Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Czemu trening medyczny jest lepszy od treningu EMS?

🕓 Artykuł przeczytasz w 2 min 37 sek

Czemu trening medyczny jest lepszy od treningu EMS?

Trening EMS czy trening z trenerem personalnym lub trenerem medycznym

Trening medyczny, czy trening EMS? Trening EMS przekonuje Cię tym, że w krótkim czasie możesz zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni? Dzisiaj chcemy wyprowadzić Cię z błędu, bo szybko wcale nie oznacza lepiej.  Dowiedz się, dlaczego trening medyczny jest lepszy od treningu EMS.

Czym jest trening EMS?

Trening EMS, czyli inaczej elektrostymulacja mięśni. EMS po raz pierwszy rozwinął się jako forma treningu rehabilitacyjnego, aby pomóc ludziom szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Podczas sesji treningowej EMS osoba ćwicząca ma na sobie specjalny kombinezon treningowy, który przypomina piankę. Kombinezon pokryty jest elektrodami. Te dostarczają impulsów elektrycznych, które stymulują mięśnie, powodując ich skurcz. Trening EMS to połączenie elektrycznej stymulacji mięśni i ruchu. W tym samym czasie, kiedy maszyna pracuje i za pomocą impulsów elektrycznych stymuluje nasze mięśnie, my wykonujemy ruchy, takie jak przysiady, wykroki itp.

Cały fenomen treningu EMS polega na tym, że dzięki niemu możemy liczyć na większą stymulację mięśni niż podczas normalnego treningu. Wykonując normalny trening, przeciętna osoba angażuje około 30% włókien mięśniowych, natomiast w przypadku treningu EMS  zwiększa się to do 95% włókien w mięśniach. Oznacza to, że 20-minutowa sesja treningowa EMS jest równoważna z 4-5 godzinami zwykłej sesji treningowej. Wydawać by się mogło, że trening EMS jest najkorzystniejszą formą treningu, ponieważ w krótkim czasie przynosi takie same efekty co zwykły trening, jednak takie myślenie jest zgubne.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Trening EMS – przeciwwskazania i efekty uboczne

Trudno jest znaleźć badania, które dotyczą treningu EMS  przez dłuższy czas i wpływu jaki ma on na nasze ciało. Trening EMS przede wszystkim powinien być przeprowadzony pod nadzorem wyszkolonych pod kątem tego treningu fizjoterapeutów i trenerów.

Większość pracowników siłowni nie ma odpowiedniego wykształcenia lub wiedzy o EMS. Systemy są regulowane, jednak wszystkie systemy elektryczne wiążą się z ryzykiem, najczęstszym z nich w przypadku treningu EMS jest zbyt wysokie natężenie impulsów elektrycznych. Niewłaściwa ocena maksymalnego natężenia elektrycznego może spowodować poważne uszkodzenie mięśni i nerek.

Co więcej nie, każda osoba może trening EMS wykonywać. Przed treningiem najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed treningiem.  Przeciwwskazania możemy podzielić na bezwzględne i względne. Jeśli dotyczy Cię którykolwiek z poniższych bezwzględnych przeciwwskazań, sesja treningowa EMS jest zabroniona:

  • Ostre choroby, infekcje bakteryjne i procesy zapalne,
  • Wszelkie wady serca, w tym arytmia, zawał, 
  • Zakrzepica,
  • Hemofilia, 
  • Stenty lub bypassy w ciągu ostatnich 6 miesięcy, 
  • Nieleczone nadciśnienie tętnicze
  • Cukrzyca, 
  • Ciąża, 
  • Implanty elektryczne, rozruszniki serca, 
  • Nowotwory, 
  • Choroby neurologiczne, zaburzenia neurologiczne (padaczka)
  • Przepuklina brzuszna lub pachwinowa.

Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Decyzja o zainwestowaniu w trenera personalnego świadczy o tym, że chcesz coś zmienić w swoim życiu. Dlatego swój wybór powinieneś dobrze przemyśleć.

Przeczytaj artykuł

Czy pływanie łagodzi ból i jest dobre dla kręgosłupa?

Czy basen jest lekiem na całe zło? Basen to miejsce, które wielu z nas kojarzy przede wszystkim z relaksem i rekreacją. Jednak chyba każdy słyszał

Przeczytaj artykuł

Kiedy przed treningiem EMS powinieneś skonsultować się z lekarzem?

Jeśli dotyczy Cię dowolne z poniższych przeciwwskazań względnych, powinieneś odwiedzić lekarza w celu uzyskania pisemnej zgody lekarskiej:

  • Ostry ból pleców bez diagnozy,
  • Stenty i bypassy powyżej 6 miesięcy, 
  • Nerwoból,
  • Choroba lokomocyjna, 
  • Choroby narządów, zwłaszcza choroby nerek,
  • Choroby sercowo-naczyniowe,
  • Obrzęk,
  • Otwarte urazy skóry, rany, egzemy lub oparzenia.

Trening EMS powinien być wykonywany z umiarem, pod nadzorem osoby wyszkolonej do prowadzenia treningu EMS i po konsultacji lekarskiej.

Dlaczego lepiej ćwiczyć pod okiem trenera medycznego niż korzystać z EMS?

Zdecydowanie lepiej jest ćwiczyć pod okiem trenera medycznego niż korzystać z EMS. Aby to wyjaśnić, musimy zagłębić się w podstawy fizjologii i biomechaniki. Na działanie naszego ciała podczas wysiłku fizycznego ma wpływ kilka układów, we współpracy z narządami i procesami zachodzącymi w naszym organizmie.

Jeżeli współpraca między poszczególnymi elementami przebiega prawidłowo, wykonywany przez nas ruch jest precyzyjny, ekonomiczny, efektywny oraz płynny. Układ nerwowy w tym przypadku odgrywa rolę nadrzędną, ponieważ on inicjuje ruch, a mięsień generuje siłę do wykonania tego ruchu.

Trening medyczny skupia się na poprawie koordynacji nerwowo-mięśniowej, ale także kształtuje takie cechy jak mobilność i stabilność, wzmacnia siłę i wytrzymałość mięśni. Trening medyczny pozwala na równomierną pracę całego organizmu, pozwalając układom i narządom właściwie ze sobą współdziałać.

Nasza opinia o treningu EMS

Trening EMS działa na nasze mięśnie wybiórczo, częściowo lub całościowo pomijając układ nerwowy, co może przyczynić się do zaburzeń koordynacji nerwowo-mięśniowej i nierównomiernego rozłożenia siły i napięcia w mięśniach. Podsumowując, trening EMS nie powinien być podstawową formą treningu, a jedynie uzupełnieniem treningu medycznego.

Twoje ciało zasługuje na to, co najlepsze

Skontaktuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i zadbaj o swoje zdrowie.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Filip Żołądek

Filip Żołądek

Filip specjalizuje się w reedukacji prawidłowych wzorców ruchowych w oparciu o koncepcję Kinetic Control i prowadzeniu treningów funkcjonalnych.

Monika Paluch

Monika Paluch

Specjalizuje się w pracy z pacjentami ortopedycznymi, ale nie tylko. Skupia się na tym, żeby jej pacjenci pracowali nad swoimi najsłabszymi ogniwami.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Indywidualny trening funkcjonalny 60 min 240zł
Trening przygotowania motorycznego 60 min 180zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Indywidualny trening funkcjonalny

Ten intensywny program treningowy pozwoli Ci wzmocnić ciało, zwiększyć siłę, poprawić formę i kondycję. Dowiedz się więcej

Indywidualny trening przygotowania motorycznego

Trening przygotowania motorycznego bazujący na indywidualnym podejściu. Przeznaczony dla wszystkich, którzy uprawiają sport i bez względu na dyscyplinę. Dowiedz się więcej