Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Czy krzywy kręgosłup może boleć i co z tym robić?

🕓Artykuł przeczytasz w 3 min 19 sek

Czy krzywy kręgosłup może boleć i co z tym robić?

Czy skrzywienie kręgosłupa może boleć?

Zdrowie kręgosłupa to klucz do naszego ogólnego dobrego samopoczucia i sprawnego funkcjonowania. Tematem często poruszanym w rozmowach z pacjentami są różne skrzywienia kręgosłupa, a jedno pytanie często się powtarza: “Czy krzywy kręgosłup może boleć?” W niniejszym artykule odpowiadamy na to pytanie i sugerujemy, co można zrobić, gdy zmiany w kręgosłupie stają się problemem.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest to, że kręgosłup ma naturalne krzywizny, takie jak lordoza i kifoza. Są one naturalne i zdrowe. Wydaje się jednak, że terminy te często są źle zrozumiane przez pacjentów, którzy utożsamiają je z patologicznymi skrzywieniami.

Czy krzywy kręgosłup może zatem powodować ból? Odpowiedź brzmi tak, ale nie zawsze. Nie jest tak, że każde nawet milimetrowe przesunięcie między segmentami naszego ciała od razu wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Żaden człowiek nie jest idealnie symetryczny więc nie można każdego delikatnego odchylenia traktować jako potencjalnego źródła bólu. Nasze ciało jest mądre, potrafi sobie radzić z pewnymi odchyleniami, adaptować się, przystosować ustawienia do różnych warunków.

Ponadto wiele zależy od wieku pacjenta i stopnia skrzywienia. U dzieci, których kręgosłupy nadal się rozwijają, skolioza może być poważniejszym problemem. Natomiast niewielkie skrzywienie kręgosłupa u osoby dorosłej to zazwyczaj tylko malutki czynnik ryzyka. Czasem pacjent, który miał niewielkie krzywizny kręgosłupa przez wiele lat bez bólu, nagle odczuwa dyskomfort. W takim przypadku trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy przyczyną jest skrzywienie.

Chcesz poznać sposoby na zdrowy kręgosłup? Zapisz się!

Wskazówki prosto od specjalistów

Domowe sposoby, ćwiczenia, wskazówki i porcja wiedzy od specjalistów w prostej i przystępnej formie.

Raz w tygodniu

Nie będziemy zasypywać Twojego maila wiadomościami. Dostaniesz od nas porcję wiedzy raz w tygodniu.

Ty wybierasz

Wolisz słuchać czy może czytać? Ty wybierasz jak zdobywasz wiedzę, bo nasze artykuły i podcasty pozwalają to robić tak, jak Ci wygodnie.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Co robić, gdy pojawia się silny ból kręgosłupa

W przypadku pojawienia się bólu, niezależnie od stopnia skrzywienia kręgosłupa, kluczowe jest zrozumienie, że wiele czynników wpływa na nasze zdrowie kręgosłupa. Styl życia, poziom aktywności fizycznej, dieta, jakość snu i regeneracji – wszystko to ma istotny wpływ na nasz dobrostan. Nie powinniśmy patrzeć na silny ból kręgosłupa jednowymiarowo, zakładając, że jest on spowodowany jedynie przez skrzywienie.

Zdrowie kręgosłupa jest złożone i zależy od wielu czynników. Dlatego ważne jest, aby nie skupiać się tylko na jednym aspekcie, takim jak skrzywienie. Jeżeli odczuwasz silny ból kręgosłupa, skontaktuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że każda jednostka jest inna i to, co może być przyczyną bólu u jednej osoby, niekoniecznie musi być przyczyną bólu u innej. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia.

Ważne jest, aby pamiętać, że różnice w budowie kręgosłupa – skoliozy, różne ustawienia kości krzyżowej, są czynnikami, na które często nie mamy wpływu. Oczywiście, jako fizjoterapeuci, uwzględniamy je podczas analizy zdjęć rentgenowskich czy rezonansów, a także podczas bezpośredniego badania pacjenta. Pomimo tego, nie dążymy do ich korekty, ponieważ nie jest to zawsze możliwe, a nawet pożądane. Naszym zadaniem jest zrozumienie, że mamy pewne “obciążenia”, które wymagają większej uwagi. Na przykład, musimy zwracać uwagę na naszą postawę podczas siedzenia i stania, oraz dostosować naszą aktywność do naszych indywidualnych potrzeb i ograniczeń.

Trening terapeutyczny może pomóc Ci z bólem pleców.

Ból kręgosłupa w trakcie ruchu i bezruchu

Często diagnozy dotyczące skrzywień kręgosłupa są oparte na statycznych badaniach, takich jak RTG lub rezonans magnetyczny. Te badania dostarczają zdjęcia naszego ciała w jednym, konkretnym momencie – kiedy stoimy lub leżymy. Ale czy jest to prawdziwy obraz naszej postawy w codziennym życiu? Czy nasza postawa podczas tych badań jest rzeczywiście naturalna? A może niewłaściwe ustawienie podczas badania wpłynęło na wynik? Te pytania rzucają cień wątpliwości na wiarygodność takich diagnoz.

A co z ruchem? Statyczne badania nie pokazują, jak nasze ciało funkcjonuje w codziennym życiu. Jak się ruszamy, jak pracują nasze stawy. To jest tylko zdjęcie w jednym konkretnym momencie, w jednej określonej pozycji. A przecież nasze życie nie składa się wyłącznie z leżenia czy stania – wykonujemy wiele różnych czynności każdego dnia.

Dodatkowo, warto zauważyć, że podczas badania, kiedy pacjent stoi lub leży, często nie odczuwa bólu. Silny ból kręgosłupa pojawia się, gdy wykonuje określone czynności. W takich przypadkach, badania obrazowe wykonane podczas ruchu mogą dostarczyć wartościowych informacji, ale nie są one często wykonywane.

Rwa kulszowa – jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Rwa kulszowa – jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Rwa kulszowa to wyjątkowo uciążliwe schorzenie, które wywołuje silne i utrudniające codzienność dolegliwości. Jak się objawia i na czym polega jej fizjoterapia?

Przeczytaj artykuł

5 powodów dla których warto udać się na masaż

5 powodów dla których warto udać się na masaż

Wiele osób kojarzy masaż tylko z chwilami relaksu podczas jednak korzyści płynących z masażu jest znacznie więcej. Oto kilka najważniejszych z nich.

Przeczytaj artykuł

Rola fizjoterapii w postępowaniu z różnymi krzywiznami kręgosłupa

W naszej roli jako fizjoterapeutów, oczywiście zwracamy uwagę na postawę pacjenta (w tym krzywizny kręgosłupa jak kifoza i skolioza), ale staramy się to robić w sposób nieformalny. Nie prosimy pacjenta o przyjęcie określonej postawy – raczej obserwujemy go podczas normalnych czynności. Chcemy zrozumieć, jak preferuje stanie na jednej czy drugiej nodze, ale to nie jest dla nas kryterium diagnozy. Kluczowe jest zrozumienie, jak te preferencje wpływają na ruch i czynności pacjenta, i dopiero wtedy ewentualnie modyfikujemy terapię.

Ważne jest przede wszystkim zrozumienie, jak różnice w budowie kręgosłupa, takie jak skoliozy czy różne ustawienia kości krzyżowej, wpływają na funkcjonowanie ciała oraz dolegliwości bólowe. Pamiętaj, że często występować będą czynniki, na które nie mamy wpływu. Fizjoterapeuci uwzględniają te różnice podczas badania pacjenta, ale ich celem nie jest ich korekta, ponieważ nie zawsze jest to możliwe ani pożądane. Zamiast tego, skupiają się na zrozumieniu indywidualnych obciążeń pacjenta i dostosowaniu do nich aktywności, tak aby zminimalizować dolegliwości bólowe.

Ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa

Fizjoterapeuci zalecą też odpowiednie ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa. Dzięki nim będziesz w stanie poprawić swój stan i zredukować wywołujące ból krzywizny kręgosłupa których doświadczasz.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Marcin Bocian

Marcin Bocian

Marcin pracując jako terapeuta ruchowy skupia się na jakości ruchu indywidualnie dobranego do pacjenta oraz do jego konkretnego problemu czy dolegliwości.

Kamil Kozakowski

Kamil Kozakowski

Kamil specjalizuje się w terapii wisceralnej problemów trawiennych. Zajmuje się także dysfunkcjami narządu ruchu w oparciu o koncepcję Medycyny Manualnej dr. Składowskiego.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Trening terapeutyczny 60 min200zł
Fizjoterapia dorosłych 30 minod 100zł
Fizjoterapia dorosłych 60 minod 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Indywidualny trening terapeutyczny

Indywidualny trening terapeutyczny

Aby powrócić do aktywności bez narażania swojego ciała na dolegliwości bólowe niezbędna jest praca nad wzmacnianiem swoich najsłabszych ogniw.

Dowiedz się więcej
Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej