Czy potrafisz oddychać?

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 36 sek

Czy potrafisz oddychać?

Poznaj rolę oddechu w sporcie i codziennym życiu oraz dowiedz się, jak prawidłowo oddychać!

Większość z nas nie zastanawia się nad swoim wzorcem oddechowym, ponieważ oddychanie jest procesem naturalnym, odbywającym się automatycznie. To, w jaki sposób oddychamy wpływa jednak na to, jak się czujemy. Zadbaj o swoje zdrowie i naucz się oddychać!

Wzorce oddechowe bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie organizmu, przekładając się na zdrowie, wyniki sportowe i samopoczucie. Nauka poprawnego wzorca oddechowego i regularny trening oddechowy poprawi jakość naszego życia i zapewni osiąganie większych sukcesów sportowych.

Rola oddechu w sporcie i w życiu codziennym

Podczas ćwiczeń aerobowych i anaerobowych organizm potrzebuje więcej tlenu, aby osiągnąć wyższą wydajność. Zastosowanie właściwego wzorca oddychania spowoduje, że zaangażowane w wysiłek mięśnie otrzymają wystarczającą ilość tlenu. Prawidłowy oddech pozwala kontrolować fizjologiczne i psychologiczne reakcje na stres, co w sporcie jest niemiernie ważne. Oprócz tego mięśnie dotlenione i dobrze odżywione są elastyczniejsze i mniej podatne na urazy.

W życiu codziennym zaburzenia oddychania mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Nieprawidłowe oddychanie wpływa negatywnie na pracę mózgu, serca i mięśni. Przy niedoborze tlenu mózg i funkcje, które reguluje, pracują znacznie wolniej, praca serca i krążenie jest zaburzone, a mięśnie szybciej się męczą. To powoduje, że wykonanie prostych czynności dnia codziennego może przynieść ogromną trudność.

Prawidłowe i nieprawidłowe wzorce oddechowe

Bardzo dużo osób oddycha górną częścią ciała, przez to mięśnie klatki piersiowej, szyi i ramion są napięte. Przy prawidłowym oddychaniu powinniśmy w większym stopniu aktywować przeponę. Wdech wykonywany przeponą daje głęboki oddech, zmniejsza ciśnienie w brzuchu i klatce piersiowej, rozluźnia napięte mięśnie i pomaga płucom w wymianie gazowej.

W oddychaniu ważną rolę odgrywa nos, bowiem to właśnie przez niego powinniśmy oddychać. Powietrze wdychane ustami jest zimne i suche, co niekorzystnie wpływa na kondycję naszych płuc, skutkuje nocnym chrapaniem, a utrwalone nawykowo może powodować wady zgryzu.

Ważne jest także, aby nasz oddech był cichy, rytmiczny i zrelaksowany. W przypadku głośnego, intensywnego i szybkiego oddechu mamy do czynienia z nieprawidłowym wzorcem oddechowym, czyli hiperwentylacją, której mogą towarzyszyć ataki paniki lub omdlenia.

Nauka poprawnego oddychania

Sposobem na poprawę wzorca oddechowego jest trening oddechowy, który oferuje nasze studio. Trening ocenia jakość oddechu oraz wzmacnia i optymalizuje wzorce oddechowe.

Głównymi założeniami treningu jest wzmocnienie mięśni oddechowych, nauka oddychania torem przeponowym oraz poprawne ustawienie klatki piersiowej podczas oddychania. Nasza terapeutka uczy prawidłowego wzorca, wzmacniania mięśni oddechowych i wyciszania układu nerwowego.

Popraw swoje samopoczucie, zadbaj o zdrowie i wyniki sportowe, zapisując się na trening oddechowy! Możesz zrobić to osobiście w naszym studio, telefonicznie, przez aplikację Booksy lub zakładkę „Zapisz się” na naszej stronie.

Dołącz do naszej społeczności:

Cotygodniowa dawka wiedzy

Otrzymuj najnowsze informacje i praktyczne wskazówki, jak dbać o swoje zdrowie i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Porady od specjalistów

Nasze praktyczne zestawy ćwiczeń są tworzone przez super ekspertów z dziedziny fizjoterapii i treningu.

Wolisz słuchać czy czytać?

Mamy dla Ciebie podcasty i artykuły dostosowane do Twojego stylu nauki!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Autorzy artykułu:

Barbara Stabach

Barbara Stabach

Możesz przyjść do niej na trening oddychania, funkcjonalny i medyczny. Podczas jej warsztatu oddechowego nauczysz się oddychać lepiej i bardziej efektywnie.

Snizhana Pazura

Snizhana Pazura

W pracy z pacjentami bazuje na poprawie zdrowia oraz samopoczucia osoby, kształtowaniu siły oraz sprawności.

Udostępnij na Facebooku

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Indywidualny trening oddechowy

Indywidualny trening oddechowy

Niezbędnym elementem każdej rehabilitacji i planu treningowego jest trening oddechowy mający na celu przywrócenie prawidłowych wzorców oddechowych.

Dowiedz się więcej
Trening oddechowy

Trening oddechowy

Trening ten dedykowany jest każdemu. Ćwiczenia oddechowe działają uspokajająco, dlatego polecamy również trening osobom narażonym na stres.

Dowiedz się więcej