
Kolano – staw odpowiedzialny za motorykę
Podobnie jak staw biodrowy jest bardzo dużym stawem, biorącym udział w procesach odpowiedzialnych za motorykę.
W jago skład wchodzi kość piszczelowa i kość udowa, a dodatkowo na ich styku znajduje się rzepka. Pod względem budowy i spełnianych funkcji jest on najbardziej złożonym stawem.
Ponieważ podczas codziennego chodzenia, biegania, pracy jest on poddawany bardzo dużym siłą, natura chcąc uchronić go przed niekorzystnymi prawami fizyki zaopatrzyła go w więzadła tworzące system stabilizujący i zarazem wzmacniający staw kolanowy. Dzięki temu wytrzymuje on działanie sił większych niż wytwarzane przez wagę naszego ciała.
Niestety mimo zapobiegliwości natury nawet tak złożony i wydawało by się bezawaryjny staw ulega kontuzjom. Częstotliwość ruchów w nim powoduje, ze z czasem ulega on zwyrodnieniom, dochodzi do uszkodzenia poszczególnych elementów wchodzących w skład stawu, podatny jest na urazy i inne schorzenia.
Nie ma chyba na świecie dorosłego człowieka, który choć raz w życiu nie doświadczył urazu w obrębie kolana
Dlaczego boli kolano?
„Kolano biegacza” – chondromalacja w obrębie chrząstki rzepki czyli dosłownie rozmiękanie chrząstki stawowej. Jest ona następstwem zbyt dużych przeciążeń oddziałujących na staw, zbyt szerokich bioder, a także wad postawy w tym przypadku bardzo dużego płaskostopia.
Do innych urazów w obrębie stawu kolanowego zaliczamy:
- Skręcenie stawu
- Uszkodzenia i stłuczenia łąkotki
- Uszkodzenia systemu stabilizującego kolana, takich jak naderwanie lub wre cz zerwanie więzadeł w kolanie
- Na wskutek zadziałania bardzo dużej siły może dochodzić do urazów kompensacyjnych, nawet złamania kości
Co robić gdy czujesz ból w kolanie?
Jeśli więc czujesz dokuczliwy ból kolana, który nasila się podczas chodzenia, a szczególnie wtedy gdy obciążenie jest większe, np. wtedy gdy musisz wejść po schodach, czy do wanny. Na kolanie pojawił się krwiak, lub obrzęk. Funkcje ruchowe kolana takie jak zginanie i prostowanie są upośledzone, co skutkuje problemami z chodzeniem zgłoś się do fizjoterapeuty.
Powyższe objawy mogą wskazywać na poważny problem lub z czasem w taki się rozwinąć. Nawet niewielki i niegroźny z pozoru uraz może doprowadzić do poważnych skutków.
Fachowa pomoc fizjoterapeuty
Tylko fachowa pomoc, wsparta nowoczesnym sprzętem i bardzo duża wiedza poparta długoletnim doświadczeniem, pozwoli Ci odzyskać sprawność i pozbyć się bólu.