Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Chondromalacja rzepki: jak leczyć, aby skutecznie wyleczyć?

🕓Artykuł przeczytasz w 3 min 42 sek

Chondromalacja rzepki: jak leczyć, aby skutecznie wyleczyć?

Czym jest chondromolacja rzepki?

Chondromalacja to schorzenie, którego rozpoznanie niewątpliwie spędza sen z powiek wielu pacjentów. Może dotknąć każdego stawu naszego ciała, ale zazwyczaj stwierdzane jest w obrębie stawu kolanowego.

Jest charakterystyczna dla osób uprawiających sporty nadmiernie obciążające kolana.

Chondromalacja rzepki to schorzenie, w którym dochodzi do rozmięknięcia, rozpulchnienia chrząstki znajdującej się na dolnej powierzchni rzepki. Do tego procesu może dojść zarówno na skutek urazów, jak i predyspozycji anatomicznych.

Chrząstka jest organem nieukrwionym oraz nieunerwionym, co pozbawia ją zdolności regeneracyjnych. Proces niszczenia chrząstki stawowej jest nieodwracalny, ale o tym za chwilę…

Czego dowiesz się z niniejszego artykułu?

Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w dalszej części tego wpisu.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Czy chondromalacja boli?

Poznaj naszych specjalistów.

W kontekście chondromalacji bardzo ważny jest skład chrząstki. Ta z kolei jest w większości zbudowana z wody oraz istoty pozakomórkowej, tzw. macierzy, której głównym składnikiem jest kolagen.

Komórki chrzęstne stanowią od 1 do 2% zawartości chrząstki, szczególnie w tej warstwie, która znajduje się na zewnątrz stawu. Ma to kolosalne znaczenie w odniesieniu do zdolności regeneracyjnych chrząstki, która jest nieunerwiona i nieukrwiona.

Jeśli jest nieunerwiona, oznacza to, że nie może boleć. Dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero na skutek naprawdę poważnego uszkodzenia chrząstki.

Czy można wyleczyć chondromalację?

W przypadku mięśni oraz kości, wskutek uszkodzenia powstaje krwiak, następnie stan zapalny, po czym następuje proces gojenia. Niestety, ale w przypadku chrząstki sytuacja ma się zupełnie inaczej…

Brak ukrwienia samego stawu w środku, czyli samej tkanki szklistej powoduje, że jest trudno odnawialna i nie regeneruje się.

Na każdej innej tkance, pojawia się strup, który zaczyna pierwszą fazę gojenia. W tkance szklistej, na żadnym rezonansie USG, nigdy nie znaleziono strupa, więc chrząstka nie ma jak przejść w fazę regeneracji.

W dzisiejszych czasach nie dysponujemy technologią, która pozwalałaby nam na wymianę kolan. Dlatego tak ważne jest, aby o nie odpowiednio dbać. W tym celu warto wdrożyć niezbędne leczenie już w początkowych etapach rozwoju choroby.

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?

10 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem rehabilitanta.

Przeczytaj artykuł

Rehabilitacja prywatna a rehabilitacja NFZ: która opcja jest dla Ciebie lepsza?

Rehabilitacja ramach NFZ czy prywatna W dzisiejszym artykule skupimy się na problemie tego, jakie są różnice pomiędzy rehabilitacją prywatną a rehabilitacją NFZ, czyli na Narodowy

Przeczytaj artykuł

Czy chondromalacja rzepki definitywnie skazuje na brak ruchu?

Sprawdź nasz masaż klasyczny

Otóż… niekoniecznie!

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że chondromalacja ma różne stopnie. Powstało wiele systemów i skal, pozwalających ocenić stopień rozmiękczenia chrząstki w kolanie. Jednak najczęściej spotyka się 4-stopniową skalę według Outerbridge’a:

  • I stopień – zmiany powierzchowne, obserwuje się spluszowacenie oraz zmiękczenie chrząstki rzepki (obrzęk),
  • II stopień – uszkodzenie dotyczy warstwy powierzchownej, stwierdza się pęknięcia i niepełną fragmentację chrząstki, szczeliny nie przekraczają 1,25 mm i nie sięgają do warstwy podchrzęstnej,
  • III stopień – pęknięcia sięgają warstwy głębokiej, szczeliny przekraczają 1,25 mm, ale nie dochodzą do kości podchrzęstnej,
  • IV stopień – głębokie ubytki chrząstki odsłaniające kość podchrzęstną.

Wśród pacjentów najczęściej diagnozuje się stopień I lub II, który dotyczy tylko i wyłącznie rozmiękczania wewnętrznej powierzchni szklistej. Oznacza to, że wszystkie zmiany dotyczą tkanki, która jest nieunerwiona i nie mają prawa boleć.

Stopień uszkodzenia chrząstki, który jest opisywany jako III lub IV jest bardzo rzadki. Natomiast nie zawsze świadczy o bólu. Więc nawet jeśli wykryto u Ciebie III lub IV stopień chondromalacji rzepki, to wcale nie oznacza, że kolano jest już nie do naprawienia.

Diagnoza chondromalacji rzepki

Sprawdź indywidualny trening terapeutyczny

Osoby z chondromalacją rzepki skarżą się głównie na ból przy dłuższym chodzeniu, przy wchodzeniu po schodach, czy po długotrwałym siedzeniu w pozycji siedzącej z nogami zgiętymi w stawach kolanowych.

Rozpoznanie w pierwszej kolejności opiera się o wywiad, badanie kliniczne oraz badania dodatkowe. Twój lekarz będzie poszukiwał obrzęku lub wrażliwych obszarów w obrębie kolana. Może również przyjrzeć się ułożeniu rzepki względem kości udowej. Niewłaściwe ułożenie może wskazywać na chondromalację rzepki.

Następnie lekarz może zlecić wykonanie któregoś z poniższych badań obrazowych w celu ułatwienia diagnozy:

  • USG Kolana
  • Rezonans magnetyczny
  • Zdjęcie rentgenowskie (RTG)

Jeśli chodzi o badania obrazowe, istnieje jeden problem… Oszacowano, że badanie USG pokazuje jedynie ok. 40% powierzchni chrzęstnych w stawie kolanowym. Sytuacja ma się podobnie w przypadku RTG.

Najskuteczniejszym sposobem na zobrazowanie zużycia chrząstki niewątpliwie jest rezonans magnetyczny. Jednak także i w tym przypadku obraz może delikatnie odbiegać od stanu faktycznego.

Co zrobić, jeśli usłyszysz takie rozpoznanie?

Tkanka chrząstna zachowuje się podobnie jak każda inna tkanka. Uszkadza się najczęściej wtedy, kiedy jest nadmiernie obciążona, co widać np. u młodych sportowców lub niedociążona, czyli w tkance jest za mało ruchu np. u osób starszych.

Jaki jest więc złoty środek?

Zaleca się rehabilitację, podczas której pacjent powinien otrzymać odpowiednią dawkę aktywności dopasowaną do indywidualnych potrzeb. W tym celu najlepiej skontaktować się z profesjonalnym fizjoterapeutą.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Kiedy powinno się zacząć rozważać operację?

Zapisz się na rehabilitację dorosłych

Operację należy rozważyć wtedy, kiedy ból jest tak silny, że w znaczącym stopniu ogranicza nam normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności.

Jeśli rehabilitacja wspierana przez suplementy oraz terapię manualną wykonywana sumiennie przez okres 3-4 miesięcy nie daje efektów, jest to moment, gdy warto rozważyć interwencję chirurgiczną.

Leczenie chondromalacji rzepki jest niezwykle istotne, ponieważ nieleczone zmiany mogą skutkować trwałym upośledzeniem funkcji stawu kolanowego.

Czy “klikanie” w stawie świadczy o chondromalacji?

W stawie jest wiele struktur, które mogą “klikać” – ścięgna, więzadła, łąkotki. Wszystko przesuwa się względem siebie i ślizga, więc struktur, które mogą przeskakiwać, jest dużo.

Klikanie nie świadczy o chondromalacji. Jedynie niewielka część dźwięków wydobywających się ze stawów faktycznie świadczy o problemie.

Może to być niebezpieczne w momencie, gdy każdorazowe kliknięcie przysparza Ci ból. Wtedy warto się tym zainteresować.

Podsumowanie

Chondromalacja rzepki to tylko trudne i straszne słowo, którego tak naprawdę nie trzeba się bardzo obawiać.

Najlepszą formą rehabilitacji jest ruch w pewnym, możliwym zakresie. Nie ma jednego złotego środka, czy złotego ćwiczenia, wszystko jest kwestią indywidualną.

Zachęcamy Cię do skorzystania z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty, gdyż nieleczone zmiany mogą skutkować trwałym upośledzeniem stawu kolanowego.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Grzegorz Workowski

Grzegorz Workowski

Specjalizuje się w pracy na sali przy  pomocy ruchu. Wierzy, że skuteczna terapia jest wtedy, gdy masz wiedzę o swoim problemie, zdrowiu i celach. 

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja dorosłych 30 min od 100zł
Rehabilitacja dorosłych 60 min od 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej