu jeszcze trochę się cofniemy, bo w tych poprzednich nie powiedzieliśmy jakie badania jest potrzebne. Jeżeli nie wierzycie albo chcecie sprawdzić to najlepiej USG. RTG w tych trzech opcjach jest kompletnie bez sensu. MRI w tych trzech opcjach również jest bez sensu. Łokieć tenisisty i golfisty USG a tak jak Łukasz powiedział wcześniej EMG i też USG. Dokładnie są takie badania, które gdzieś nam są potrzebne, żeby potwierdzić

Łukasz Kołodziejczyk: Jeżeli jesteśmy przy tkankach miękkich. No to fajnie jednak zacząć od tego badania USG. RTG robimy zawsze przy takich urazach ostrych gdzieś upadniemy, mamy duży obrzęk to wtedy żeby sprawdzić czy nie ma złamania.

Michał Dachowski: Też co jest ważne? Taki objaw tego zespołu właśnie rowka nerwu łokciowego może się wytworzyć trochę bez tego urazu, troszeczkę jakby też działając na siłowni. Miażdżąc go tam naście razy dziennie przy ćwiczeniu, to też ten nerw się może trochę jakby naciągnąć źle. I też w tym miejscu daje Wam podobne objawy, mimo iż nie walnęliście się ani razu.

Patryk Jatczak: Wchodząc w nowy przykładowy plan treningowy z innym ćwiczeniem z dużym obciążeniem nagle biomechanika ręki,i ustawienie ręki się zmienia i w tym momencie ten nerw też niekoniecznie musi mieć tą samą ruchomość, co w poprzednich ćwiczeniach poprzednim planie treningowym.

Michał Dachowski: Dokładnie. Tak więc nie tylko urazy, ale też jakby za duża progresja treningowa. Za duży ciężar. Jest to realne albo no są nowe ćwiczenia, którego nie znasz i taki objaw trochę niechcący możesz sobie jakby wywołać. I tą neuropatię nerwu łokciowego po prostu sobie mieć, ale wtedy chyba trochę moim zdaniem łatwiej ją wyciszyć, bo wtedy trochę musisz tylko ograniczyć ćwiczenia i on się potrafi…

Patryk Jatczak: ból ograniczy sam w sobie ćwiczenia i możliwości. Więc to co ten ból..

Michał Dachowski: Mamy tu jakąś taką estymację czasową. Kiedy ludzie powinni odczuć jakby poprawę. Przy fizjoterapii albo przy nic nie robieniu z neuropatią nerwu? to bardzo zależy od stanu

Łukasz Kołodziejczyk: bardzo zależy od stanu i też nerwy są niestety takimi wrednymi strukturami, które dosyć wolno się regenerują. Jeżeli faktycznie tutaj najwolniej ze wszystkich.. Więc jeżeli to faktycznie to uszkodzenie jest dosyć poważne, to tutaj to mogą być długie miesiące powrotu do pełnej sprawności, a czasami też nie można w ogóle tej sprawności pełnej nie odzyskać jeżeli sobie mocno uszkodzimy ten nerw. Więc to zależy od stanu dokładnie

Michał Dachowski: i chyba takim warunkiem jest ciepło, ciepło, ciepło. Nie przeciążanie, ale znowu stymulacja,

Patryk Jatczak: stymulacja, nie przeciążanie

Michał Dachowski: I to jest ta trudność tego całego procesu, że musimy to używać, trochę wychodzić poza komfort, jakby pracę nerwu, czyli trochę go rozciągać, ale nie rozciągnąć tak, żeby on znowu nie był tak mocno…

Łukasz Kołodziejczyk: Poprawić jego ślizg, żeby on fajnie się odżywiał. Natomiast nie możemy go za mocno rozciągać, żeby go znowu nie podrażnić i żeby nie nasilać tych objawów. I o ile wspomnieliśmy o tym, że gdzieś tam, to leczenie takie farmakologiczne przy tych dwóch poprzednich jednostkach jest takie nie do końca w nie do końca prawidłowe i nie do końca wskazane. To tyle tutaj przy tym nerwie witaminy z grupy B. One mogą pomóc troszkę tutaj jeżeli chodzi o przyśpieszenie regeneracji.

Patryk Jatczak: Odpowiednia suplementacja w tym okresie, kiedy. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z wegetarianami bądź weganami. Tak gdzie te B12 jest niekonieczne.

Michał Dachowski: Niekoniecznie wszyscy chcą sobie suplementować słyszałem ostatnio. Wiecie już wszystko o tym zespole. A jeszcze

Patryk Jatczak: jeszcze jedną rzecz bym dodał już, że możemy mieć do czynienia z tym zespołem w momencie, kiedy jesteśmy nawet dłuższy czas po jakimś zabiegu w obrębie ramienia i dojdzie do ugrzęźnięcia w wyniku powstawania blizny. To też tak jak mówisz też może przyczynić się do kompresji tego nerwu.

Michał Dachowski: Jeszcze tak przypomniałeś mi o jednej rzeczy, wiele rzeczy jak ktoś miał uraz barku albo operację i miał Desaulta. I wtedy rzeczywiście długie utrwalenie w zgięciu łokcia może tego typu rzeczy powodować.

Patryk Jatczak: Przyczyni się do skrócenia, do przesunięcia delikatnie tego nerwu. Skrócenie go w momencie wyprostu nagle okazuje się, że robi zgięcie i zaczynają drętwieć palce.

Łukasz Kołodziejczyk: Łokieć jest też takim stawem, który z mojego doświadczenia najszybciej się usztywnia i najciężej go rozruszać. W porównaniu do innych stawów, bo o ile gdzieś tam kolano..

Łukasz Kołodziejczyk: bardzo ciasno w tym stawie. Mamy tam dużo mięśni, które przyczepiają się bardzo obok siebie, silne i ciężko później, jeżeli się zaniedba na pierwszym etapie właśnie po jakichś poważniejszych urazach, po złamaniach to. Wtedy ciężko jest go rozruszać

Patryk Jatczak: im ktoś jest starszy tym usztywnienie następuje szybciej im ktoś jest młodszy tym jest ten zrost lepszy i usztywnienie można na krócej.

Michał Dachowski: Ostatnio widziałem panią, która miała moim zdaniem błąd lekarski, czyli zespolenie wewnętrzne i zewnętrzne, czyli jakby na pewniaka. Niestety często zdarza się tragedia i masz nieruchomy łokieć, a mógł być ruchomy. Po to było zespolenie wewnętrzne, żeby nie robić zewnętrznego i nie wsadzać tego w desaulta na 6 tygodni u starszej pani nie? To taka anegdotka. A my tu przechodzimy do kolejnej dysfunkcji, która może Was spotkać, jeśli dalej te objawy to nie są waszymi. To czeka Was kolejna opcja i tutaj kierowcy. Osoby, które dużo dotykają łokciami do czegoś twardego, studenci albo studenci podpierają się „ale nudny podcast nagrywacie” i tak ktoś załamuje się i dotyka tym łokciem do czegoś twardego, twardego stołu? A ponieważ wystawia ktoś łokieć poza samochód i robi zimny łokieć, to rzeczywiście też takie osoby będą miały. A ja tu właśnie o zapaleniu kaletki łokciowej.

Łukasz Kołodziejczyk: Dokładnie i na samym początku może powiedzmy sobie czym jest ta kaletka, żeby wyjaśnić to to pojęcie. Kaletka jest to taka poduszka, która jest wypełniona płynem i jeżeli cały czas będziemy poddawać ją ciągłej takiej kompresji czyli uciskowi, będziemy się podpierać na łokciu czy mocniej dociskać, no to wtedy może się zrobić tam stan zapalny. I niestety tu jest stan zapalny i kaleka jest dobrze unerwiona. Więc jak się zrobi stan zapalny to potrafi naprawdę mocno boleć.

Michał Dachowski: Szczególnie boli jak już jest większe, bo to będzie rosło. Jasne, taki objaw tego będziecie widzieć prosto, bo to będzie podpuchnięte. Będziecie mieć taki trochę glut, balonik. Gdybyście mieli ładnie balonik na łokciu, nagle wam wyrasta i to jasno widać Jest miękki, ale nie przesuwalny.

Patryk Jatczak: Nasilający się przy ruchach tej ręki, szczególnie przy zgięciu, bo w tym momencie ta kaletka jest mocniej miażdżona.[PK2]

Michał Dachowski: Dlatego też czasami okej, nawet bez urazu, bez tego zimnego łokcia. Jak ktoś tam widział moją rolkę np. na temat jak nie mieć pelikana . I takie ćwiczenia robię znad głowy na triceps i go przesadził, za dużo go zrobił cały czas i podrażnia i podrażnia i podrażnia. Dzień w dzień za duża objętość i za duża ilość tych ćwiczeń, żeby nie mieć pelikanów to zrobił sobie zapalenie kaletki łokciowej. Jest to realne i możliwe i też się zdarza. Chociaż ja częściej widziałem taką urazowo- przeciążeniową, czyli tak jak powiedziałaś, czyli dotknięcie i często dotykanie robi ten problem

Patryk Jatczak: albo przykłady osób, które walczą. Muay thai uderzają mocno łokciami, bo w tym momencie upadki na matę, uderzanie w judo. Gdzie idzie to uderzenie takim rykoszetem przez łokieć do dłoni. Jak najbardziej też może przyczynić się do powstania kaletki łokciowej.

Michał Dachowski: z objawów ból, jasny, punktowy, opuchlizna, obrzęk. Jakby to jest takie kluczowe. Tutaj nic nie drętwieje, nic nie promieniuje. Tutaj nie ma opcji. Nie spotkałem się, żeby to zahaczało o nerw czy utrudniało pracę, więc na pewno to nie będzie taki kluczowy objaw, po prostu ból i teraz leczenie. Bo powiedziałeś, że tutaj jakby troszkę można farmakologii dołożyć i może być pomocna.

Łukasz Kołodziejczyk: Tak akurat tutaj przy kaletce. O ile tam sterydy na ścięgna, to już powiedzieliśmy o tym, że one tam powodują zaburzenie produkcji kolagenu, zaburzenie procesu gojenia natomiast mają właśnie silne działanie przeciwbólowe. I faktycznie przy takich mocno nasilonych objawach, gdzie ta kaletka z racji swojego unerwienia jest bardzo bolesna, mocno opuchnięta. No to tutaj ostrzyknięcie sterydem może nam pomóc.

Michał Dachowski: Znowu w pierwszej fazie to nie tak, że…

Łukasz Kołodziejczyk: Kolejna sprawa nie jest to też koniec leczenia. Nie, to nie jest tylko tak, że ostrzykniemy sobie tę kaletkę i już mamy święty spokój. Tylko warto też zastanowić się, czemu ta kaletka się zapaliła, zmienić sobie troszkę swoje nawyki, wzmacniać mięśnie dookoła, żeby tą kaletkę też zabezpieczyć. I dopiero wtedy wracać sobie z powrotem do aktywności.

Patryk Jatczak: Możemy jeszcze dodać, że wyróżniamy dwa typy zapalenia tej kaletki maziowej. Jest to nie bez infekcji zewnętrznej, ale też zdarzyć się może, że przykładowo, ugryzło nas coś w okolicy typowo tej kaletki. I pojawi się obrzęk, ale wtedy charakterystyczny rumień z cętką zazwyczaj. Jest jakiś punkt, który sugeruje nam, że to jednak samo z siebie mogło nie powstać, ale mogło to być pod wpływem jakiegoś jadu. Czy osa, pszczoła, komar coś?

Michał Dachowski: Ja nie wiedziałem.

Patryk Jatczak: Ja miałem, bez powodu, bez obciążenia. Po prostu czerwony punkt. I tak jak wspomnieliśmy wcześniej glut.

Łukasz Kołodziejczyk: I to jak infekcja no to antybiotykoterapia, to już ewidentnie.

Dachowski: I znowu, jak nam nie wierzycie, nie ufacie to USG może wam potwierdzić, czy kaletka jest zapalona czy nie. I tutaj też znowu jakby łączenie terapii czyli trochę manualnej, żeby tam było trochę luzu też żeby uruchomić trochę węzły chłonne jakby też. I znowu ruch tak naprawdę będzie tutaj kluczowy, żeby znowu ta kaletka nauczyła się przyjmować takie obciążenia, jakie sobie klient życzy.

Łukasz Kołodziejczyk: Dokładnie. Plus też będzie powodował to, że ten odpływ krwi, limfy będzie szybszy, też usprawni nam krążenie w danym rejonie, więc szybciej się też pozbędziemy tego stanu zapalnego.

Patryk Jatczak: Są jeszcze choroby współistniejące, trzeba zaznaczyć typu reumatoidalne zapalenie stawów, bądź dna moczanowa, które mogą wpływać. Na wystąpienie zapalenia kaletki

Michał Dachowski: Wszystkie te tzw. choroby dodatkowe utrudniają leczenie. Czy to będzie Hashimoto, cukrzyca..

Patryk Jatczak: albo wspomagają powstawanie.

Michał Dachowski: Ale tak, dwie rzeczy oczywiście to jakby w każdej z tej choroby, które wcześniej jakby mówiliśmy. Może być taką cegiełką, która doda objawów i utrudni. Utrudni nam leczenie.

Michał Dachowski: Ale to właśnie po to robimy szczegółowy wywiad i chcemy wiedzieć o Was jak najwięcej, by Wam przedstawić też te procesy leczenia, jak w Waszym przypadku szczególnym Waszym przypadku to będzie wyglądało. Kolejną rzeczą jaką chcemy wspomnieć w tym podcaście trochę o tym powiedzieliśmy już, ale chcemy to zaznaczyć jeszcze mocniej. To są złamania. Oczywiście jako fizjoterapeuci nie chcemy, żebyście do nas po urazie ze złamanym łokciem, przedramieniem, ramieniem przychodzili i mówili zrób mnie zastrzyk panie, nastaw mnie pan. Nie, to nie to my tego nie chcemy. Ale bardziej o tym po złamaniu. Co zrobić jako fizjoterapeuci gdzie albo kiedy się zgłosić?

Łukasz Kołodziejczyk: Tak. No jeżeli chodzi o złamania to przede wszystkim do nas pacjenci powinni trafić dopiero po zespoleniu albo po zdjęciu samego usztywnienia. No bo tutaj ewidentnie potrzebne jest to usztywnienie w formie gipsu, albo teraz częściej po prostu ortezy, bo one są wygodniejsze, lżejsze, także lepiej można się wymyć. Dokładnie, lepiej utrzymać higienę. Albo jeżeli to jest złamanie z przemieszczeniem, to wtedy trzeba zrobić zespolenie i jeżeli mamy zespolenie to co wcześniej wspomniałeś Michał. Jeżeli mamy zrobione zespolenie, to fajnie wtedy już od razu uruchamiać ten łokieć i od razu wprowadzać takie proste, proste ruchy. Oczywiście nikomu nie będziemy dawać kettla 20 kilo, żeby machał nad głową, tylko stopniowo wprowadzamy. Lekkie ruchy, żeby po pierwsze usprawnić krążenie w danym rejonie, żeby zacząć aktywować troszkę mięśnie, żeby zminimalizować ten spadek masy mięśniowej, który się tworzy też po samej operacji.

Patryk Jatczak: Rehabilitację można rozpocząć już w trakcie usztywnienia poprzez ćwiczenia izometryczne.

Łukasz Kołodziejczyk: Ja zrozumiałem po zabiegu, po zespoleniu.

Patryk Jatczak: Jak mamy, w momencie kiedy mamy założony gips, już wtedy możemy zacząć pierwsze pierwszą pracę jakim są ćwiczenia izometryczne Ruszanie palcami, napinanie bicepsa, tricepsa.

Michał Dachowski: I nawet to co wcześniej już wspomnieliście to to samo chcemy tu zrobić, czyli bark. Czy na odcinek piersiowy, czy odcinek szyjny, nie ruszając tej jednej ręki. Te wszystkie mięśnie dookoła tej ręki nazwijmy to zaczynają się troszkę osłabiać, cieunikanie pozycji na temblaku. Może zaktywizować jak fajne ćwiczenia porobić. I wtedy ten powrót też po zdjęciu ortezy gipsu, temblaka co tam macie od lekarza zalecone to będzie szybszy i proces rehabilitacji, nastąpi jeszcze fajniej i jeszcze szybciej. A tak jak powiedzieliśmy rzeczywiście ten łokieć ciężko się prostuje i wiele powikłań po złamaniach to jest brak do końca wyprostu w łokciu, ale też nie panikujmy. Ludzie z tym żyją bez tego wyprostu. Jakiegoś wielkiego bólu też nie mają. Czasami trzeba się z tym pogodzić.

Łukasz Kołodziejczyk: Natomiast właśnie tą szybko rozpoczętą rehabilitacją jesteśmy w stanie zapobiegać tym powikłaniem, którym jest brak wyprostu.

Michał Dachowski: Nie chcemy tego mieć jasne. Chcemy mieć pełny wyprost, to jest dobre dla tricepsa, bicepsa i w ogóle całej mechaniki.

Patryk Jatczak: Nie zapominając o funkcjonalności.

Łukasz Kołodziejczyk: Nie zawsze da się uzyskać ten pełen wyprost, bo jeżeli jest poważne złamanie kość jest roztrzaskana, to może być tak po prostu, że mimo tego, że ortopeda złożył to najlepiej jak potrafił.

No czasami po prostu te kości jednak nie będą się układały w taki sposób, w jaki powinny. Natomiast dzięki temu, że rozpoczynamy tą rehabilitację jak najszybciej, to jesteśmy w stanie wypracować najwięcej tyle ile możemy.

Patryk Jatczak: Ważne jest to, że w łokciu nawet nie tyle ważny ten wyprost, co osiągnięcie pełnego zgięcia. Wiadomo, dążymy do maksymalnie pełnego wyprostu, ale inaczej niż w kolanie, w kolanie dążymy do maksymalnego wyprostu do maksa wyprostu. Zgięcie nie jest aż tak potrzebne, bo potrzebujemy tyle do funkcjonowania codziennego, żeby ta noga nas po schodach wniosła, a w ręce mamy znowu odwrotnie. Istotniejsze jest to zgięcie. Przykładowo chcemy uczesać włosy, dotknąć się, podrapać po barku, zjeść…

Michał Dachowski: Takie rzeczy codziennego dnia codziennego.

Łukasz Kołodziejczyk: Ale zgięcie łatwiej idzie.

Patryk Jatczak: Tak łatwiej niż z kolanem. Kolanko nie zawsze chce współpracować.

Michał Dachowski: Dobra, te najczęstsze przyczyny bólu łokcia mamy tutaj. Oczywiście pewnie jeszcze kilka takich bardzo rzadkich by się znalazło. Ja jak zawsze na koniec. Przygotowałem kilka takich pytań dziwacznych z internetu. Chłopaki tu już na mnie patrzą dużymi oczami. Co tutaj wymyśliłeś? Ale dam wam tutaj takie pytania i zobaczymy, czy umiemy w ogóle na nie odpowiedzieć. Czy są jakieś mądre odpowiedzi na pytania z grup Facebookowych, które często się pojawiają, a więc jedziemy. Czy istnieje dobra maść na ból łokcia?

Patryk Jatczak: Każda.

Michał Dachowski: A nawet idealną jest woda.

Łukasz Kołodziejczyk: Nie, No to to zależy. To zależy jak ze wszystkim.

Michał Dachowski: Po co? Bo tak w tendinopatiach, uszkodzeniach ścięgien, maść przeciwbólowa trochę bez sensu. Jeżeli w ogóle użyłbym maści na ból łokcia. Jeżeli miałbym sądzić, że jest to jest kaletka to tak.

Łukasz Kołodziejczyk: Tak, no bo wtedy to działanie przeciwzapalne będzie pożądane.

Michał Dachowski: Jeżeli w ogóle jej potrzebuję jeżeli to zapalenie jest za duże, bo też zapalenia to jest dobry objaw, bo chcemy mieć zapalenie, bo zapalenie nas leczy.

Łukasz Kołodziejczyk: Tylko nie może być zbyt rozdmuchane jak jest zbyt duży ten stan zapalny wtedy chcemy interweniować.

Michał Dachowski: Maści są niepotrzebne. Nie aż tak.

Patryk Jatczak: Jeżeli komuś pomaga to niech stosuje.

Łukasz Kołodziejczyk: Ja czasami gdzieś tam w tym pierwszym etapie takim największego podrażnienia. Faktycznie, jeżeli tam jest ten stan zapalny w kaletce czy na przykład jakaś tabletka np. przeciwbólowa, żeby sobie troszkę pomóc i komuś to pomaga, no to faktycznie może to zastosować.

Natomiast to nie jest koniec leczenia, to też trzeba po prostu rozpocząć, szczególnie w przypadku tendinopatii, odpowiednie ćwiczenia, tak jak mówiliśmy wcześniej, będą po prostu adaptowały, czyli przyzwyczajały to ścięgno z powrotem do obciążeń.

Patryk Jatczak: Działanie powierzchowne też. Maść jest po prostu zewnętrznie daje nam ulgę, więc

Łukasz Kołodziejczyk: samo to, że wcieramy w ten łokieć, troszkę sobie pomasujemy.

Michał Dachowski: Badania czy ten masaż jest skuteczniejszy niż maść? Zobaczyłbym co tam się wydarzy, jestem bardzo ciekawy. Dobra. Kolejne pytanie jest takie czy łokieć może boleć od kręgosłupa? Sam łokieć, tak jasno czy mamy ból łokcia od kręgosłupa, nie mówiąc o drętwieniu palców i tego typu rzeczy.

Łukasz Kołodziejczyk: Jeżeliby to było związane z samym kręgosłupem, to najczęściej nam przychodzi do głowy oczywiście odcinek szyjny, bo to z niego biegną, wychodzą nerwy, które biegną wzdłuż całej ręki. Natomiast to nie jest ból stricte tylko i wyłącznie w samym łokciu. Ból promieniujący też, który się nasila przy ruchach głową. Też właśnie takie spięcie mięśni w okolicach karku, bóle głowy, bóle szyi. Raczej tych objawów jest zdecydowanie więcej niż tylko sam suchy ból łokcia w konkretnym miejscu.

Patryk Jatczak: Ruch ręki, prowokujący ból promieniujący do łokcia.

Michał Dachowski: Z tyłu głowy, które promieniuje do łokcia. Rozumiem. Zespół objawów, a nie taki jeden objaw, że boli mnie łokieć od kręgosłupa, od szyi. Tak bym tego nie widziałem. Mam przepuklinę, tak, to kluczowe będzie zawsze. Uwaga jak wzmacniać łokieć? Macie jakieś takie ćwiczenie, które byłoby takie puśćmy tiktokiem i reelsem najlepsze ćwiczenie na łokieć.

Patryk Jatczak: Trudne pytanie.

Łukasz Kołodziejczyk: Wszystko zależy od tego, co się dzieje. Którą część łokcia chcemy wzmocnić, która jest najsłabszym ogniwem. Wszystko zależy od badania, od tego, co nam w tym badaniu wyjdzie, bo zawsze celujemy w najsłabsze ogniwo. Jeżeli wyjdą najsłabsze prostowniki, to wtedy powinniśmy zacząć najlepszym [PK3] ćwiczeniem…

Michał Dachowski: Ja jednak sądzę, że jak to jest piątek to biceps, triceps, a jak kobieta to pelikan będzie miała ważniejszy czyli odwrotne ćwiczenie. Czyli albo ładujesz biceps albo triceps.

Łukasz Kołodziejczyk: Ćwiczenia dobieramy pod cel.

Michał Dachowski: Tak jest więc albo mamy cel piątkowy albo cel pelikanowy. To mamy załatwione pytanie, co tu jeszcze Wam powiedzieć? Dobra, czy to prawda, że zastrzyki ze sterydami osłabiają ścięgno w łokciach?

Michał Dachowski: Tak, jest to prawda, że się osłabiają i nie chcemy tych zastrzyków w pierwszym rzucie. Czasami są potrzebne. Ja też uważam tu jeszcze, że one mogą być stosowane nawet w pierwszym rzucie u bardzo starszych osób, żeby jej jakby ulżyć od razu, 80-90 lat mało aktywna osoba. Ona nie przeciąży tego znowu i osłabienie tego ścięgna będzie tak małe z tego, ile ona jeszcze musi go wytrzymać. Metoda jest ok, ale nie u 40- 30 latków.

Łukasz Kołodziejczyk: Oczekiwania takiej osoby są zupełnie inne. Czy możliwe u danej osoby jest, żeby nie bolało i żebym mogła po prostu bezboleśnie się ubrać, wziąć kubek, napić się herbaty. Nie ma tu powrotu do sportu czy jakiejś dużej aktywności.

Patryk Jatczak: Zaznaczyć trzeba też, że w starczym wieku, on raczej nie występuje

Michał Dachowski: jeszcze jest jedna rzecz. 70 lat to nie jest wyznacznik, tylko co robi 70 latka. Załóżmy też jeszcze nie, bo są osoby które maraton wtedy ciągną, są osoby, które biegają, robią jogę.

Łukasz Kołodziejczyk: To tylko zależy od tego jak się prowadzimy, jak dbamy o własne ciało.

Michał Dachowski: No i tu mam ciekawe pytanie co powiecie? Co jest lepsze na ból łokcia, osocze czy steryd? Trochę powiedzieliśmy.

Łukasz Kołodziejczyk: To ja odpowiem, że ćwiczenia.

Patryk Jatczak: Ćwiczenia. W ostateczności jest to wspomagająco osocze.

Michał Dachowski: ale tylko pamiętajcie, że po osoczu znowu jest unieruchomienie. Na chwilę to trzeba wyciszyć kompletnie, bo tam jest duży stan zapalny, powiedzmy to wewnętrzny siniaka nazywam tak to dla ludzi, żeby zrozumieli

Łukasz Kołodziejczyk: Osocze, tak, to jest taki właśnie siniak. Wtedy możemy zastosować, kiedy nasz organizm totalnie nie jest zainteresowany przebudową tego ścięgna. Żeby sygnalizować to jest taki sygnał, że żeby tam zaczęło się to procesy naprawcze, kiedy faktycznie gdzieś tam ten stan jest mocno nasilony i ś przewlekły trwa od dłuższego czasu.

Michał Dachowski: Ok. Tu mądre pytanie. Uważam i to fajnie może wybrzmieć. Kiedy wykonywane są najczęściej operacje łokcia?

Patryk Jatczak: Po złamaniach.

Michał Dachowski: Czy kiedyś jakby daliście opcję, że musi zrobić operację łokcia? Wysłaliście kogoś na operację? Ja jeszcze nie wysłałem.

Łukasz Kołodziejczyk: Mi się nie zdarzyło. Zawsze po operacjach. To były właśnie osoby po złamaniach, ewentualnie urazach, odbarczeniach tego nerwu łokciowego. Ja miałem, ale zdarzyło mi się tam z trzy przypadki, że były, pacjencie właśnie po odbarczeniu. Natomiast też efekty były różne. O ile w cieśni nadgarstka, te efekty są lepsze, to po odbarczeniu nerwu łokciowego faktycznie często te objawy były mniejsze, ale jednak cały czas się utrzymywały.

Patryk Jatczak: Trzeba się liczyć z konsekwencjami tej blizny po odbarczeniu.

Łukasz Kołodziejczyk: Też jest ważna rehabilitacja po samym tym zabiegu.

Patryk Jatczak: Częstszy jest nawrót w momencie operacji uwięźnięcia tego nerwu w kanale łokciowym niż w zespole cieśni nadgarstka.

Łukasz Kołodziejczyk: Jak z każdą operacją, każda operacja niesie za sobą konsekwencje.

Michał Dachowski: Jeden nawet lekarz w moim podcascie powiedział nie ma operacji, po której nie trzeba rehabilitacji.

Łukasz Kołodziejczyk: I też każda operacja jest niejako urazem kolejnym.

Patryk Jatczak: I dobrze by było każdą operację poprzedzić rehabilitacją

Michał Dachowski: A to jeszcze lepsze. Uwaga! Ostatnie pytania na dzisiaj. Do jakiego lekarza udać się z bólem łokcia?

Michał Dachowski: Ja mam, uwaga mogę pierwszy? Żadnego. Jeżeli już coś chcecie i fizjoterapia nie pomaga, byliście u fizjoterapeuty i nie pomaga

Łukasz Kołodziejczyk: Też warto wtedy zweryfikować z innym fizjoterapeutą czy aby na pewno to leczenie było dobrze dobrane.

Michał Dachowski: Albo z ortopedą jak chcecie. Możecie też patrzeć sobie. Wiadomo, że jest to kilka opinii z różnych stron i to też jest tak, że tutaj piękne zdanie w medycynie jak w kinie wszystko się może wydarzyć i też każdy fizjoterapeuta jak coś nie działa, nie idzie. Można zastosować inne techniki, inne sposoby, może inne ćwiczenia i na koniec może inna okolica, A może coś fajnego wymyśli ortopeda ze specjalizacją ortopedii? Żeby to nie był taki lekarz pierwszego konfliktu.

Patryk Jatczak: i na pewno jak powie lekarz, że proszę nie ruszać. To szukajcie innego lekarza.

Michał Dachowski: Tak, szukajcie innego lekarza. Proszę nie ruszać i jakby odciążyć i włożyć w ortezę i teraz 6 tygodni zamrozić rękę i nic nią nie robić. To nie jest nigdy leczenie?

Patryk Jatczak: Może to sterydy zrobimy?Na pewno to nie pomoże.

Łukasz Kołodziejczyk: Jak to mówią narząd ruchu jest do ruchu. Jak nie ma ruchu to się psuje.

Michał Dachowski: No i tym właśnie zdaniem kończymy ten podcast. Razem ze mną dzisiaj byli:

Łukasz Kołodziejczyk: Łukasz Kołodziejczyk.

Patryk Jatczak: Patryk Jatczak.

Michał Dachowski: i ja Michał Dachowski, czyli fizjoterapeuci z warszawskiego studia fizjoterapii i treningu. Zachęcam Was serdecznie do odsłuchania reszty podcastów z serii dlaczego boli i też wszystkich innych. A znajdziecie je na YouTubie, na Spotify, iTunes i wszędzie gdzie indziej, gdzie słuchacie podcastów, tam one będą. Do zobaczenia w kolejnym odcinku serii talks4life.

Cierpisz na problemy ze stawami?

Doskwiera Ci ból? Masz problemy z wykonywaniem codziennych czynności?

Mamy rozwiązanie, które nie tylko pozwoli Ci zrozumieć Twój problem, ale też samodzielnie poradzić sobie z dolegliwościami!

Jedyny w Polsce przewodnik dla pacjentów o zwyrodnieniu i chondromalacji!

Dowiedz się więcej

W podcaście wzieli udział:

Dlaczego boli łokieć? – łokieć tenisisty, golfisty, złamania, zespół kanału nerwu łokciowego

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Dlaczego boli łokieć? – łokieć tenisisty, golfisty, złamania, zespół kanału nerwu łokciowego

Łukasz Kołodziejczyk

Łukasz to specjalista rehabilitacji ortopedycznej. Zajmuje się terapią manualną, mięśniowo-powięziową, urazami sportowymi oraz diagnostyką wad postawy.

Dlaczego boli łokieć? – łokieć tenisisty, golfisty, złamania, zespół kanału nerwu łokciowego

Patryk Derszniak (Jatczak)

Specjalizacją i zainteresowaniem Patryka jest w szczególności pomoc pacjentom z różnorodnymi dolegliwościami bólowymi.