Nordic walking – możliwe kontuzje

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 57 sek

Nordic walking – możliwe kontuzje

Nordic walking – spacer z kijkami

Wiele osób decydując się na aktywne spędzanie czasu wybiera się na spacer z kijkami.

Nordic walking jest ostatnio modny. Ta forma ruchu dzięki możliwości podparcia się kijkami odciąża stawy. Dzięki temu siły działające na staw skokowy, kolanowy i biodrowy są mniejsze niż przy zwykłym chodzeniu/bieganiu.

Jednak jak to w życiu jest coś za coś. Podczas spacerów z kijkami odciążone są jedne stawy, ale za do przy nieumiejętnym używaniu kijków, bardzo łatwo nabawić się kontuzji stawu barkowego. Sporadycznie zdarzają się urazy stawu łokciowego i nadgarstka. Takie kontuzje często są skutkiem nadepnięcia kijka przez kogoś idącego obok (np. na zawodach).

W nordic walking bardzo ważna jest technika chodzenia, nieumiejętne trzymanie i stawianie kijków nie tylko nie odciąża, ale wręcz obciąża stawy, a przy postawieniu kijka przed stopa może skończyć się złamaniem kości śródstopia lub palców.

Chodzenie – to takie normalne

Nic tak pozytywnie nie wpływa na poprawę krążenia, dotlenienie mózgu i wzmocnienie mięśni jak relaksacyjny spacer. Jeśli jest on krótki po prostych dobrych ścieżkach ryzyko kontuzji jest małe, gorzej jeśli spacery są długie odbywają się po nierównych ścieżkach np. górskich. Wtedy trzeba bardzo uważać by spacer kijkami nie skończył się przeszywającym bólem. Dlatego tak ważne jest by nim wyruszymy na długą trudną trasę pamiętajmy o odpowiednim treningu i każdorazowej rozgrzewce przed wyruszeniem na szlak. Jest to istotne ponieważ łatwiej uniknąć urazów jeśli mięsnie i ścięgna są dobrze przygotowane do pracy jaka je czeka i są bardziej odporne na przeciążenia.

Na trasę warto też zabrać odpowiednie obuwie, dostosowane do nawierzchni po jakiej zamierzamy spacerować. Jeśli wybieramy się na trudną nierówną trasę trzeba pamiętać o butach o odpowiednio elastycznej, ale i grubej podeszwie, sięgające za kostkę, by chronić ją przed skręceniami i zwichnięciami. Równie istotne są tez kijki dostosowane do naszego wzrostu i nawierzchni. Dobrze dobrane oprzyrządowanie zmniejsza ryzyko urazu.

Jakie kontuzje dotykają osoby uprawiające nordic walking?

Staw kolanowy – Wybierając się na bardzo długi spacer na długich twardych ścieżkach, trzeba mieć na uwadze ryzyko wystąpienia kontuzji stawu kolanowego. Na takich nierównych trasach łatwo o zerwanie lub naderwanie więzadeł. Na wskutek upadku, w chwili gdy ześliźnie się noga w każdej chwili może dojść do zwichnięcia i konieczności rehabilitacji kolana.

Kostka i stopa – Na nierównych trasach bardzo łatwo o zbytnie obciążenie stopy i jej podwinięcie, choć takie sytuacje zdarzają się tez na prostych drogach. Jeśli dołączy się do tego nieodpowiedni sprzęt, źle dobrane obuwie o uraz bardzo łatwo.

Najczęściej dochodzi do zwichnięcia lub skręcenia stawu skokowego, a także podczas spacerów po wyboistych drogach zdarzają się uszkodzenia kości stępu i palców. Istotną role w unikaniu kontuzji pełni trening. Rehabilitacja stopy i stawu skokowego

Staw biodrowy – Kontuzje w stawie biodrowym są sporadyczne, ale niestety zdarza się, ze i on ulega przeciążeniu podczas niezgodnego z zasadami marszu z kijkami, co kończy się urazem i wymaganą rehabilitacją biodra.

Jeśli ukochany spacer skończył się kontuzją zgłoś się do nas po profesjonalną pomoc. Wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie wsparte nowoczesnym sprzętem jesteśmy w stanie szybko przywrócić Ci pierwotną sprawność.

Dołącz do naszej społeczności:

Cotygodniowa dawka wiedzy

Otrzymuj najnowsze informacje i praktyczne wskazówki, jak dbać o swoje zdrowie i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Porady od specjalistów

Nasze praktyczne zestawy ćwiczeń są tworzone przez super ekspertów z dziedziny fizjoterapii i treningu.

Wolisz słuchać czy czytać?

Mamy dla Ciebie podcasty i artykuły dostosowane do Twojego stylu nauki!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Autorzy artykułu:

Michał Polański

Michał Polański

Możesz być pewien/pewna, że Michał nauczy Cię dużo o Twoim ciele, jego dolegliwościach i ich przyczynach, a także dobierze odpowiednie metody działania. 

Maciej Czajka

Maciej Czajka

Maciej specjalizuje się w pracy z pacjentami ortopedycznymi, zarówno w przypadkach ostrych, jak i borykającymi się z problemami przewlekłymi.

Udostępnij na Facebooku

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja sportowa

Mamy wiedzę i doświadczenie w pracy ze sportowcami. Dzięki temu możemy skutecznie przygotować ich do uprawiania sportu zawodowego, jak i amatorskiego.

Dowiedz się więcej