Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Bolesne oddawanie moczu.

Posłuchaj nas na:

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Problemy związane z oddawaniem moczu dotykają ogromnej ilości kobiet i mężczyzn. Pojawienie się ich zwykle budzi niepokój i wątpliwości dotyczące zarówno przyczyny ich wystąpienia, jak i odpowiedniego leczenia.

Jakie są przyczyny bolesnego oddawania moczu?
Do kogo należy zgłosić się kiedy problem wystąpi?
Jakie znaczenie mogą mieć odpowiednie nawyki toaletowe?

Mimo, że nie na wszystkie przyczyny tych dolegliwości można mieć wpływ, warto wiedzieć jak ograniczyć ryzyko ich wystąpienia i radzić sobie, kiedy problem się pojawi.
Fizjoterapeutki uroginekologiczne ze studia Fizjo4life- Celina Wycech i Magda Lewandowska oraz trenerka Karolina Dachowska wyjaśnią najważniejsze kwestie związane z tym tematem oraz opowiedzą o roli odpowiednich nawyków toaletowych.

00:00 Czym jest ból podczas oddawania moczu?
2:18 Przyczyny bolesnego oddawania moczu.
4:20 Diagnostyka bolesnego oddawania moczu.
5:41 Odpowiednie nawyki toaletowe.
10:55 Higiena intymna.
12:47 Jak wygląda leczenie bolesnego oddawania moczu?
14:47 Czy praca z kobietami a mężczyznami wyraźnie się różni?
15:24 Kto jest bardziej narażony na problemy z oddawaniem moczu?
17:46 Dlaczego irygacje nie są dobrym pomysłem?
18:10 Jak zareagować na pierwsze objawy?

Posłuchaj, sprawdź, przyjdź.
www.fizjo4life.pl

* Uwaga, informacje zawarte w naszych podcastach nie stanowią porady medycznej i nie mogą być jako taka porada traktowane. Publikowane w nagraniach treści mają charakter informacyjny i autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. Każdy problem fizjoterapeutyczny wymaga bezpośredniej konsultacji ze specjalistą, do czego zawsze ogromnie zachęcamy.

Transkrypcja podcastu:

Karolina Dachowska: Dzień dobry, witam was serdecznie w kolejnym odcinku Talks4life, podcastu naszego studia Fizjo4life, w którym rozmawiamy o ciele, o tym, co w nim piszczy i jak sprawić, żeby piszczało jak najmniej. Ja nazywam się Karolina Dachowska i jestem gospodarzem tego podcastu zawsze wtedy, kiedy rozmawiamy o kobiecych tematach, a moimi gościniami dzisiaj są:

Celina Wycech: Celina Wycech.

Magda Lewandowska: Magda Lewandowska

Bolesne oddawanie moczu

Z Celiną i z Magdą rozmawiałyśmy poprzednim razem o ćwiczeniach mięśni kegla. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś, nie słyszałaś tego podcastu, gorąco Cię do niego zapraszam. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, bo właśnie tam rozmawiałyśmy o tym, że popularne MDM’y, czyli mięśnie dna miednicy to nie tylko struktura, która jest u kobiet, ale również u mężczyzn. Gorąco zapraszam, możecie go znaleźć na Spotify, na naszym YouTube. A dzisiejszy temat, dzisiejszy temat chyba w skrócie mogę określić mianem tych, takim z rodzajów tych bardziej intymnych. Tym, o którym nie za często chcemy mówić. Dotyka, myślę, że po równo i kobiet i facetów, ale jednocześnie nie przyznajemy się do niego tak często. A mowa o niczym innym jak bólu przy oddawaniu moczu. Dziewczyny, jak byście mogły opisać, czym jest ten ból przy oddawaniu moczu?

Magda Lewandowska: Jest to zazwyczaj uczucie pieczenia, szczypania przy oddawaniu moczu, przy mikcji. Może też się pojawić zaraz po oddaniu moczu. Nieprzyjemne uczucie w okolicach cewki moczowej, ale też może prowadzić w troszkę dalsze rejony, w okolicy samego wejścia do pochwy. 

Celina Wycech: Pacjentki też mówią o ciągnięciu w cewce moczowej i ciągnięciu w podbrzuszu.

Dyzuria – jakie są jej przyczyny?

Popularnie, jak byśmy mogły to nazwać, taką typowo medyczną nomenklaturą, to użyłybyśmy tutaj sformułowania dyzuria.

Celina Wycech: Tak.

Czyli to jest ogół wszystkich tych dolegliwości nieprzyjemnych, które pojawiają się przy oddawaniu moczu. Jakie mogą być tego przyczyny?

Celina Wycech: Najczęstszą przyczyną są infekcje bakteryjne albo grzybicze cewki, pęcherza moczowego. Ale to mogą być też infekcje ginekologiczne. W przypadku panów to może być zapalenie gruczołu krokowego albo przerost prostaty. To może być też wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Może to być stan pooperacyjny, po cewnikowaniu.

Magda Lewandowska: Jak najbardziej. Mogą być też choroby takie jak kamica nerkowa, endometrioza. Mogą być uchyłki pęcherza albo zmiany, wady anatomiczne samej cewki moczowej.

Infekcje cewki moczowej

Celina Wycech: Po porodach. Po porodach naturalnych może wystąpić uszkodzenie cewki moczowej, może być otarcie nawet blisko cewki moczowej, które też może dawać komfort przy oddawaniu moczu. No i aspekt psychologiczny na tle psychogennym: nerwice, depresje. Obniżenie narządów miednicy mniejszej, przy zaburzonej statyce też może być. Zaczęłyśmy od infekcji, czasami jest tak, że infekcja już minęła, wszystko teoretycznie jest okej, a te stany się utrzymują.

Magda Lewandowska: Jeszcze bym dodała – sama anatomia. Kobieta cewka moczowa różni się od męskiej, jest zdecydowanie krótsza. Tak naprawdę jest w samej pochwie, więc ma większe ryzyko przedostania się do bakterii, szczególnie od odbytu.

Leczenie bólu podczas oddawania moczu

Tutaj pojawia się popularne noszenie stringów. W środowiskach medycznych strach i pogrom idzie – dziewczyny uważajcie. W kontekście tego, o czym powiedziałyście, co jest przyczyną, to mam takie poczucie, że spektrum tych przyczyn jest bardzo szerokie. W momencie, kiedy rozmawiamy o tak szerokim spektrum przyczyn, jak wygląda diagnostyka? Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności? Odczuwamy tak naprawdę ból przy oddawaniu moczu – co zrobić? Do kogo się udać? Czy jest jakieś badanie konkretnie? Specjalista?

Magda Lewandowska: W pierwszej kolejności zwykle udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu i lekarz ten zaleci badania laboratoryjne moczu. Jeżeli w tych badaniach coś wyjdzie, to zwykle pacjent dostaje antybiotyk i często ta historia się tutaj już kończy. Natomiast jeżeli historia się tutaj nie kończy i trzeba pogłębić tę diagnostykę, to są już lekarze różnych specjalizacji – może być urolog, ginekolog, nefrolog. W zależności od tego, gdzie mamy poszlaki, w którym kierunku nas prowadzą. Tak samo te badania będą się zmieniały. Od badań pierwszych, laboratoryjnych, przez USG, może cytologia będzie potrzebna.

Badanie problemów z bolesnym oddawaniem moczu

Badania laboratoryjne, czyli co byśmy tutaj wymieniły?

Magda Lewandowska: To jest głównie badanie moczu.

Celina Wycech: Posiew moczu.

Magda Lewandowska: Żeby zobaczyć bakteryjny aspekt. Zanim jeszcze trafimy do lekarza, to warto powiedzieć o dobrych nawykach, żebyśmy zdali sobie sprawę, czy aby na pewno oddajemy mocz.

Czyli tak zwane nawyki toaletowe.

Magda Lewandowska: Tak, nawyki toaletowe, które są często bagatelizowane. Przecież wszyscy oddajemy mocz i wydaje się to proste. 

Celina Wycech: Kierunek podcierania się też ma ogromne znaczenie! Szczególnie w przypadku kobiet.

Powiedzmy sobie jak to zrobić. Rozlejmy ten temat na stole.

Celina Wycech: Jeśli chodzi o podcieranie się po oddaniu moczu, musimy uważać, żeby bakterie z okolicy odbytu nie przedostały się do naszej pochwy. Kierunek od odbytu do cewki moczowej nie jest dobry. Od przodu zawrzeć tylko okolice cewki moczowej. 

Ćwiczenia Kegla a ból przy oddawaniu moczu

Magda Lewandowska: Mówiłyśmy też o ćwiczeniu mięśni dna miednicy jak wstrzymywanie strumienia moczu. Też nie jest to dobre i też sprzyja cofaniu się moczu i bakterii. Sprawdźmy, czy na pewno nie ćwiczymy w ten sposób. Jest to już nieaktualne.

Tak, żeby to wybrzmiało w kontekście ćwiczeń mięśni dna miednicy, mięśni kegla – wstrzymywanie, popuszczanie moczu jest aktualnie niedopuszczalne, więc zapraszamy do naszego poprzedniego podcastu, ale kontynuując Madzia.

Jak oddawać mocz?

Magda Lewandowska: Mówiąc o nawykach, to jest jeszcze samo nawadnianie się. Jak często chodzę do tej toalety. Czy sikam na zapas, czy przetrzymuję mocz. 

Celina Wycech: Pozycja.

Magda Lewandowska: Pozycja, tak. Nie “na małysza”. Zdecydowanie zawsze siadamy na toalecie. Jeżeli jesteśmy w miejscu publicznym warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji, może papier, którym możemy wyścielić toaletę. 

Magda Lewandowska: Są też do kupienia podkładki specjalne.

Celina Wycech: W Rossmannie mogą być spokojnie dostępne. Zawsze musimy siadać tak, aby nasze mięśnie dna miednicy się rozluźniły i żebyśmy dodatkowo nie używali parcia. To musimy wyeliminować. Nie używamy nigdy parcia w toalecie. 

Magda Lewandowska: Jak jesteśmy jeszcze przy pozycji, to stołeczek – fajnie byłoby mieć kolana troszeczkę wyżej niż biodra. To nie musi być specjalny podest. To może być odwrócona miska.

Czyli nie musimy kupować stołeczka za 200 złotych? Który ma napisane “do oddawania moczu?”.

Magda Lewandowska: Nie musimy.

Celina Wycech: Przede wszystkim do stolca on jest potrzebny.

Tak, do wypróżniania się.

Celina Wycech: Całe stopy żeby były oparte o podłoże, to też jest istotne, że wtedy mamy większe możliwości zrelaksowania naszego dna miednicy, żeby nie sikać na paluszkach.

Magda Lewandowska: Tak, zwróćcie uwagę, bo często przy weryfikacjach zadajemy pytanie: “a jak pani oddaje mocz?”. Wydaje się to takie banalne, ale potem, jak to analizujemy, to okazuje się, że pacjentka siada jednym bokiem na toalecie albo wznosi pięty do góry i zostaje tylko na palcach, co nie jest dobre. Cała stopa musi być w kontakcie z podłożem, żeby łydka nie była napięta, żeby po taśmie nie poszło to do naszego dna miednicy. Całe stopy są na ziemi.

Celina Wycech: Zastanówmy się jeszcze, czy przetrzymujemy mocz, czy biegamy co chwilę na zapas, na wszelki wypadek. Czyli idziemy do toalety, jak faktycznie nam się chce. Jeżeli ja muszę się zastanowić, czy mi się chce, czy mi się nie chce, bo gdzieś wychodzę, to raczej mi się nie chce.

Ta objętość, którą powinnyśmy oddawać czy jednej mikcji, orientacyjnie?

Celina Wycech: 250 ml. Możemy uśredniać, bo każdy pęcherz będzie innej wielkości. Ale przy pęcherzu np 500 ml, to ta porcja powinna wynosić około 200-250 ml. 

Magda Lewandowska: Dokładnie, czyli jeżeli mamy pierwsze parcie, powiedzmy 150 ml, to jest jeszcze takie, które możemy spokojnie zignorować. To nie jest ten czas, nie ten moment. Ale żeby nie poszło w drugą stronę. Generalnie przy dobrym nawadnianiu się ta liczba mikcji na dobę powinna wahać się tak mniej więcej 6 a 8 razy.

Obserwacja koloru moczu – zaleciłybyście tutaj?

Magda Lewandowska: Tak! Im jest mocniejszy, wyraźniejszy, żółty, wręcz złoty, to świadczy o odwodnieniu. Celina Wycech: Czyli tak zwana barwa słomkowa najbardziej zalecana.

Zapach?

Magda Lewandowska: Też ma znaczenie. Im bardziej intensywny, który towarzyszy mocnej barwie, tym bardziej mocz zagęszczony. Bardzo zagęszczony mocz będzie podrażniał ścianę pęcherza i cewki, w związku z czym tym bardziej może się pojawić uczucie szczypania, pieczenie, bólu. Uczucie niedosikania po zakończonej mikcji.

Co byście powiedziały o bólu przy oddawaniu moczu w kontekście higieny intymnej i używania różnego rodzaju płynów, specyfików, środków higieny. Czy powinnyśmy zwracać na to większą uwagę? Czym tak naprawdę bierzemy prysznic, kąpiel.

Celina Wycech: Mówi się o tym, że pochwie wystarczy woda, więc nie musimy używać specyfików mocno zapachowych. Ph pochwy to około 4,5, więc z zasady jest kwaśne. Pochwa nie jest jałowa! Więc to środowisko kwaśne będzie. Nie starajmy się tego zniwelować zapachowymi żelami pod prysznic. Na pewno wkładki. Kobiety w Polsce lubią ich używać nawet codziennie. Nie jest to zdrowe. Często te wkładki są perfumowane, używane jest bardzo dużo kleju, co bardzo źle wpływa na to środowisko w pochwie. Kolejną rzeczą na pewno będzie tez bielizna. Jeżeli jest sztuczna, mocno podklejana, jeżeli jest używana bardzo dużo ilość koronek… Wiadomo, od czasu do czasu nic się nie stanie, ale jeżeli ktoś ma tendencję do infekcji, to dobrze zadbać o bawełnianą bieliznę. Co więcej – kolor ma znaczenie. Czarna bielizna, jej barwnik, może spowodować podrażnienia w okolicy cewki moczowej czy doprowadzić do zapaleń.

Fizjoterapia uroginekologiczna przy problemach z oddawaniem moczu

Mówimy o wszystkich problemach, które powstają w kontekście naszej higieny, dbałości o swój pęcherz i intymne części ciała, ale co z bólem przy oddawaniu moczu w kontekście różnego rodzaju urazów, o których mówiłyście wcześniej? Jak się z tym pracuje, co jest do pracy z lekarzem, co jest do pracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym, a co możemy i powinnyśmy łączyć?

Magda Lewandowska: Na pewno jeżeli jest jakaś infekcja czynna, to nie jest to czas do pracy dla terapeuty. Na pewno nie przez pochwę. Natomiast jeżeli są bezpieczne warunki to fizjoterapeuta uroginekologiczny pracując z cewką, z pęcherzem, z całą tą okolicą może przynieść pacjentowi ulgę. 

Pracując to znaczy konkretnie co będzie robić?

Magda Lewandowska: Dysponujemy szeregiem technik manualnych, które wykorzystujemy w gabinecie, natomiast pacjentowi zalecamy też ćwiczenia. Ale głównie jest tutaj terapia manualna.Celina Wycech: Polegająca na przykład na mobilizacji cewki moczowej czy rozluźnianiu powięzi pęcherza. Często przy takich terapiach wyzwalamy w pacjentce uczucie parcia na pęcherz i po takiej współpracy, po rozmowie pacjentka mówi: “okej, w porządku, nie jest to jakieś silne parcie. Wytrzymuję to.”. Potem na przykład dochodzi do rozluźnienia powięzi pęcherza i daje to ulgę już na dłuższy czas i daje duże efekty terapii.

Czyli głównie mówimy o problemach związanych z napięciem w okolicy cewki moczowej, w okolicy pęcherza, tak? Który jesteśmy w stanie zniwelować pracą manualną, czy do tego dochodzą jakieś ćwiczenia?

Magda Lewandowska: Ćwiczenia mięśni dna miednicy, ten zestaw na pewno. Ale zdrowe nawyki, które wcześniej wspomniałyśmy. Eliminacja złych nawyków musi być w pierwszej kolejności.

Czy w kontekście pracy przy oddawaniu moczu ta praca będzie się różniła, w waszym przypadku, wydaniu pomiędzy kobietami a mężczyznami?

Celina Wycech: Na pewno troszkę tak, bo mamy też inny dostęp do tej okolicy. Cel jest ten sam. Część technik będzie bardzo podobnych. Jeżeli pracujemy od zewnątrz z podbrzuszem, to tak samo będzie przebiegała praca u kobiety jak i u mężczyzny. To zależy od techniki.

Czy są osoby, które są bardziej narażone na te dolegliwości bólu przy oddawaniu moczu? Oprócz anatomii, czy coś jeszcze jesteśmy w stanie stwierdzić, że ta grupa, albo to i to będzie wskazywało na to, że ten ból przy oddawaniu moczu może się pojawić?

Magda Lewandowska: Na przykład zaburzenia statyki dna miednicy. 

Celina Wycech: Ale też grupa nowotworów może wpływać na uczucie, bolesność oddawania moczu. Endometrioza tak samo.

Magda Lewandowska: Dokładnie. Albo kobiety, które mają permanentne infekcje czy stany zapalne ginekologiczne. Nie układu moczowego, ale ginekologiczne są predysponowane do tego.

Często pojawia się syndrom miodowego miesiąca, prawda? Uśmiechnęłyście się troszeczkę, ale jest to syndrom, który był zarezerwowany dla kobiet, które przed zawarciem związku małżeńskiego nie współżyły i to było piętnowane. Natomiast teraz dotyka on kobiet, o zwiększonej aktywności seksualnej. Co byście mogły tutaj opowiedzieć?

Magda Lewandowska: Tutaj przychodzi mi do głowy to, że faktycznie, nie ma na to dowodów naukowych, ale wysikać się po stosunku.

Celina Wycech: Tak, bo tu jest pewien zgrzyt, bo mówimy, żeby nie chodzić na zapas, ale jednak po współżyciu oddać mocz. Tutaj bym powiedziała: to zależy. Zależy od pacjentki. Jeżeli ma tendencję do bólu przy oddawania moczu czy infekcji, to bym skłaniała do oczyszczenia cewki po stosunku. A jeżeli takie sytuacje się nie pojawiają, to bym powiedziała, że nie.

Magda Lewandowska: Albo może wziąć prysznic, podmyć się. Bez większych środków. Pamiętajmy, że jeżeli już bardzo chcemy, to z zewnątrz, nie w środku. Czasami panie chcą zmyć ten zapach, czy czasem używają perfum. 

Irygacje też.

Magda Lewandowska: Tak, dokładnie.

Co mogłybyście powiedzieć o irygacjach, dlaczego one nie do końca są takie, jak my myślimy, że są?

Celina Wycech: Nie jest to dobry pomysł, bo chcemy wyczyścić środowisko, które z natury nie jest czyste.

Magda Lewandowska: Naturalną florę bakteryjną. Mają być te bakterie.

Celina Wycech: Nagminne wymywanie ich nie będzie dobre.

Magda Lewandowska: Zdecydowanie.

Podsumowując to, co powiedziałyśmy – co byście zaleciły pacjentkom i pacjentom, którzy te pierwsze objawy bólu przy oddawaniu moczu mają? I tak naprawdę jest to forma bólu przewlekłego i mają pewność, że nie jest to jednorazowa infekcja dróg moczowych. Co byście zaleciły? Co powinnyśmy zrobić w pierwszej kolejności?

Celina Wycech: Badanie moczu, wizyta u lekarza i fajnie, gdyby było to mniej więcej w tym samym czasie, co wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Lekarz pierwszego kontaktu, czy konkretnie już urolog?

Magda Lewandowska: Jeżeli to jest pierwsze badanie, to zwykle pierwszego kontaktu. Natomiast dalej, to co już wspominałam, zależy gdzie nas te poszlaki kierują. Może urolog? Może ginekolog? Może będzie potrzebne USG, badanie cytologiczne? Więc tutaj bym to zostawiła już lekarzom, na jakie badania skierują pacjenta. 

Zdecydowanie ból to nie jest nasz przeciwnik, to jest tak naprawdę nasz sprzymierzeniec, który mówi, że coś jest nie tak. I tak jak zaczęłyśmy ten podcast od omówienia, jak wiele może być przyczyn bolesnego oddawania moczu, to chyba warto naszym pacjentom powiedzieć też, że to nie jest coś, z czym powinniście zostać do końca życia, tylko zdecydowanie dążmy do źródła tej przyczyny, prawda?

Magda Lewandowska: Zdecydowanie tak i zdecydowanie fizjoterapeuci mają możliwości, żeby postarać się pomóc pacjentowi z takim problemem. 

Kochani, pomimo tego, że jest to wstydliwy i intymny problem, na pewno będziemy chcieli rozszerzać go w kontekście poszczególnych elementów, o których rozmawiałyśmy, takich jak problemy z oddawaniem moczu i stany zapalne dróg moczowych. Tak czy inaczej – warto dbać o siebie i dbajmy również pod tym względem również o siebie. Moimi gościniami dzisiaj były:

Celina Wycech: Celina Wycech.

Magda Lewandowska: I Magda Lewandowska.

Bardzo wam dziewczyny dziękuję za to spotkanie, jest co słuchać! Zapraszam was oczywiście do odsłuchania poprzednich naszych odcinków. No i co? Będziemy się widzieć w tym kobiecym gronie. No, może troszeczkę innym, ale na pewno kobiecym, przy okazji kolejnych Talks4life, właśnie z pogranicza intymności. Więc jak to się mówi: stay tuned i śledźcie nas na Spotify i na YouTube. Do zobaczenia!

Cierpisz na problemy ze stawami?

Doskwiera Ci ból? Masz problemy z wykonywaniem codziennych czynności?

Mamy rozwiązanie, które nie tylko pozwoli Ci zrozumieć Twój problem, ale też samodzielnie poradzić sobie z dolegliwościami!

Jedyny w Polsce przewodnik dla pacjentów o zwyrodnieniu i chondromalacji!

Dowiedz się więcej

W podcaście wzieli udział:

Bolesne oddawanie moczu.

Karolina Dachowska

Karolina jest trenerem powięzi i coachem somatycznym, od której nauczysz się, jak pracować z powięzią w ruchu i prowadzić terapię poprzez ćwiczenia somatyczne.

Bolesne oddawanie moczu.

Magda Lewandowska

Magda jest certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną. Specjalizuje się w kompleksowej terapii kobiet w okresie okołoporodowym.