Czym jest rozejście spojenia łonowego? Rozejście spojenia łonowego to bolesna dolegliwość dotykająca głównie kobiety w ciąży. Występuje przed porodem, ale również wkrótce po nim. Polega przede wszystkim na rozluźnieniu i rozsunięciu kości łonowych, przy jednoczesnym zwiększeniu przestrzeni, czemu często towarzyszą dolegliwości bólowe. Rozejście spojenia łonowego może wystąpić również na skutek urazu u mężczyzn i kobiet.
Jakie są przyczyny rozejścia się spojenia łonowego?
W trakcie trwania ciąży dochodzi do burzy hormonalnej w organizmie kobiety.
Hormony – takie jak relaksyna – powodują zmiany w obrębie miednicy, które mają na celu umożliwienie porodu za pomocą sił natury.
Na skutek tego dochodzi do rozszerzenia okolic miednicy, w tym również spojenia łonowego, co w niektórych przypadkach skutkuje rozejściem spojenia łonowego.
Czynniki takie jak: zła postawa ciała czy zbyt obciążający tryb życia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości.
Czy rozejście się spojenia łonowego występuje u każdej kobiety w ciąży?
Rozejście spojenia łonowego w umiarkowanej szerokości w końcowej fazie ciąży jest naturalne. To element przygotowujący organizm kobiety do narodzin dziecka.
Niepokojącym stanem są zmiany powyżej 1 cm oraz zbyt wczesne wystąpienie samego rozejścia.
Dolegliwości bólowe związane z rozejściem spojenia łonowego
Wyżej wymienione stany mogą powodować występowanie dość silnych dolegliwości bólowych, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Sam ból zazwyczaj występuje w centralnym punkcie łączenia kości łonowych i może promieniować aż do okolic pachwin.
Dolegliwości nasilają się najczęściej podczas chodzenia po schodach czy obracaniu się na łóżku.
Przeciążenia tkanek dookoła miednicy powodują podobny ból i mogą sprawić mylne wrażenie wystąpienia rozejścia spojenia łonowego.
Diagnostyka rozejścia spojenia łonowego
W przypadku podejrzenia wystąpienia rozejścia spojenia łonowego sama możesz wykonać proste badanie w domu.
Jeśli pod wpływem nacisku na okolice wzgórka łonowego odczuwasz ból, może być to jeden z objawów rozejścia się spojenia łonowego.
Należy jednak pamiętać, aby w przypadku odczuwania dolegliwości skontaktować się z odpowiednim specjalistą w celu uzyskania precyzyjnej diagnozy.
Badanie USG pozwala na dokładne określenie wielkości szpary pomiędzy kośćmi łonowymi, a także wykrycie ewentualnego rozejścia się tych okolic. Jednakże nie jest konieczne do samej diagnozy dolegliwości.
Jakie konsekwencje niesie za sobą zaniedbanie rozejścia spojenia łonowego?
Nieleczenie rozejścia spojenia łonowego może doprowadzić nawet do bólu uniemożliwiającego poruszanie się, a także wykonywanie innych podstawowych czynności.
Zaniedbanie zwiększa również szansę na pogłębienie się rozejścia spojenia łonowego w trakcie rodzenia, co może znacząco utrudniać przyjęcie odpowiedniej pozycji w trakcie porodu.
Praca nad napięciem mięśniowym czy sylwetką pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych w trakcie trwania samej ciąży, jak i porodu.
W takim wypadku warto skontaktować się ze specjalistą, który opracuje odpowiedni plan ćwiczeń i przeprowadzi przez cały proces.
Kiedy najczęściej dochodzi do rozejścia spojenia łonowego?
Naturalnie do rozejścia dochodzi w końcowej ciąży, kiedy organizm kobiety przygotowuje ciało do narodzin dziecka.
Około drugiego trymestru wiele kobiet skarży się na ból w tych okolicach, co nie zawsze musi świadczyć o wystąpieniu tej dolegliwości.
Źródłem tego bólu mogą być przeciążenia okolicznych mięśni.
Na dolegliwości bólowe w tym okresie mogą mieć wpływ czynniki takie jak:
- urazy,
- zmieniona postawa ciała wywołana powiększeniem brzucha,
- wykonywanie w przeszłości aktywności wymagających dużej mobilności np. szpagat,
- zwiększona produkcja relaksyny w tym okresie, która wpływa na rozejście się okolicy spojenia łonowego.
Do samego rozejścia się spojenia łonowego może dojść zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
Jakie kroki podjąć w wyniku podejrzenia rozejścia się spojenia łonowego?
W takiej sytuacji warto skonsultować się ze sprawdzonym fizjoterapeutą z kwalifikacjami uroginekologicznymi.
Fizjoterapeuta zleci wykonanie odpowiednich testów i dokona diagnozy pod kątem wystąpienia rozejścia się okolic spojenia łonowego.
Wizyta umożliwi rozpoznanie, czy faktycznie mamy do czynienia z wyżej wymienioną przypadłością, czy przeciążeniami mięśniowymi.
W większości przypadków rozejścia się spojenia łonowego już jedna czy dwie wizyty u fizjoterapeuty wpływają na znaczącą poprawę i zmniejszenie dolegliwości.
Specjalista poprzez odpowiednie ćwiczenia i wypracowanie odpowiednich nawyków może doprowadzić do zmniejszenia dolegliwości bólowych.
W niektórych przypadkach leczenie u fizjoterapeuty może jednak nie wystarczyć. Lekarz specjalista po wykonaniu badania USG oceni, czy samo rozejście spojenia łonowego nie jest zbyt duże.
Jak zapobiec nawrotom dolegliwości?
Rozejście może wystąpić ponownie, pomimo terapii, z uwagi na zwiększoną produkcję relaksyny czy powiększanie się brzucha prowadzące do ewentualnego rozszerzenia się rozejścia.
Skuteczną metodą zapobiegania nawrotom dolegliwości jest wypracowanie odpowiednich nawyków.
Warto także zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Zachowywanie odpowiedniej postawy w trakcie ciąży czy umieszczanie poduszki pomiędzy kolanami podczas leżenia na boku pozwala na odciążenie okolicy spojenia łonowego.
Warto zapobiegać również sytuacjom takim, jak nadmierne otwieranie nóg np. podczas wsiadania do samochodu, czy gwałtowne podnoszenie przedmiotów.
Bierna postawa nie pomaga w leczeniu rozejścia spojenia łonowego.
Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń przez fizjoterapeutę, dbanie o postawę, praca nad nawykami i odpowiednio dopasowany ruch pozwoli na szybki powrót do zdrowia.
W przypadku występowania silnych dolegliwości szczególnie w końcowej fazie ciąży, warto rozważyć zwiększenie ilości odpoczynku.
Dyspareunia czyli ból przy stosunku. Jak odzyskać radość z seksu?
Niestety, ale wiele kobiet, które poszukują pomocy u lekarza, zostaje z tą przypadłością sama. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w Twojej głowie mogło pojawić się
Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?
Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie lub utrzymanie sprawności pacjenta. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużo korzyści przynosi fizjoterapia.
Kiedy warto zastosować pas uciskowy?
Pas uciskowy to rozwiązanie ostateczne.
Warto wstrzymać się z nim do momentu, w którym terapia nie przynosi wymiernych efektów oraz samo rozejście jest mocno rozszerzone.
Ubieranie pasa należy jednak ograniczyć do czynności dnia codziennego.
Zbyt mocny ucisk kości spojenia jest sygnałem dla organizmu do rozluźnienia tych okolic, co skutkuje powiększeniem rozejścia.
Wśród metod stabilizacji spojenia łonowego warto wyróżnić również taping. Pozwala na ustabilizowanie wyżej wymienionych okolic bez uciskania tkanek w ich obrębie.
Podsumowanie
Wyżej wymienione sposoby, należy umieścić w hierarchii poniżej ruchu, który jest fundamentem skutecznego leczenia rozejścia spojenia łonowego.
Aby zapewnić odpowiednią ilość i specyfikę ruchu, niezbędna jest specjalistyczna wiedza.
W tym celu należy skorzystać z pomocy doświadczonego i sprawdzonego fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Fizjoterapeuta dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz przeprowadzi Cię przez proces leczenia. Z jego pomocą zmniejszysz ból oraz ryzyko ponownego wystąpienia rozejścia spojenia łonowego.
Mamo, zadbaj o siebie
Skontaktuj się z naszą doświadczoną fizjoterapeutką i zadbaj o swoje zdrowie.