Drętwienie rąk przy pisaniu na klawiaturze przez zespół cieśni nadgarstka

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 48 sek

Drętwienie rąk przy pisaniu na klawiaturze przez zespół cieśni nadgarstka

Problemy w obrębie dłoni

Postęp cywilizacyjny sprawia, że coraz więcej osób spędza długie godziny przed komputerem w wielkich korporacjach, nierzadko zostając również po godzinach. Bardzo dużo mówi się o problemach kręgosłupowych, występujących u pracowników biurowych: wypuklinach, przepuklinach, sekwestracjach czy też potocznie mówiąc „wypadniętych dyskach”.

Natomiast obserwując pacjentów coraz częściej, my fizjoterapeuci, spotykamy się z pracownikami korporacyjnymi nie z „bólem w krzyżu”, a problemami w obrębie dłoni takimi jak: uczucie drętwienia, mrowienia, czasami wręcz palenia, które budzi w nocy.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Najczęściej występującą neuropatią w obrębie ręki jest zespół cieśni nadgarstka (ZCN).  Długotrwałe pisanie na klawiaturze, operowanie myszką oraz duża liczba drobnych, powtarzalnych ruchów rękami są jednymi z czynników ryzyka wystąpienia ZCN.

Oczywiście nie jedynymi – zespół cieśni nadgarstka może się również pojawić w następstwie chorób reumatycznych, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, czy też jako powikłanie po złamaniach, natomiast jak pokazują badania, intensywna praca przed komputerem powyżej 20 godzin tygodniowo może mieć istotny wpływ na wystąpienie tej dysfunkcji.

Jest to schorzenie, które trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, przeważnie w wieku między 45-59 lat. Jeszcze w latach 90’ statystyki pokazywały, iż problem dotyczy około 1% społeczeństwa, natomiast w ostatnim czasie wartość ta znacznie wzrosła, a według nowych danych w sumie około 5% populacji cierpi z powodu tej przypadłości. Wiąże się to prawdopodobnie z coraz większą liczbą godzin spędzanych za biurkiem.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka rozpoczyna się od lekkiego mrowienia i drętwienia w obrębie trzech pierwszych palców. Wraz z postępem procesu chorobowego, odczucia te zwiększają się, pojawia się uczucie palenia, ból w nocy, osłabienie siły ścisku, promieniowanie do przedramienia, barku, a w zaawansowanym stadium zanik mięśni okolicy kciuka.

Jest to związane z wywieraniem nadmiernego ucisku na nerw pośrodkowy w obrębie kanału nadgarstka. Ważną cechą wcześniej wspomnianych dolegliwości jest również fakt, że często (choć nie zawsze) występują one obustronnie, co odróżnia ten rodzaj dolegliwości od promieniowania wywołanego przez dyskopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Jeśli pojawią się pierwsze objawy – ważne, aby odpowiednio szybko zareagować i skonsultować się ze specjalistą. Czasami w przypadku wątpliwości klinicznych, potrzebne jest również wykonanie badań dodatkowych takich jak badanie przewodnictwa nerwowego czy badanie ultrasonograficzne (USG).

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

W pierwszej kolejności, w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka wprowadza się leczenie zachowawcze i odpowiednio dobraną rehabilitację. Zastosowanie specjalistycznych technik mobilizacji tkanek miękkich oraz neuromobilizacji (usprawnienie ślizgu nerwu pośrodkowego względem otaczających tkanek), może przynieść ulgę i poprawić komfort życia.

Często w bardzo zaawansowanych przypadkach wykonuje się chirurgiczne odbarczenie nerwu, natomiast dzięki rozpoczęciu leczenia za pomocą metod nieinwazyjnych, czyli technik terapii manualnej wykazujących wysoką skuteczność, możliwe jest uniknięcie operacji a także wszelkich powikłań pooperacyjnych.

Jeśli odczuwasz ból w nadgarstku koniecznie zarezerwuj wizytę u fizjoterapeuty.

Autorzy artykułu:

Kamil Kozakowski

Kamil Kozakowski

Kamil specjalizuje się w terapii wisceralnej problemów trawiennych. Zajmuje się także dysfunkcjami narządu ruchu w oparciu o koncepcję Medycyny Manualnej dr. Składowskiego.

Michał Polański

Michał Polański

Możesz być pewien/pewna, że Michał nauczy Cię dużo o Twoim ciele, jego dolegliwościach i ich przyczynach, a także dobierze odpowiednie metody działania. 

Udostępnij na Facebooku

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.