Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu

🕓Artykuł przeczytasz w 2 min 22 sek

Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu – problem dotykający milionów ludzi

Nietrzymanie moczu dotyka miliony ludzi na świecie, głównie kobiet. Jest to szeroko rozpowszechniona choroba, a nie kwestia starzenia się. Fizjoterapia uroginekologiczna w Warszawie jest skuteczną metodą w walce z nietrzymaniem moczu.

Kontrolowany proces oddawania moczu

Mocz przechodzi przez cewkę moczową. Zamknięcie i otwarcie cewki moczowej odbywa się w sposób dobrowolny. Jeśli pęcherz jest pełny wysyła sygnał do mózgu, a ten powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy i skurcz mięśni pęcherza. Kontrolując oddawanie moczu, decydujemy, czy właśnie teraz opróżnimy pęcherz, czy przetrzymamy go.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest mimowolnym, częściowym lub całkowitym opróżnianiem pęcherza moczowego. Dochodzi do niego wtedy, gdy na którymś etapie procesu wydalania moczu, występują nieprawidłowości anatomiczno-funkcjonalne. Choroba ta wielokrotnie przepisywana jest do chorób geriatrycznych lub ginekologicznych, jednak może ona dotyczyć osób w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej wyróżnia się dwa typy nietrzymania moczu – wysiłkowe nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu z naglącym parciem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest konsekwencją osłabionych mięśni dna miednicy, które nie są w stanie prawidłowo zacisnąć cewkę moczową. Do wycieku dochodzi najczęściej wtedy, gdy wystąpi nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas kaszlu, śmiania się, kichania, aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub gwałtownego ruchu.

Do pozostałych przyczyn pojawienia się choroby zalicza się poród przez pochwę lub po cesarskim cięciu, któremu mogą towarzyszyć mikrourazy dna miednicy, wielokrotne ciąże, nadwaga, osłabienie mięśni dna miednicy, mięśni brzucha oraz pleców, operacje brzucha lub prostaty, zmiany hormonalne w okresie menopauzy, przewlekłe zaparcia, obciążenie przewlekłymi chorobami układu oddechowego, brak ruchu i siedzący tryb życia.

W przypadku nietrzymania moczu z naglącym parciem, do czynienia mamy z nieprawidłową i nadmierną aktywnością pęcherza moczowego, którego przyczyna najczęściej nie jest znana.

Rehabilitacja i fizjoterapia w nietrzymaniu moczu

Głównym celem leczenia w przypadku nietrzymania moczu jest reedukacja i wzmocnienie mięśni dna miednicy. U kobiet, u których nietrzymanie moczu jest związane z wypadaniem narządów, wymagana będzie interwencja chirurgiczna. W tym przypadku fizjoterapia pomoże wrócić pacjentowi do sprawności po operacji poprzez, reedukację dna miednicy i odzyskanie elastyczności oraz mobilności zmienionych tkanek miękkich. Fizjoterapia jest wskazana także przed zabiegiem chirurgicznym. Pomaga to w szybszej regeneracji krocza po operacji, przedłuża efektywność wykonanego zabiegu, niejednokrotnie może odroczyć, a nawet zapobiec operacji.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Skutecznym sposobem zapobiegania lub pozbycia się nietrzymania moczu jest zastosowanie ćwiczeń wzmacniających osłabione mięśnie dna miednicy. Istotą treningu jest naprzemienne napięcie i rozluźnianie odpowiednich grup mięśni, a najczęstszym błędem jest uruchomienie tłoczni brzusznej podczas skurczu. Sposobem eliminującym ten błąd jest odpowiednia pozycja ciała, izolująca pracę mięśni brzucha, pośladkowych i przywodzicieli.

Po za techniką, ważna jest regularność ćwiczeń i prawidłowa relaksacja mięśni po skurczu. Nieprawidłowo wykonana relaksacja wzmaga napięcie mięśniowe, które w konsekwencji również prowadzi do osłabienia siły skurczu, a tym samym do nietrzymania moczu.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny podczas wizyty dobiera odpowiednie ćwiczenia i częstotliwość ich wykonywania, a przede wszystkim uczy prawidłowego ich wykonywania, aby pacjentka mogła wykonywać je samodzielnie.

Trening pęcherza moczowego

Trening pęcherza moczowego ma na celu indywidualne przywrócenie prawidłowego wzoru oddawania moczu i wypracowanie nowych nawyków u pacjenta. Kontrolując opróżnianie pęcherza i monitorując ilość wizyt w toalecie, ilość oddanego moczu podczas mikcji oraz mechanizm opróżniania pęcherza – bez parcia, w odpowiedniej pozycji i nie na zapas, przyzwyczajamy pęcherz do utrzymania większej ilości moczu i aktywujemy mięśnie dna miednicy. Czas między wizytami w toalecie, powinno się stopniowo wydłużać.

Techniki oddechowe

Mięśnie dna miednicy jako część mięśni stabilizujących tułów ściśle współpracują z mięśniami brzucha i przeponą, dlatego dzięki świadomym technikom oddychania można osiągnąć poprawę funkcjonalną, a przedłużenie niskiego ciśnienia strumienia wydechowego pozostawia miejsce na zwiększenie aktywacji struktur zamknięcia. Techniki oddechowe są pomocne w optymalizacji koordynacji oddechowej.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Katarzyna Grodzicka

Katarzyna Grodzicka

Kasia zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną. Pasjonuje ją terapia kobiet w ciąży i po porodzie. Zajmuje się przygotowaniem kobiet do porodu.

Elżbieta Furman

Elżbieta Furman

Elżbieta zajmuje się fizjoterapią uroginekologiczną oraz ortopedyczną. Od lat opiekuje się kobietami - to im poświęca swój czas i uwagę.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja uroginekologiczna 45 min od 190zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja uroginekologiczna

Rehabilitacja uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna leczy i zapobiega zmianom dna miednicy, jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów płciowych, czy dysfunkcje seksualne.

Dowiedz się więcej