Kolarstwo – najczęstsze kontuzje

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 14 sek

Kolarstwo – najczęstsze kontuzje

Jeśli chcesz się zrelaksować wsiądź na rower

…nic bowiem tak nie odpręża jak jazda na dwóch kółkach na świeżym powietrzu. Ma to też zbawienny wpływ na mięśnie i stawy, dotlenia mózg, poprawia krążenie. Niestety jak każdy sport także jazda na rowerze może doprowadzić do kontuzji.

Jak przy każdym sporcie nim zaczniemy tę formę wysiłku fizycznego powinniśmy najpierw pamiętać o przygotowaniu się do tego. Rozgrzewka może bowiem uchronić przed wieloma kłopotami zdrowotnymi będącymi konsekwencją jazdy na rowerze bez przygotowania.

Jakie kontuzje dotykają rowerzystów?

Najbardziej na kontuzję podczas jazdy rowerem narażone są dolne partie ciała. Głównie w obrębie pasa biodrowo piszczelowego, w skład którego wchodzi miednica i kości kończyn, aż do piszczeli.

Początkowo ból pojawia się w kolanie jako konsekwencja nadwyrężenia mięśni nóg i stawów W konsekwencji zbyt dużego obciążenia nóg, szczególnie kolan podczas jazdy, dojść może do urazów rzepki, degeneracji chrząstek w stawie rzepkowo-udowym, naderwanie ścięgien, stany zapalne w obrębie stawu kolanowego, a nawet przeciążenie więzadeł. W przypadku gdy podczas jazdy rowerowej dojdzie do upadku lub wypadku rowerzysta musi się liczyć ze skręceniem, zwichnięciem stawów, stłuczeń a nawet złamania kości.

Jazda na rowerze związana jest z przyjęciem lekko pochyłej pozycji z głową do góry, dlatego w trakcie wycieczek rowerowych może dojść do kontuzji w obrębie kręgosłupa. Także narażenie kręgosłupa na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie jego lędźwiowego odcinka predysponuje go do urazów.

Niejednokrotnie rowerzyści po skończonej trasie skarzą się na ból nadgarstków. Szczególnie jeśli trasa prowadziła przez leśne ścieżki i wertepy. Jest to konsekwencją drgań i sił oddziałujących na ręce i nadgarstki rowerzysty.

My w naszej praktyce pomagamy wszystkim tym, którzy kochają rower, amatorom i kolarzom zawodowym. Dzięki obszernej wiedzy i doskonałej aparaturze jesteśmy w stanie pomóc każdemu, kto podczas jazdy na rowerze ulegli kontuzji.

Jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń i umów się do nas na wizytę.

Autorzy artykułu:

Szymon Wiśniewski

Szymon Wiśniewski

Szymon jest masażystą specjalizującym się w głębokiej relaksacji ciała. W swojej pracy skupia się na ludzkiej naturze, jej fizjologii oraz zdrowiu.

Marcin Bocian

Marcin Bocian

Marcin pracując jako terapeuta ruchowy skupia się na jakości ruchu indywidualnie dobranego do pacjenta oraz do jego konkretnego problemu czy dolegliwości.

Udostępnij na Facebooku

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja sportowa

Mamy wiedzę i doświadczenie w pracy ze sportowcami. Dzięki temu możemy skutecznie przygotować ich do uprawiania sportu zawodowego, jak i amatorskiego.

Dowiedz się więcej