🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 57 sek
Wiele osób decydując się na aktywne spędzanie czasu wybiera się na spacer z kijkami.
Nordic walking jest ostatnio modny. Ta forma ruchu dzięki możliwości podparcia się kijkami odciąża stawy. Dzięki temu siły działające na staw skokowy, kolanowy i biodrowy są mniejsze niż przy zwykłym chodzeniu/bieganiu.
Jednak jak to w życiu jest coś za coś. Podczas spacerów z kijkami odciążone są jedne stawy, ale za do przy nieumiejętnym używaniu kijków, bardzo łatwo nabawić się kontuzji stawu barkowego. Sporadycznie zdarzają się urazy stawu łokciowego i nadgarstka. Takie kontuzje często są skutkiem nadepnięcia kijka przez kogoś idącego obok (np. na zawodach).
W nordic walking bardzo ważna jest technika chodzenia, nieumiejętne trzymanie i stawianie kijków nie tylko nie odciąża, ale wręcz obciąża stawy, a przy postawieniu kijka przed stopa może skończyć się złamaniem kości śródstopia lub palców.
Nic tak pozytywnie nie wpływa na poprawę krążenia, dotlenienie mózgu i wzmocnienie mięśni jak relaksacyjny spacer. Jeśli jest on krótki po prostych dobrych ścieżkach ryzyko kontuzji jest małe, gorzej jeśli spacery są długie odbywają się po nierównych ścieżkach np. górskich. Wtedy trzeba bardzo uważać by spacer kijkami nie skończył się przeszywającym bólem. Dlatego tak ważne jest by nim wyruszymy na długą trudną trasę pamiętajmy o odpowiednim treningu i każdorazowej rozgrzewce przed wyruszeniem na szlak. Jest to istotne ponieważ łatwiej uniknąć urazów jeśli mięsnie i ścięgna są dobrze przygotowane do pracy jaka je czeka i są bardziej odporne na przeciążenia.
Na trasę warto też zabrać odpowiednie obuwie, dostosowane do nawierzchni po jakiej zamierzamy spacerować. Jeśli wybieramy się na trudną nierówną trasę trzeba pamiętać o butach o odpowiednio elastycznej, ale i grubej podeszwie, sięgające za kostkę, by chronić ją przed skręceniami i zwichnięciami. Równie istotne są tez kijki dostosowane do naszego wzrostu i nawierzchni. Dobrze dobrane oprzyrządowanie zmniejsza ryzyko urazu.
Staw kolanowy – Wybierając się na bardzo długi spacer na długich twardych ścieżkach, trzeba mieć na uwadze ryzyko wystąpienia kontuzji stawu kolanowego. Na takich nierównych trasach łatwo o zerwanie lub naderwanie więzadeł. Na wskutek upadku, w chwili gdy ześliźnie się noga w każdej chwili może dojść do zwichnięcia i konieczności rehabilitacji kolana.
Kostka i stopa – Na nierównych trasach bardzo łatwo o zbytnie obciążenie stopy i jej podwinięcie, choć takie sytuacje zdarzają się tez na prostych drogach. Jeśli dołączy się do tego nieodpowiedni sprzęt, źle dobrane obuwie o uraz bardzo łatwo.
Najczęściej dochodzi do zwichnięcia lub skręcenia stawu skokowego, a także podczas spacerów po wyboistych drogach zdarzają się uszkodzenia kości stępu i palców. Istotną role w unikaniu kontuzji pełni trening. Rehabilitacja stopy i stawu skokowego
Staw biodrowy – Kontuzje w stawie biodrowym są sporadyczne, ale niestety zdarza się, ze i on ulega przeciążeniu podczas niezgodnego z zasadami marszu z kijkami, co kończy się urazem i wymaganą rehabilitacją biodra.
Jeśli ukochany spacer skończył się kontuzją zgłoś się do nas po profesjonalną pomoc. Wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie wsparte nowoczesnym sprzętem jesteśmy w stanie szybko przywrócić Ci pierwotną sprawność.
Spis treści:
Rehabilitacja sportowa 30 min | od 100zł |
Rehabilitacja sportowa 60 min | od 200zł |
Mamy wiedzę i doświadczenie w pracy ze sportowcami. Dzięki temu możemy skutecznie przygotować ich do uprawiania sportu zawodowego, jak i amatorskiego.
Dowiedz się więcej