Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Czym jest propriocepcja i po co ją trenować?

Co to jest czucie głębokie (czucie proprioceptywne)?

Żeby móc się poruszać musimy mieć możliwość czucia własnego ciała. Precyzyjniej mówiąc mamy tu na myśli zmysł kinestetyczny zwany propriocepcją lub kinestezją. Jest to zmysł, dzięki któremu mamy świadomość gdzie znajdują się nasze kończyny itd. Aby móc wykorzystać ten zmysł w organizmie znajdują się propioreceptory  (receptory zmysłu kinestetycznego) rozlokowane w ścięgnach i mięśniach.  Dzięki temu do mózgu mogą bezproblemowo dotrzeć do mózgu informacje o napięciu mięśniowym, a  my wiemy bez zerkania na swoje ciało czy nasza ręka jest akurat przy uchu, a  może opuszczona w dół.

Autorzy to fizjoterapeuci:
2 min czytania
Opublikowano 31/08/2013
Czym jest propriocepcja i po co ją trenować?

Propriocepcja – prawidłowe działanie

Cały ten skomplikowany układ reaguje na sygnały nerwowe związane z  rozciągnięciem, uciskiem, ruchem ciała i jego ustawieniem względem siebie. Tylko prawidłowe działanie zmysłu kinetycznego jest potrzebne do prawidłowego kształtowania się odruchów (rozwój reflektoryczny) prowadzenia i planowania ruchu, sterowania napięciem mięśniowym i zawiadywania pracą mięśni. Ważne jest to także do prawidłowego działania ośrodków CUN związanych z ukształtowaniem ciała.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Propriocepcja i jej zaburzenia

Jeśli układ kinetyczny nie działa prawidłowo częściowo jego funkcję może uzupełnić zmysł wzroku. Niedomogi czucia głębokiego mogą objawiać się ruchami stereotypowymi lub zwiększeniem tonusu mięśniowego, na wskutek zwiększonej ilości bodźców (bardzo silne trzymanie przedmiotów). Konsekwencją tego mogą być problemy z dysocjacją i stabilizacją np. niemożność oddzielenia ruchów rąk od ruchów tułowia podczas rysowania.

W chwili gdy układ nerwowy nie wie jak w danym momencie zachowuje sie ciało, brak jest koordynacji ruchowo – wzrokowej. Idąc np. po nierównym chodniku, CUN musi być informowany w  jakiej pozycji w  danej chwili mamy nogę i czy jej funkcja podporowa jest prawidłowo wykorzystana i dopiero wtedy idzie impuls jak poruszyć ma się druga noga i tak zbalansować ciałem by na pierwszej nodze spoczął cały ciężar ciała. Zapobiega to przewróceniu się i pozwala sprawnie poruszać się w każdych warunkach.

Gdyby możliwy był tylko impuls: podnieś nogę, a  nie dotarł by sygnał zwrotny: noga postawiona to chodzenie było by praktycznie niemożliwe, bo w  danym momencie nie wiadomo by było, czy krok jest bezpieczny i możliwy do wykonania.

Za sprawną koordynację ruchowo -wzrokową odpowiedzialny jest otrzymujący z błędnika błoniastego informację móżdżek. Impulsy te napływają z mięśni i stawów, gdzie znajdują się propioreceptory. Dzięki temu CUN wie, jak wyglądają napięcia mięsni i stawów w danym rejonie ciała. Rozwój zmysłu kinestetycznego jest bardzo zaawansowany u osób z różnego rodzaju dysfunkcjami narządu wzroku uniemożliwiającymi mu widzenie.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w rolowaniu, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Od lat związana ze sportem.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Cennik

Indywidualny trening powięziowy 60 min 200zł
Trening powięzi: Pojedyncze zajęcia 60 min 50zł
Trening powięzi: Karnet 4 zajęć 4x 60 min 150zł
Trening powięzi: Karnet 8 zajęć 8x 60 min 280zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Indywidualny trening powięziowy

Trening powięzi skupia się na stymulacji powięzi poprzez ćwiczenia w oparciu o stretching powięziowy, pracę z elastycznym odbiciem i propriocepcją. Dowiedz się więcej

Trening powięzi

Zajęcia dedykowane dla wszystkich osób, które w holistyczny sposób pragną przywrócić swojemu ciału wolność, lekkość, radość i elastyczność. Dowiedz się więcej