Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Rehabilitacja blizny

🕓Artykuł przeczytasz w 3 min 59 sek

Rehabilitacja blizny

Terapia manualna blizny pooperacyjnej – rehabilitacja

W chwili gdy dojdzie do głębokiego uszkodzenia skóry, czyli gdy dochodzi do uszkodzenia ciągłości także jej warstw głębokich dochodzi do wytworzenia blizn nawet gdy procesy regeneracyjne przebiegają prawidłowo.  Blizna jest widoczna zmianą w ciągłości skóry, prawidłowo łączy brzegi rany i goi ubytki, ale jednocześnie odróżnia się strukturą, budową funkcjonalnością,  a nawet kolorem od tkanki zdrowej.

Jeśli nie doszło do uszkodzenia powięzi mięśni, ani leżących pod nią tkanek, fizjoterapeuta nie ma problemu by przywrócić funkcjonalność tego rejonu ciała, jedynie może ono stanowić problem estetyczny dla samego zainteresowanego

Czym jest blizna?

Mówiąc, ze wytworzyła się blizna musimy pamiętać, ze nie chodzi tylko o zmianę wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim upośledzenia ruchomości, nieprawidłowo następuje przesuwanie się względem siebie tkanek podskórnych, które też bliznowacieją. Dlatego też w praktyce rehabilitacyjnej zawsze pojęcie blizny trzeba rozpatrywać niejako trójwymiarowo. Zwykła zagojona rana powierzchownie wydaje się być bez znaczenia, lecz jeśli spojrzy się w głębsze pokłady widać, ze homeostaza organizmu jest zaburzona i ma to istotny wpływ na rehabilitację.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Oddziaływanie blizny na organizm

Aby lepiej sobie wyobrazić oddziaływanie blizny na organizm i w jakim stopniu może ona zaburzyć biomechanikę pomyślmy o takiej sytuacji. Jesteśmy ubrani w  kilka warstw odzieży, która zostaje rozcięta, następnie zszyta i zalana obficie klejem. Dziury nie ma, ale niestety możliwości ruchów, w ten sposób naprawionym ubiorze, są utrudnione. Poszczególne warstwy nie mogą przesuwać się względem siebie co zaburza ich funkcję i autonomię. Ruch jednej warstwy wymusza jednoczesne poruszenie się w tę sama stronę kolejnych warstw.

Patrząc w ten sam sposób np. na  wycięcie woreczka żółciowego, mała rana, mała blizna, ale nie widzimy tego, że naruszone są bardzo głęboko kolejne warstwy, jeśli doszło do powikłań, np. rozwoju stanu zapalnego, dochodzi do wytworzenia struktur bliznowych także w :

 • powięziach brzusznych
 • sieci mniejszej i większej
 • Więzadłach: żołądkowo – okrężniczym, przeponowo-okrężniczym, przeponowo-żołądkowym, a także na więzadłach wątrobowych.
 • na otrzewnej, która na wskutek tworzenia się tkanki bliznowatej zrasta się z kreską jelit, co z kolei w związku z motoryką krezki przenosi się na struktury łącznotkankowe i kostne kręgosłupa.

Z czasem przykurcze w tych rejonach będą tak duże, że  w konsekwencji obciążenia będą przeniesione na kręgosłup i zaowocują bólami odcinka lędźwiowego. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja mająca na celu zabezpieczenie prawidłowej motoryki i zapobieżenie zaburzeniom bólowym i zaburzeniom postawy spowodowanymi pozornie niewielka blizna.

Blizna – od czego zależy jej kształt, wielkość i możliwości ruchu

Zakres możliwości ruchu w obrębie blizny, jej kształt, a także wielkość uzależnione są od:

 • Powodu z jakiego doszło do powstania rany ( urazy mechaniczne, termiczne, chemiczne, elektryczne) i jej rodzaju ( np.: cięte, kute, szarpane, martwica tkanek, poparzenia itd.)
 • jak długo blizna powstawała (czas gojenia) i jakiej jakości był proces gojenia
 • wielkości rany i w związku z  tym sposobu w  jaki dokonano szycia, ilości założonych szwów i ich rodzaju
 • rejonu ciała gdzie nastąpił uraz a następnie na wskutek procesów naprawczych blizna (okolice mostka, szyjna płatek ucha, broda, kark, ramiona, urazy kończyn w  rejonie stawów, okolice łopatek – czyli te wszystkie miejsca gdzie jest największe napięcie skóry są zagrożone rozejściem się blizny i powstaniem keloidów)
 • czy w trakcie procesów regeneracyjnych nie doszło do wystąpienia czynników wikłających ten proces (zakażenie raz, nieprawidłowego żywienia, zaburzeń w  perfuzji tkanek, nieprawidłowości pracy wątroby, zaburzeń metabolicznych, cukrzycy, rozejścia się brzegów rany, a także czy osoba zraniona nie przyjmowała leków mogących ujemnie wpłynąć na tworząca się bliznę lub czy nie wytworzyły się w miejscu urazu krwiaki.
 • od osobniczych genetycznych predyspozycji
 • występowanie zespołów genetycznych i innych zaburzeń w tej materii takich jak osteogenesis imperfecta, zespół Ehlersa-Danlosa czy prolegia mogą predysponowac do bliznowców.
 • od grupy krwi chorego – badania wykazały, że u osób z  grupa krwi A częściej dochodzi do nieprawidłowości w procesie bliznowacenia i powstania bliznowców
 • kolorytu skóry (ciemna karnacja u chorego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia jakiś nieprawidłowości w gojeniu rany)
 • wieku w jakim jest chory (u dzieci i osób młodych proces bliznowacenia przebiega szybciej i sprawniej)

Ocena tkanek związanych z blizną

We wstępnych procedurach fizjoterapeutycznych bardzo ważna jest ocena tkanek jakie związane są z blizną. Podczas tej diagnostyki szczególnie bierze się pod uwagę:

 • Długość, grubość i szerokość blizny, czyli jej masę,
 • konsystencję tkanek  – objaw liny stalowej, nieregularność, miękkość,
 • zarys – czy blizna jest płaska, wklęsła, a może wypukła,
 • pigmentacje blizny – jaki ma kolor i czy różni się barwą od otaczających tkanek
 • elastyczność i strukturę blizny – jak wypadają te cechy w porównaniu z  otaczającymi tkankami
 • funkcję – czy nastąpiły zaburzenia w ruchomości tkanek względem siebie, jak wygląda napięcie tkanek
 • wrażliwość na bodźce – czy wystąpiły zaburzenia czucia takie jak, brak czucia, przeczulica, ból o różnym nasileniu, niekiedy nawet promieniujący
 • aktywność blizny – czy następuje jej dalszy rozwój, czy został zatrzymany jej rozrost.

Po dokonaniu oględzin i badania rejonu blizny możemy przystąpić do terapii pośredniej. Jeżeli w  trakcie badania znaleźliśmy w rejonie blizny punkty, a nawet całe strefy o bardzo silnej bolesności terapia powinna się zacząć od rozluźnienia tych stref. Najlepiej rozpocząć rehabilitację od techniki energizacji mięśni (MET) rozluźnianie punktów spustowych, a także poizometryczną relaksację mięśni. Trzeba też pamiętać, by rehabilitacją blizny zajął się fizjoterapeuta z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.

Mobilizacja blizny – kiedy się tym zająć?

Po całkowitym wygojeniu tkanek miękkich powiązanych z blizną można przystąpić do dalszego etapu rehabilitacji. O tej zasadzie trzeba bezwzględnie pamiętać. Tak więc techniki mobilizacyjne dla tkanek wokół blizny zaczyna się po około 3-4  tyg., a dla techniki obejmujące swym zakresem działania sama bliznę po kolejnych 2-3 tyg. Dopiero po upływie tego czasu przechodzi się do terapii manualnej w okolicy blizny i tkanek ją otaczających, aby doprowadzić do ich uwolnienia.

Mobilizacja blizny – dlaczego warto o to zadbać?

Jeśli nie zachowamy karencji dla blizny zamiast pomóc możemy doprowadzić do wydłużenia procesów regeneracyjnych i powstania przerostów i zgrubień w rejonie blizny. Stosujemy tu rolowanie dynamiczne i statycznego oraz rozciąganie tkanek wokół blizny, wzdłużne, skośne i poprzeczne – dzięki temu skóra będzie bardziej elastyczna. Trzeba także pamiętać aby przy rehabilitacji tkanek nie używać żadnych środków poślizgowych standardowo stosowanych przy masażu i o tym aby ręce terapeuty i skóra były suche.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Paulina Gawron

Paulina Gawron

Paulina jest specjalistką od rehabilitacji ortopedycznej, ale pomoże Ci też, jeśli jesteś po zabiegach neurochirurgicznych lub cierpisz na ból.

Katarzyna Grodzicka

Katarzyna Grodzicka

Kasia zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną. Pasjonuje ją terapia kobiet w ciąży i po porodzie. Zajmuje się przygotowaniem kobiet do porodu.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja dorosłych 30 min od 100zł
Rehabilitacja dorosłych 60 min od 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej

Mobilizacja blizny w Warszawie – Przywracanie elastyczności i funkcjonalności skóry

Witamy na stronie poświęconej mobilizacji blizny w Warszawie! Jesteśmy profesjonalnym ośrodkiem, specjalizującym się w terapiach mających na celu przywrócenie elastyczności, ruchomości i estetyki blizn. Nasze usługi są skierowane do osób z bliznami pooperacyjnymi, pourazowymi czy po zabiegach kosmetycznych, które pragną poprawić wygląd i funkcjonalność swojej skóry.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług mobilizacji blizny w Warszawie? Oto kilka powodów:

Doświadczenie i wiedza: Nasz zespół składa się z doświadczonych terapeutów, którzy posiadają szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie mobilizacji blizny. Wykorzystujemy specjalistyczne techniki i metody, które są skuteczne w poprawie elastyczności, wyglądu i funkcjonalności blizny.

Indywidualne podejście: Rozumiemy, że każda blizna jest inna i wymaga unikalnego podejścia. Nasze terapie mobilizacyjne są dostosowane do indywidualnych potrzeb i cech Twojej blizny. Pracujemy w ścisłej współpracy z Tobą, aby ustalić cele terapii i dostosować plan leczenia.

Techniki zaawansowanej mobilizacji: Dysponujemy zaawansowanymi technikami mobilizacji blizny, takimi jak masaż tkanek głębokich, stretching, terapia manualna i inne.

Poprawa wyglądu blizny: Nasze terapie nie tylko zwiększają ruchomość blizny, ale również mogą poprawić jej wygląd. Staramy się zminimalizować widoczność blizny, redukować jej tkankę bliznowatą i uczynić ją mniej widoczną, co przyczynia się do poprawy Twojego samopoczucia i pewności siebie.

Komfort i bezpieczeństwo: Dbamy o Twój komfort i bezpieczeństwo podczas całego procesu mobilizacji blizny. Nasz zespół stosuje najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa, aby zapewnić Ci spokojną i bezpieczną atmosferę podczas terapii.

Jeśli masz bliznę, która ogranicza Twoją ruchomość lub wpływa na Twoje samopoczucie, zapraszamy do skorzystania z naszych usług mobilizacji blizny w Warszawie. Odzyskaj pełną funkcjonalność i pewność siebie dzięki naszym profesjonalnym terapiom.