Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Drętwienie rąk przy pisaniu na klawiaturze przez zespół cieśni nadgarstka

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 45 sek

Drętwienie rąk przy pisaniu na klawiaturze przez zespół cieśni nadgarstka

Problemy w obrębie dłoni

Postęp cywilizacyjny sprawia, że coraz więcej osób spędza długie godziny przed komputerem w wielkich korporacjach, nierzadko zostając również po godzinach. Bardzo dużo mówi się o problemach kręgosłupowych, występujących u pracowników biurowych: wypuklinach, przepuklinach, sekwestracjach czy też potocznie mówiąc „wypadniętych dyskach”.

Natomiast obserwując pacjentów coraz częściej, my fizjoterapeuci, spotykamy się z pracownikami korporacyjnymi nie z „bólem w krzyżu”, a problemami w obrębie dłoni takimi jak: uczucie drętwienia, mrowienia, czasami wręcz palenia, które budzi w nocy.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Najczęściej występującą neuropatią w obrębie ręki jest zespół cieśni nadgarstka (ZCN).  Długotrwałe pisanie na klawiaturze, operowanie myszką oraz duża liczba drobnych, powtarzalnych ruchów rękami są jednymi z czynników ryzyka wystąpienia ZCN.

Oczywiście nie jedynymi – zespół cieśni nadgarstka może się również pojawić w następstwie chorób reumatycznych, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, czy też jako powikłanie po złamaniach, natomiast jak pokazują badania, intensywna praca przed komputerem powyżej 20 godzin tygodniowo może mieć istotny wpływ na wystąpienie tej dysfunkcji.

Jest to schorzenie, które trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, przeważnie w wieku między 45-59 lat. Jeszcze w latach 90’ statystyki pokazywały, iż problem dotyczy około 1% społeczeństwa, natomiast w ostatnim czasie wartość ta znacznie wzrosła, a według nowych danych w sumie około 5% populacji cierpi z powodu tej przypadłości. Wiąże się to prawdopodobnie z coraz większą liczbą godzin spędzanych za biurkiem.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka rozpoczyna się od lekkiego mrowienia i drętwienia w obrębie trzech pierwszych palców. Wraz z postępem procesu chorobowego, odczucia te zwiększają się, pojawia się uczucie palenia, ból w nocy, osłabienie siły ścisku, promieniowanie do przedramienia, barku, a w zaawansowanym stadium zanik mięśni okolicy kciuka.

Jest to związane z wywieraniem nadmiernego ucisku na nerw pośrodkowy w obrębie kanału nadgarstka. Ważną cechą wcześniej wspomnianych dolegliwości jest również fakt, że często (choć nie zawsze) występują one obustronnie, co odróżnia ten rodzaj dolegliwości od promieniowania wywołanego przez dyskopatię w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Jeśli pojawią się pierwsze objawy – ważne, aby odpowiednio szybko zareagować i skonsultować się ze specjalistą. Czasami w przypadku wątpliwości klinicznych, potrzebne jest również wykonanie badań dodatkowych takich jak badanie przewodnictwa nerwowego czy badanie ultrasonograficzne (USG).

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

W pierwszej kolejności, w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka wprowadza się leczenie zachowawcze i odpowiednio dobraną rehabilitację. Zastosowanie specjalistycznych technik mobilizacji tkanek miękkich oraz neuromobilizacji (usprawnienie ślizgu nerwu pośrodkowego względem otaczających tkanek), może przynieść ulgę i poprawić komfort życia.

Często w bardzo zaawansowanych przypadkach wykonuje się chirurgiczne odbarczenie nerwu, natomiast dzięki rozpoczęciu leczenia za pomocą metod nieinwazyjnych, czyli technik terapii manualnej wykazujących wysoką skuteczność, możliwe jest uniknięcie operacji a także wszelkich powikłań pooperacyjnych.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Kamil Kozakowski

Kamil Kozakowski

Specjalizuje się w terapii kręgosłupa oraz w problemach biodra i kolana. Pomoże Ci też w rehabilitacji pooperacyjnej i bólach przeciążeniowych.

Michał Polański

Michał Polański

Możesz być pewien/pewna, że Michał nauczy Cię dużo o Twoim ciele, jego dolegliwościach i ich przyczynach, a także dobierze odpowiednie metody działania. 

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Fizjoterapia dorosłych 30 min od 120zł
Fizjoterapia dorosłych 60 min od 240zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych. Dowiedz się więcej