Rehabilitacja kolana

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 22 sek

Rehabilitacja kolana

Kolano – staw odpowiedzialny za motorykę

Podobnie jak staw biodrowy jest bardzo dużym stawem, biorącym udział w procesach odpowiedzialnych za motorykę.

W jago skład wchodzi kość piszczelowa i kość udowa, a dodatkowo na ich styku znajduje się rzepka. Pod względem budowy i spełnianych funkcji jest on najbardziej złożonym stawem.

Ponieważ podczas codziennego chodzenia, biegania, pracy jest on poddawany bardzo dużym siłą, natura chcąc uchronić go przed niekorzystnymi prawami fizyki zaopatrzyła go w więzadła tworzące system stabilizujący i zarazem wzmacniający staw kolanowy. Dzięki temu wytrzymuje on działanie sił większych niż wytwarzane przez wagę naszego ciała.

Niestety mimo zapobiegliwości natury nawet tak złożony i wydawało by się bezawaryjny staw ulega kontuzjom. Częstotliwość ruchów w nim powoduje, ze z czasem ulega on zwyrodnieniom, dochodzi do uszkodzenia poszczególnych elementów wchodzących w skład stawu, podatny jest na urazy i inne schorzenia.

Nie ma chyba na świecie dorosłego człowieka, który choć raz w życiu nie doświadczył urazu w obrębie kolana

Dlaczego boli kolano?

Kolano biegacza” – chondromalacja w obrębie chrząstki rzepki czyli dosłownie rozmiękanie chrząstki stawowej. Jest ona następstwem zbyt dużych przeciążeń oddziałujących na staw, zbyt szerokich bioder, a także wad postawy w tym przypadku bardzo dużego płaskostopia.

Do innych urazów w obrębie stawu kolanowego zaliczamy:

  • Skręcenie stawu
  • Uszkodzenia i stłuczenia łąkotki
  • Uszkodzenia systemu stabilizującego kolana, takich jak naderwanie lub wre cz zerwanie więzadeł w kolanie
  • Na wskutek zadziałania bardzo dużej siły może dochodzić do urazów kompensacyjnych, nawet złamania kości

Co robić gdy czujesz ból w kolanie?

Jeśli więc czujesz dokuczliwy ból kolana, który nasila się podczas chodzenia, a szczególnie wtedy gdy obciążenie jest większe, np. wtedy gdy musisz wejść po schodach, czy do wanny. Na kolanie pojawił się krwiak, lub obrzęk. Funkcje ruchowe kolana takie jak zginanie i prostowanie są upośledzone, co skutkuje problemami z chodzeniem zgłoś się do fizjoterapeuty.

Powyższe objawy mogą wskazywać na poważny problem lub z czasem w taki się rozwinąć. Nawet niewielki i niegroźny z pozoru uraz może doprowadzić do poważnych skutków.

Fachowa pomoc fizjoterapeuty

Tylko fachowa pomoc, wsparta nowoczesnym sprzętem i bardzo duża wiedza poparta długoletnim doświadczeniem, pozwoli Ci odzyskać sprawność i pozbyć się bólu.

Autorzy artykułu:

Kamil Góra

Kamil Góra

Z Kamilem poszukasz odpowiedniego dla siebie balansu w aktywności fizycznej, dzięki czemu wzmocnisz swoje ciało bez ryzyka przeciążeń.

Michał Polański

Michał Polański

Możesz być pewien/pewna, że Michał nauczy Cię dużo o Twoim ciele, jego dolegliwościach i ich przyczynach, a także dobierze odpowiednie metody działania. 

Udostępnij na Facebooku

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej