W zdrowym ciele zdrowy duch
To ludowe porzekadło jest wyjątkowo aktualne w dzisiejszych czasach. Żyjąc w dzisiejszych czasach często ruszamy się zbyt mało. Wiele osób ogranicza swoją aktywność do chodzenia na trasie dom, przystanek lub garaż i praca. Dodatkowo większość dnia spędzamy siedząc przy biurku lub na kanapie.
Naraża to nasze ciało na sztywności, napięcia i sprawia, że czujemy się pozbawieni energii i pogarszamy swoje samopoczucie. Nie bez przyczyny mówi się, że siedzenie ma podobną szkodliwość co palenie papierosów.
Warto zacząć się ruszać
Jeśli chcemy ograniczyć takie dolegliwości musimy zacząć się ruszać. Nie chodzi o to by od razu wykupić karnet na zajęcie fitness na cały najbliższy rok lub zacząć codziennie podnosić ciężary. Nie muszą to być specjalnie dobrane ćwiczenia przez trenera personalnego.
Twoja aktywność może ograniczyć się na początku do prostych rzeczy. Na przykład zamiast podjeżdżać pod dom autobusem wysiądź dwa przystanki wcześniej i przejdź ten dystans na piechotę czy po powrocie do domu przez kilka minut poruszaj rękami i nogami, zrób skręty tułowia i zobacz jaki bardzo możesz się wygiąć bez bólu. Systematycznie rób drobne kroczki do przodu i ruszaj się coraz więcej.
Trening bez ciężarów
Gdy prowadzisz już regularne treningi nie musisz od razu rzucać się na wyciskanie ciężarów i kettli. Wykonuj ćwiczenia bez obciążenia - trening jedynie z ciężarem własnego ciała pokaże Ci twoje możliwości i zakresy w jakich możesz się bezpiecznie ruszać. Jeśli od dawna nie wykonywałeś żadnych ćwiczeń z całą pewnością takie ćwiczenia będą wystarczające by Cię zmęczyć.
Pamiętaj by wykonywać różne ćwiczenia. Długotrwałe treningi powtarzające jeden ruch do zmęczenia nie są zdrowe nawet dla osób regularnie ćwiczących. Poza tym zmienne ćwiczenia różnych partii ciała polepszą Twoją ogólną sprawność.
Gdy już zaczniesz się ruszać
Jeśli ćwiczenia z własnym ciałem to dla Ciebie za mało polecamy do treningów dorzucić ćwiczenia z gumami. Są one proste w użyciu i bezpiecznie.
Nie przejmuj się jeśli następnego dnia po treningu nie będziesz cierpiał na tzw. zakwasy. Nie oznacza to w żaden sposób, że trening był zbyt lekki, a bolące w ten sposób ciało często zniechęca do kolejnych aktywności.
Najważniejsza są regularne ćwiczenia
Pamiętaj, że lepiej wykonywać krótsze ćwiczenia choćby i przez 10 minut niż porywanie się na wyjątkowo męczący trening raz na rok. Sam ruch często daje Ci więcej dobrego nawet jeśli nie spociłeś.
Nie zamykaj się w schematach pokroju "codziennie 20 brzuszków" - które tak przy okazji są bardzo kiepskim ćwiczeniem dla początkujących lecz dbaj o różnorodność i brak nudy w treningach. Z każdym kolejnym dniem ćwiczeń i kolejnymi zastrzykami endorfin powinno być coraz łatwiej.
Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?
Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie lub utrzymanie sprawności pacjenta. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużo korzyści przynosi fizjoterapia.
Hipermobilność – wybierz aktywność dla siebie
Hipermobilność stawów co to jest? Hipermobilność to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście zdrowia fizycznego i aktywności fizycznej. Istotne jest, że hipermobilność stawów
Czy każdy może się ruszać?
Często słyszymy pytania od klientów czy mając jakieś schorzenie. Odpowiedź jest dosyć prosta. Jeśli Twój lekarze lub fizjoterapeuta nie zabroni Ci tego robić możesz się ruszać.
Tak samo ograniczeniem nie jest wiek. Ruch potrzebny jest zarówno dzieciom, dorosłym jak i starszym. Trzeba oczywiście wziąć pod rozwagę, że nasze możliwości zmieniają się z wiekiem.
Oczywiście jeśli mimo wszystko ruchowi towarzyszy ból warto skonsultować się ze specjalistą - trenerem ruchowym/medycznym.
Co gdy początkowe ćwiczenia to za mało?
Wraz z postępami możesz skonsultować swoją aktywność wraz z trenerem. Doradzi on jak prowadzić dalsze treningi poprawić słabości i ograniczenia jak np. wady postawy czy poprawić technikę by wyciągnąć więcej z ćwiczeń.
Twoje ciało zasługuje na to, co najlepsze
Skontaktuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i zadbaj o swoje zdrowie.