Jakigo fizjotrapeutę wybrać?
Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna

Każdy zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem komplikacji i stanowi początek leczenia. Jesteś po operacji kręgosłupa?

Może operowane było Twoje kolano lub biodro?

Bez względu na zabieg jaki został wykonany, o skuteczności jego powodzenia zadecyduje odpowiednio szybko wdrożona rehabilitacja, zarówno przed zabiegiem, jak i zaraz po jego przeprowadzeniu. Ryzyko komplikacji i reoperacji wzrasta w przypadku braku lub nieprawidłowo prowadzonej fizjoterapii przed i pozabiegowej.

Jeżeli planujesz poddać się leczeniu zabiegowemu lub jesteś po, zadbaj o to, żeby nie zmarnować efektów leczenia i zapisz się, wybierając usługę “Fizjoterapia dorosłych”.

Umów wizytę

Umów się przez Booksy

Cennik

Fizjoterapia pooperacyjna 60 min od 240 zł

Rehabilitacja po endoprotezie biodra

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego rozpoczyna się już na etapie łóżkowym, czyli przed pionizacją pacjenta. Wówczas polega na wykonywaniu ćwiczeń izometrycznych – napinaniu mięśni czworogłowych uda i pośladkowych, a także lekkich ćwiczeniach ogólnousprawniających (zgięcia i ruchy obrotowe stawu skokowego, naprzemienne zgięcia stawów kolanowych, odwodzenie kończyn w stawie biodrowym) i oddechowych.

Kolejnym etapem usprawniania jest przejście z pozycji leżącej do siedzącej. Pacjent wykonuje ćwiczenia w siadzie podobne do tych, które polecił fizjoterapeuta podczas wczesnej rehabilitacji. Najważniejsze jest to, by ćwiczenia nie były intensywne, a ruchy szybkie – sprawność powinna być uzyskiwana stopniowo, by zapobiec wystąpieniu zawrotów głowy i innych niepożądanych reakcji.

W ciągu 3-4 dni po wykonaniu operacji rozpoczyna się nauka chodzenia przy balkoniku rehabilitacyjnym i z asekuracją fizjoterapeuty. Gdy pacjent przyswoi prawidłowe wzorce chodu może przystąpić do poruszania się z kulami. Po osiągnięciu większej sprawności może podejmować ćwiczenia oporowe i ogólnousprawniające we wszystkich pozycjach, również stojącej.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

W trakcie wczesnego usprawniania stawu kolanowego po rekonstrukcji ACL kluczowe jest, by nie obciążać operowanej nogi. Fizjoterapia tuż po operacji powinna opierać się na niewymagających ćwiczeniach polegających na prostych ruchach zgięcia i wyprostu stawu kolanowego, biodrowego oraz skokowego. Pierwszym celem rehabilitacji jest bowiem dążenie do stopniowego zwiększania zakresów ruchomości, a dalszym osiągnięcie 90-stopniowego wyprostu w kolanie. W dalszych etapach wprowadzane są ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia propriocepcji

Po rekonstrukcji ACL pacjent powinien jak najszybciej podjąć naukę chodzenia o kulach, by nabyć prawidłowy wzorzec ruchowy i przyzwyczajać operowaną kończynę do wszystkich faz chodu. Oprócz tego podlega zabiegom chłodzenia stawu kolanowego, masażu oraz technikom mobilizacyjnym rzepki.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Rehabilitacja po artroskopii kolana można rozpocząć już w ciągu 24 godzin od operacji. Początkowy plan zakłada możliwość przyjmowania pozycji stojącej, jednak nie dłużej niż 2 godziny dziennie, aby nie doprowadzić do przeciążenia stawu kolanowego. Pierwszy miesiąc usprawniania odbywa się pod ścisłą kontrolą fizjoterapeuty, który wprowadza masaże, ćwiczenia rozciągające, a także naukę chodu o kulach i chłodzenie kolana. Poza okresem rehabilitacji noga powinna pozostać w odciążeniu.

Po wyjściu ze szpitala pacjent może wykonywać lekkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie czworogłowe uda oraz mięśnie łydki, a także ćwiczenia czynne polegające na zginaniu stawu kolanowego oraz unoszeniu kończyny w pozycji leżącej. W miarę zyskiwania sprawności ruchowej wskazane jest przechodzenie do siadu oraz pozycji stojącej.  

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Wiernym towarzyszem osób po operacji kręgosłupa jest strach przed ruchem. Z kolei to właśnie bezruch może spowodować konsekwencje w postaci utrwalonej sztywności i jeszcze większego trudu w powrocie do sprawności. Na wczesnym etapie rehabilitacji fizjoterapeuta zaleca krótkie spacery, a także edukację pacjenta w zakresie bezpiecznej zmiany pozycji w łóżku, wstawania i siadania.

Pamiętając o tym, że blizny pooperacyjne mogą zaburzyć ruch powięzi oraz całego ciała bardzo ważna jest mobilizacja blizny, która zapobiegnie tworzeniu się zrostów i ograniczeniom przesuwalności tkanek. Oprócz tego kluczowe są różnego rodzaju ćwiczenia: izometryczne, rozciągające, mięśni głębokich i ćwiczenia wykorzystujące koordynację wzrokowo-ruchową. Do ich wykonania wykorzystuje się szereg przyrządów i akcesoriów, takich jak poduszki sensomotoryczne, gumowe taśmy, piłki, wałki.

  • 1 na 1
  • 100% uwagi
  • Holistyczne podejście