Konferencja chondromolacje i zwyrodnienia

Dlaczego ruch jest taki ważny i jak zacząć się ruszać?

🕓Artykuł przeczytasz w 2 min 6 sek

Dlaczego ruch jest taki ważny i jak zacząć się ruszać?

W zdrowym ciele zdrowy duch

To ludowe porzekadło jest wyjątkowo aktualne w dzisiejszych czasach. Żyjąc w dzisiejszych czasach często ruszamy się zbyt mało. Wiele osób ogranicza swoją aktywność do chodzenia na trasie dom, przystanek lub garaż i praca. Dodatkowo większość dnia spędzamy siedząc przy biurku lub na kanapie.

Naraża to nasze ciało na sztywności, napięcia i sprawia, że czujemy się pozbawieni energii i pogarszamy swoje samopoczucie. Nie bez przyczyny mówi się, że siedzenie ma podobną szkodliwość co palenie papierosów.

Warto zacząć się ruszać

Jeśli chcemy ograniczyć takie dolegliwości musimy zacząć się ruszać. Nie chodzi o to by od razu wykupić karnet na zajęcie fitness na cały najbliższy rok lub zacząć codziennie podnosić ciężary. Nie muszą to być specjalnie dobrane ćwiczenia przez trenera personalnego.

Twoja aktywność może ograniczyć się na początku do prostych rzeczy. Na przykład zamiast podjeżdżać pod dom autobusem wysiądź dwa przystanki wcześniej i przejdź ten dystans na piechotę czy po powrocie do domu przez kilka minut poruszaj rękami i nogami, zrób skręty tułowia i zobacz jaki bardzo możesz się wygiąć bez bólu. Systematycznie rób drobne kroczki do przodu i ruszaj się coraz więcej.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Trening bez ciężarów

Gdy prowadzisz już regularne treningi nie musisz od razu rzucać się na wyciskanie ciężarów i kettli. Wykonuj ćwiczenia bez obciążenia – trening jedynie z ciężarem własnego ciała pokaże Ci twoje możliwości i zakresy w jakich możesz się bezpiecznie ruszać. Jeśli od dawna nie wykonywałeś żadnych ćwiczeń z całą pewnością takie ćwiczenia będą wystarczające by Cię zmęczyć.

Pamiętaj by wykonywać różne ćwiczenia. Długotrwałe treningi powtarzające jeden ruch do zmęczenia nie są zdrowe nawet dla osób regularnie ćwiczących. Poza tym zmienne ćwiczenia różnych partii ciała polepszą Twoją ogólną sprawność.

Gdy już zaczniesz się ruszać

Jeśli ćwiczenia z własnym ciałem to dla Ciebie za mało polecamy do treningów dorzucić ćwiczenia z gumami. Są one proste w użyciu i bezpiecznie.

Nie przejmuj się jeśli następnego dnia po treningu nie będziesz cierpiał na tzw. zakwasy. Nie oznacza to w żaden sposób, że trening był zbyt lekki, a bolące w ten sposób ciało często zniechęca do kolejnych aktywności.

Najważniejsza są regularne ćwiczenia

Pamiętaj, że lepiej wykonywać krótsze ćwiczenia choćby i przez 10 minut niż porywanie się na wyjątkowo męczący trening raz na rok. Sam ruch często daje Ci więcej dobrego nawet jeśli nie spociłeś.

Nie zamykaj się w schematach pokroju “codziennie 20 brzuszków” – które tak przy okazji są bardzo kiepskim ćwiczeniem dla początkujących lecz dbaj o różnorodność i brak nudy w treningach. Z każdym kolejnym dniem ćwiczeń i kolejnymi zastrzykami endorfin powinno być coraz łatwiej.

Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?

Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie lub utrzymanie sprawności pacjenta. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużo korzyści przynosi fizjoterapia.

Przeczytaj artykuł

Hipermobilność – wybierz aktywność dla siebie

Hipermobilność stawów co to jest? Hipermobilność to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście zdrowia fizycznego i aktywności fizycznej. Istotne jest, że hipermobilność stawów

Przeczytaj artykuł

Czy każdy może się ruszać?

Często słyszymy pytania od klientów czy mając jakieś schorzenie. Odpowiedź jest dosyć prosta. Jeśli Twój lekarze lub fizjoterapeuta nie zabroni Ci tego robić możesz się ruszać.

Tak samo ograniczeniem nie jest wiek. Ruch potrzebny jest zarówno dzieciom, dorosłym jak i starszym. Trzeba oczywiście wziąć pod rozwagę, że nasze możliwości zmieniają się z wiekiem.

Oczywiście jeśli mimo wszystko ruchowi towarzyszy ból warto skonsultować się ze specjalistą – trenerem ruchowym/medycznym.

Co gdy początkowe ćwiczenia to za mało?

Wraz z postępami możesz skonsultować swoją aktywność wraz z trenerem. Doradzi on jak prowadzić dalsze treningi poprawić słabości i ograniczenia jak np. wady postawy czy poprawić technikę by wyciągnąć więcej z ćwiczeń.

Twoje ciało zasługuje na to, co najlepsze

Skontaktuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i zadbaj o swoje zdrowie.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Snizhana Pazura

Snizhana Pazura

W pracy z pacjentami bazuje na poprawie zdrowia oraz samopoczucia osoby, kształtowaniu siły oraz sprawności.

Maciej Czajka

Maciej Czajka

Maciej specjalizuje się w pracy z pacjentami ortopedycznymi, zarówno w przypadkach ostrych, jak i borykającymi się z problemami przewlekłymi.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Indywidualny trening funkcjonalny 60 min 200zł
Indywidualny trening pilatesu 60 min 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Indywidualny trening funkcjonalny

Indywidualny trening funkcjonalny

Ten intensywny program treningowy pozwoli Ci wzmocnić ciało, zwiększyć siłę, poprawić formę i kondycję.

Dowiedz się więcej
Indywidualny trening pilatesu

Indywidualny trening pilatesu

Jeżeli chcesz poznać swoje ciało, poprawić kondycję, wysmuklić sylwetkę u cenisz swój czas, to indywidualny trening pilatesu jest właśnie dla Ciebie!

Dowiedz się więcej