🕓Artykuł przeczytasz w 3 min 50 sek
“Dzień dobry, zrobiłem rezonans i jest źle”– to zdanie, które wypowiedział niejeden pacjent, przekraczając drzwi gabinetu fizjoterapeutycznego lub lekarskiego…
Według badań aż 86% Polaków skarży się na bóle kręgosłupa. To dolegliwość, która współcześnie pojawia się coraz częściej, nawet u osób młodych. Lekarz, aby właściwie postawić diagnozę i wprowadzić odpowiednie leczenie zapobiegające poważnym schorzeniom, kieruje pacjentów na rezonans magnetyczny kręgosłupa.
Rezonans magnetyczny to przede wszystkim bezpieczne, bezbolesne oraz nieinwazyjne badanie, które wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego organizmu.
Czego dowiesz się z niniejszego artykułu?
Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w dalszej części tego wpisu.
Rezonans magnetyczny (MRI) jest jednym z najdokładniejszych badań obrazowych, które wykorzystuje fale magnetyczne. Jest stosowany przez lekarzy do diagnozowania lub monitorowania różnych stanów chorobowych.
Rezonans magnetyczny umożliwia w sposób nieinwazyjny badanie narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Pozwala na ocenę stanu tkanki kostnej kręgosłupa, tkanek miękkich otaczających kręgosłup np. więzadeł, a nawet rdzenia kręgowego.
Dzięki wykonaniu rezonansu magnetycznego kręgosłupa lekarz może wykryć nieprawidłowości, zmiany zapalne lub nowotworowe, które mogą wystąpić w obrębie tej części ciała pacjenta. Warto wiedzieć, że nie każdy i nie od razu powinien się na niego zdecydować…
O tym, kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny, na co zwrócić uwagę i co można wywnioskować z wyniku, dowiesz się z dalszej części niniejszego artykułu.
Pacjent wchodzi do sali, a następnie kładzie się na specjalnej leżance automatycznie wsuwanej do wąskiego tunelu maszyny. Rezonans magnetyczny trwa od 15 minut do nawet 90 minut.
Ważne jest, aby zachować spokój i nie poruszać się wewnątrz tunelu. W przeciwnym razie możemy spowodować błąd w wyniku – nasze ciało wyjdzie zamazane. A tego przecież chcielibyśmy uniknąć.
Należy pozostawić także poza salą przedmioty, które mogą oddziaływać na pole magnetyczne np. biżuterię, zegarki, ubrania z metalowymi spinkami lub suwakami, urządzenia elektroniczne itd.
Tunel jest wąski, przez co może stanowić problem dla osób cierpiących na klaustrofobię. Bez obaw! Dla poprawy komfortu badanego zainstalowane są w nim światło oraz wentylacja.
W przypadku uciążliwych bólów kręgosłupa nie jest to badanie, które należy wykonać w pierwszej kolejności.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest wskazany, gdy pacjent przebywa na rehabilitacji i nie odnotowuje widocznych postępów w przedziale od 4 do 6 tygodni. Chodzi o rehabilitację składającą się zarówno z terapii manualnej, jak i ruchowej.
Literatura zaleca również wykonanie MRI u pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia czucia w okolicach intymnych.
Podobnie jak to miało miejsce w przypadku bólów kręgosłupa, rezonans magnetyczny (MRI) kolana nie jest badaniem, które powinniśmy wykonać jako pierwsze.
Duży uraz wiąże się z tym, że kolano jest spuchnięte, przez co wynik rezonansu może wyjść zaburzony. W tym przypadku warto odczekać, aż obrzęk się zmniejszy tak, aby zobaczyć faktyczny stan kolana.
W pierwszej kolejności najlepiej zrobić badania podstawowe takie, jak np.: zdjęcie rentgenowskie, czy USG, które pozwoli nam zobaczyć tkanki. Natomiast, gdy chcesz poszerzyć diagnostykę i sprawdzić, czy faktycznie coś w środku nie zostało uszkodzone, wtedy warto zrobić rezonans.
Jeśli od czasu do czasu zmagasz się z bólem kolana, np. przy wykroku, chodzeniu po schodach itd., to odsyłamy Cię do poprzedniego wpisu na temat chondromalacji, z którego dowiesz się więcej.
Nie zawsze rezonans magnetyczny kolana będzie niezbędny. Warto zwrócić uwagę i porozmawiać z fizjoterapeutą, ortopedą, kiedy je zrobić. W dużej większości przypadków wskazany będzie dobry trening siłowy oraz rehabilitacja, które skutecznie poprawią funkcjonowanie stawu kolanowego.
Tak jak wspominaliśmy wyżej, rezonans magnetyczny jest bardzo dokładnym badaniem, które ukazuje wszelkie odstępstwa od normy. Jeśli jesteś osobą powyżej 20 roku życia, nie ma możliwości, że Twój wynik będzie w 100% poprawny.
Badania opisują radiolodzy – specjaliści w tej dziedzinie, którzy różnią się doświadczeniem, stąd też wynik może się nieco od siebie różnić. Dlatego w niektórych przypadkach warto skonsultować go nawet z kilkoma osobami.
Rezonans magnetyczny to niemały wydatek…
Jeśli chodzi o prywatną służbę zdrowia i rezonans magnetyczny kręgosłupa, koszt oscyluje w granicach 450-600 PLN. A rezonans magnetyczny kolana wyniesie Cię około 500 PLN.
Tak wysoka cena wynika z tego, że to badanie jest niezwykle precyzyjne. Pacjent musi leżeć po 30-60 minut, a samo urządzenie jest drogie.
Warto zwrócić uwagę na to, że jedna godzina rehabilitacji kosztuje około 100 PLN. Dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, czy rezonans magnetyczny jest Ci faktycznie potrzebny.
Duże badanie brytyjskie wykazało, że 95,1% rezonansów magnetycznych kręgosłupa zostało wykonane za wcześnie i nie wpłynęło na przyspieszenie leczenia pacjenta. A wiązało się z OGROMNYM nakładem czasu i pieniędzy, zmarnowanym na to, aby tylko wykonać rezonans.
Inne badania pokazują, że osoby, które wykonywały rezonans magnetyczny częściej poddają się operacji. Pytanie jednak brzmi: czy słusznie?
Jeśli zależy Ci na tym, aby poprawić swój stan zdrowia, chcesz szybko wrócić do sportu, czy po prostu żyć bez bólu, wtedy faktycznie musisz znaleźć istotę problemu. Niestety, ale rezonans nie zawsze jest w stanie powiedzieć nam, co się dzieje.
Największą zaletą rezonansu magnetycznego jest to, że jest niezwykle dokładny i pomaga w diagnozowaniu trudnych przypadków. Zdarza się tak, że czasami nie widać czegoś na RTG, czy USG, wtedy warto uzupełnić diagnostykę.
Jego dokładność jest także minusem, ponieważ wiąże się z szerokim opisem, z którego ciężko wyciągnąć to, co jest faktycznie problematyczne dla pacjenta. Samo wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) nie przyśpiesza leczenia, a nawet je wydłuża. Co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Rezonans zdecydowanie nie jest badaniem obrazowym, jakie powinieneś wykonać w pierwszej kolejności. Dużo tańszym i szybszym rozwiązaniem jest RTG lub USG. Jednak najlepiej pozostawić to do oceny profesjonalnego fizjoterapeuty, który powie Ci dokładnie co dalej.
Spis treści:
Rehabilitacja dorosłych 30 min | od 100zł |
Rehabilitacja dorosłych 60 min | od 200zł |
Rehabilitacja sportowa 30 min | od 100zł |
Rehabilitacja sportowa 60 min | od 200zł |
Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.
Dowiedz się więcejMamy wiedzę i doświadczenie w pracy ze sportowcami. Dzięki temu możemy skutecznie przygotować ich do uprawiania sportu zawodowego, jak i amatorskiego.
Dowiedz się więcej