Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Czy okres musi być bolesny? 

🕓 Artykuł przeczytasz w 4 min 20 sek

Czy okres musi być bolesny? 

Ból menstruacyjny nie do zniesienia

Powraca co miesiąc, dla niektórych wiążąc się z OGROMNYM zakłopotaniem, a czasami również bólem…

Przegląd Systematyczny jest przeprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia. W 2006 roku wykazał, że aż do 81% kobiet cierpi na bolesne miesiączkowanie.

Od lat panuje przekonanie, że ból menstruacyjny jest czymś nieodłącznym w życiu każdej dorosłej kobiety. Często słyszy się, że po porodzie ból minie i że okres przecież musi boleć…

Czy jest tak naprawdę?

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zaprosiliśmy specjalistki z Fizjo4life. Fizjoterapeutki uroginekologiczne – Katarzynę Grodzicką i Celinę Wycech. Pomoże nam też trenerka Karolina Dachowska.

Czego dowiesz się z niniejszego artykułu?

  • Czym jest miesiączka?
  • Jaki ból może wywoływać miesiączka?
  • Czy miesiączka może być bezbolesna?
  • Co można zrobić z bolesnymi miesiączkami?
  • Czy po porodzie bóle menstruacyjne miną?
  • Jakie znaczenie ma to, jak postrzegamy swoją pierwszą miesiączkę?

Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w dalszej części tego wpisu.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Czym jest miesiączka?

Każda dziewczyna ma wiele wątpliwości dotyczących miesiączki. Dlatego nie przejmuj się, nie jesteś sama.

Miesiączka to cykliczny proces fizjologiczny. Zachodzi u kobiet w wieku rozrodczym - mniej więcej od 12 do 55 roku życia. Wiąże się z krwawieniem z jamy macicy, co spowodowane jest odrywaniem się komórek endometrium.

Cykl miesiączkowy ma jeden, główny cel. Przygotowuje organizm do ewentualnej ciąży. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, cykl się resetuje, a cały proces rozpoczyna się od nowa.

Czy to, jak postrzegamy naszą pierwszą miesiączkę ma znaczenie?

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Mówiąc o miesiączce, słyszy się różne określenia. Do najpopularniejszych należą: menstruacja, okres i krwawienie. Z kolei dziewczyny (głównie) w młodym wieku często spotykają się w szkole z negatywnymi określeniami. Przykładowo: „ciota”, czy „trudne dni”.

Czy takie określenia dotyczące miesiączki są krzywdzące? Czy mogą w jakikolwiek sposób mieć na nią negatywny wpływ?

Jeżeli od samego początku ktoś z bliskiego otoczenia wmawia nam, że miesiączka jest czymś potwornym. Obojętnie czy to mama, starsza siostra czy babcia. Miesiączka jest czymś z czym przyjdzie się nam żyć przez resztę swojego życia. Dodatkowo jeśli dołożymy do tego rówieśniczki w szkole, które używają negatywnych określeń. Wtedy automatycznie stajemy się do niej w ten sposób nastawione…

A to zdecydowanie może mieć negatywny wpływ na to, jak miesiączka będzie przebiegała w dorosłym życiu.

Czy okres (naprawdę) musi boleć?

Jeśli odczuwasz ból w trakcie okresu udaj się do fizjoterapeutki uroginekologicznej

Bolesne miesiączki to problem, który dotyka wielu kobiet. Ból brzucha w trakcie miesiączki bywa nie do zniesienia. Skutecznie odbiera chęć do życia na kilka najbliższych dni.

Znasz to uczucie?

Większość kobiet zna je aż za dobrze…

Wiele kobiet uważa comiesięczny ból menstruacyjny za coś „normalnego”, ale czy faktycznie tak jest?

Rozwiejmy wszelkie wątpliwości i raz na zawsze odpowiedzmy na to pytanie: OKRES NIE POWINIEN BOLEĆ.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że ból menstruacyjny może być objawem poważnych problemów ze zdrowiem…

Przyczyny menstruacyjnego możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Ból podczas miesiączki najczęściej wynika z przyczyn pierwotnych. Natomiast dużo rzadziej powiązany jest z wtórnym podłożem dolegliwości.

Do przyczyn pierwotnych zalicza się zaburzenia psychosomatyczne. Mają swoje podłoże w psychice (o czym wspominaliśmy wcześniej), ale wywołują objawy cielesne.

Wtórną przyczyną bolesnych miesiączek mogą być np. stany chorobowe (nie tylko w obrębie macicy). Wywołane na skutek pojawienia się stanu zapalnego, który powoduje nieprawidłowe zrosty między narządami w miednicy mniejszej.

To stan patologiczny, który bez cienia wątpliwości należy poddać diagnozie, a następnie odpowiedniej terapii.

Jakie choroby najczęściej wywołuje?

  • Nowotwory,
  • Endometriozę,
  • Polipy macicy,
  • Mięśniaki macicy,
  • Zapalenie miednicy mniejszej.

Przyczyną bólu mogą być także anomalie rozwojowe macicy. Przykładem takich są tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie lub niedorozwój macicy, kiedy trzon jest mniejszy niż szyjka macicy.

Kilka sprawdzonych sposobów na bolesne miesiączkowanie

Jak już doskonale wiesz, ból podczas miesiączki nie jest czymś normalnym. Pewnie zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby się go pozbyć?

Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Prawidłowo wykonana diagnostyka

Fizjoterapeutka uroginekologiczna w trakcie rozmowy z pacjentem

Przede wszystkim zachęcamy Cię do wykonania badań hormonalnych. Warto wykonać dokładne badanie USG. Dzięki niemu zobaczysz, czy gdzieś w Twoim organizmie nie ma ognisk endometriozy.

Endometrioza: objawy, diagnoza, leczenie

Towarzyszą Ci zaburzenia cyklu menstruacyjnego? Miewasz bolesne stosunki lub nie możesz zajść w ciąże?  Przyczyną powyższych dolegliwości może być endometrioza.  Czym jest endometrioza? To skomplikowana

Przeczytaj artykuł

Ćwiczenia na rozejście mięśni prostych brzucha

Rozejście mięśni prostych brzucha Rozejście mięśni brzucha, zwane także jako ich rozstęp to problem, który często pojawia się u kobiet w ciąży, ale nie tylko.

Przeczytaj artykuł

Codzienny

Ćwiczenia mogą pomóc na bolesne miesiączki

Wiele badań potwierdza, że wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na zmniejszenie bólu miesiączkowego. Wykorzystaj więc np. ćwiczenia rozciągające, jogę, czy ćwiczenia mięśni miednicy. Warto także rozważyć wszelkie ćwiczenia oddechowe.

Lekkostrawna Dieta

Czymś, co może przynieść ulgę w bolesnym miesiączkowaniu, jest odpowiednia dieta.

Dieta podczas miesiączki powinna być lekkostrawna. Jedząc w ten sposób, nie tylko odciążysz wątrobę, która jest odpowiedzialna za odtruwanie. Zapewnisz też sobie ochronę przed nadmiarem estrogenu, którego poziom przed miesiączką jest podwyższony.

Dlatego warto chociaż przez te kilka dni ograniczyć spożycie ciężkostrawnych potraw. Unikaj tłustego smażonego mięsa, serów, czy innych tłustych i słonych przekąsek.

W ich miejsce wybierz dania z ryb, drobiu oraz gotowanych lub przygotowanych na parze warzyw.

Dodatkowo zadbaj o codzienną suplementację. Zapewnij sobie kwas omega 3, witaminy D3 i B1 oraz magnez. Mogą okazać się bardziej skuteczne niż ibuprofen!

Fizjoterapia

Fizjoterapeutka uroginekologiczna Katarzyna Grodzicka

Podczas bolesnych miesiączek niesamowicie pomocna okazuje się fizjoterapia uroginekologiczna.

Jak to wygląda w praktyce?

Fizjoterapeuta rozpoczyna spotkanie od pełnego, precyzyjnego wywiadu i diagnostyki.

Wywiad opiera się na pytaniach o styl życia, dietę. Pyta także o intensywności i rodzaju bólu menstruacyjnego. Diagnostyka polega natomiast m.in. na ocenie postawy ciała, czy badaniu stanu napięcia mięśni dna miednicy.

Do tego często dochodzi część uroginekologiczna. Przykładowo manualne rozluźnienie napiętych mięśni, czy ćwiczenia rozluźniające, które pacjentka może wykonać samodzielnie w domu.

Czy po porodzie bóle menstruacyjne miną?

"Bolesne miesiączki to pani miną, jak urodzi pani dzieci...". Są to słowa, które nieraz da się usłyszeć w gabinecie lekarskim. I faktycznie u części kobiet to się sprawdza.

Poród w pewien sposób uszkadza nasze receptory czuciowe. Z tego powodu macica staje się mniej czuła, a miesiączki mniej bolesne. Jednak nie w każdym przypadku!

Po porodzie siłami natury jest bardziej prawdopodobne, że bolesne miesiączki ustąpią. Po cesarskim cięciu również jest to możliwe, ale w mniejszym stopniu.

Bolesne miesiączki: złote porady

Podsumowując: na sam koniec przygotowaliśmy listę kilku kroków. Dzięki nim złagodzisz lub wyeliminujesz pojawiający się ból menstruacyjny:

1. Znajdź dobrego lekarza

Dobry lekarz to taki, który naprawdę się Tobą zaopiekuje. A nie stwierdzi, że taki już jest Twój urok i że okres musi przecież boleć…

2. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Udaj się do sprawdzonego fizjoterapeuty uroginekologicznego. Rozpoczęcia z nim terapię, która zniweluje dolegliwości bólowe i poprawi Twój komfort.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

3. Zdrowa, dobra aktywność fizyczna

Postaw na ćwiczenia rozciągające, jogę, czy ćwiczenia mięśni miednicy. Mają one pozytywny wpływ na zmniejszenie bólu miesiączkowego.

4. Lekkostrawna dieta i suplementacja

Warto chociaż przez te kilka dni ograniczyć spożycie ciężkostrawnych potraw. W ich miejsce wybierz dania z ryb, drobiu oraz gotowanych lub przygotowanych na parze warzyw.

Zamiast faszerować się tabletkami przeciwbólowymi, które tylko pozornie pozbywają się bólu. Włącz do swojej codziennej rutyny suplementację kwasów omega 3, witaminy B1 i D3 oraz magnezu.

Autorzy artykułu:

Elżbieta Furman

Elżbieta Furman

Elżbieta zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną oraz ortopedyczną. Od lat opiekuje się kobietami - to im poświęca swój czas i uwagę.

Magda Lewandowska

Magda Lewandowska

Magda jest certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną. Specjalizuje się w kompleksowej terapii kobiet w okresie okołoporodowym.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Fizjoterapia uroginekologiczna 45 min od 240zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna leczy i zapobiega zmianom dna miednicy, jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów płciowych, czy dysfunkcje seksualne. Dowiedz się więcej