Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Wszystko co musisz wiedzieć o mikrodiscektomii

🕓Artykuł przeczytasz w 11 min 25 sek

Wszystko co musisz wiedzieć o mikrodiscektomii

Mikrodiscektomii – małoinwazyjna operacja kręgosołupa

W dzisiejszym artykule poruszymy temat operacji kręgosłupa, a dokładniej mikrodiscektomii, która jest stosowana w przypadku przepukliny dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz szyjnym. Dowiedz się, kiedy warto rozważyć ten rodzaj operacji i jak należy się do niej przygotować.

Operacje kręgosłupa, w tym popularna mikrodiscektomia, bywają nieuniknionym etapem w leczeniu wielu przypadków przepukliny kręgosłupa. Jednak podejmując decyzję o operacji kręgosłupa, należy wziąć pod uwagę kluczowe zagadnienia do rozważenia, w tym także inwazyjność operacji i pamiętać, że odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy warto zdecydować się na operację kręgosłupa i jak należy się do niej przygotować, szczególnie w kontekście mikrodiscektomii.

Chcesz poznać sposoby na zdrowy kręgosłup? Zapisz się!

Wskazówki prosto od specjalistów

Domowe sposoby, ćwiczenia, wskazówki i porcja wiedzy od specjalistów w prostej i przystępnej formie.

Raz w tygodniu

Nie będziemy zasypywać Twojego maila wiadomościami. Dostaniesz od nas porcję wiedzy raz w tygodniu.

Ty wybierasz

Wolisz słuchać czy może czytać? Ty wybierasz jak zdobywasz wiedzę, bo nasze artykuły i podcasty pozwalają to robić tak, jak Ci wygodnie.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Czym jest mikrodiscektomia?

Mikrodiscektomia to zabieg leczenia dyskopatii, stanowiący rodzaj małoinwazyjnej operacji kręgosłupa. Jest stosowana głównie w przypadku przepukliny kręgosłupa lędźwiowego lub szyjnego. Operacja ta polega na usunięciu przepukliny dysku wewnątrz kręgosłupa poprzez wprowadzenie odpowiedniej aparatury przez niewielkie nacięcie tkanek. W przeciwieństwie do starszych metod, mikrodiscektomia jest endoskopową operacją kręgosłupa i wymaga minimalnego nacięcia na plecach, co przekłada się na szybszy czas powrotu do pełnej aktywności. Lekarze coraz częściej wykonują ten zabieg za pomocą endoskopu, co minimalizuje ryzyko powikłań i uszkodzeń tkanek.

Wskazania do operacji kręgosłupa

Operacja mikrodiscektomii jest przeprowadzana wtedy, gdy pacjent cierpi na przepuklinę dysku kręgosłupa. Czy zawsze warto traktować ją jako jedyne rozwiązanie? Nie. Przyczyny powstawiania przepukliny mogą być różne, ale jednym z kluczowych czynników ryzyka jest nadmierna ekspozycja na obciążenia i przeciążenia kręgosłupa. Często jest to wynikiem wykonywania ciężkiej, fizycznej pracy, która naraża kręgosłup na powtarzające się ruchy zgięcia, rotacji pod obciążeniem i przeciążenia. Przepukliny mogą również rozwijać się u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Rehabilitacja prywatna a rehabilitacja NFZ: która opcja jest dla Ciebie lepsza?

Rehabilitacja ramach NFZ czy prywatna W dzisiejszym artykule skupimy się na problemie tego, jakie są różnice pomiędzy rehabilitacją prywatną a rehabilitacją NFZ, czyli na Narodowy

Przeczytaj artykuł

Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?

Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie lub utrzymanie sprawności pacjenta. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużo korzyści przynosi fizjoterapia.

Przeczytaj artykuł

Jak przygotować się do zabiegu usuwania przepukliny kręgosłupa?

Przygotowanie do operacji mikrodiscektomii jest istotnym etapem, który może wpłynąć na efektywność i przebieg zabiegu oraz proces rehabilitacji pooperacyjnej. Małoinwazyjne techniki leczenia kręgosłupa pozwalają na szybki powrót do pełnej sprawności, ale nie zwalnia to pacjentów z odpowiedniego przygotowania do zabiegu i rehabilitacji zaraz po jego przeprowadzeniu. Oto kilka kroków, które warto podjąć przed operacją:

 • Konsultacja lekarska: Jeśli odczuwasz objawy przepukliny kręgosłupa, takie jak ból promieniujący do nogi, mrowienie, czy osłabienie mięśni, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz będzie w stanie ocenić twoją sytuację i zdecydować, czy konieczna jest inwazyjna metoda leczenia kręgosłupa. Przed zabiegiem omówiony powinien zostać także przebieg operacji oraz przeprowadzona kwalifikacja do operacji kręgosłupa.
 • Rehabilitacja: Przed operacją warto podjąć się rehabilitacji. Treningi oraz konsultacje z fizjoterapeutą mogą pomóc wzmocnić mięśnie kręgosłupa i przygotować ciało do operacji, co zapewnia szybki powrót do zdrowia. Prawidłowo prowadzona fizjoterapia w połączeniu z zaangażowaniem pacjenta mogą opóźnić konieczność leczenia operacyjnego a czasami nawet wynik tych działań jest na tyle zadowalający, że operacja nie jest już potrzebna. Korzyścią wynikającą z operacji małoinwazyjnej jest możliwość szybkiego wdrożenia odpowiedniej fizjoterapii już kilka dni po zabiegu.
 • Badania obrazowe: Przed operacją przeprowadzane są badania obrazowe, takie jak RTG, rezonans magnetyczny, które pomagają lekarzowi dokładnie zlokalizować przepuklinę i ocenić jej rozmiar.
 • Zrozumienie ryzyka i korzyści: Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć zarówno ryzyka, jak i korzyści związane z operacją. Rozmawiaj z lekarzem, zadawaj pytania i wyraź swoje obawy. Przebieg operacji zależny od odcinka, na którym przeprowadzana jest operacja i wiąże się także z konkretnym ryzykiem powikłań operacji, które powinny być znane pacjentowi.
 • Przygotowanie psychiczne: Operacja kręgosłupa może wywoływać stres i niepewność. Przygotuj się psychicznie do zabiegu, możliwego bólu po operacji, rozmawiaj z bliskimi i skonsultuj się z psychoterapeutą, jeśli czujesz, że to jest dla ciebie potrzebne.
 • Plan rekonwalescencji: Przygotuj plan rekonwalescencji po operacji. Będziesz potrzebował czasu na odpoczynek i rehabilitację po zabiegu. Warto również zaplanować fizjoterapię w miejscu, w którym prowadzona była rehabilitacja przedoperacyjna, a jeżeli jej zabrakło, warto znaleźć miejsce w którym stosowane są skuteczne metody rehabilitacji kręgosłupa.

Warto pamiętać, że nie zawsze operacja jest jedynym rozwiązaniem. Wiele przypadków przepukliny dysku można leczyć metodami zachowawczymi, takimi jak fizjoterapia. Jednak jeśli dolegliwości kręgosłupa są bardzo nasilone i utrzymują się przez dłuższy czas, operacja może być konieczna.

Mikrodiscektomia to skuteczna metoda leczenia przepukliny dysku kręgosłupa. Decyzja o operacji powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem i dokładnym zrozumieniu ryzyka i korzyści związanych z zabiegiem. Przygotowanie do operacji. rehabilitacja zarówno przed, jak i po zabiegu oraz odpowiednia rekonwalescencja są kluczowe dla sukcesu i szybkiego powrotu do zdrowia. Pamiętaj, że operacja powinna być rozważana tylko wtedy, gdy inne metody leczenia nie przynoszą efektów i objawy przepukliny są bardzo uciążliwe.

Fizjoterapia a przepukliny kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa może być źródłem wielu dokuczliwych objawów, takich jak ból pleców, promieniujący ból do nóg lub rąk, zaburzenia czucia czy osłabienie mięśni. Jednak nie zawsze konieczna jest natychmiastowa operacja, za to praktycznie zawsze należy rozważyć fizjoterapię jako pierwszy krok w leczeniu.

Fizjoterapeuci mają unikalne możliwości przeprowadzenia badania funkcjonalnego, które pozwala na ocenę stanu pacjenta i identyfikację potencjalnych problemów. Podczas takiego badania przeprowadzają różnego rodzaju testy ruchowe i czuciowe. Mogą sprawdzić czucie pacjenta w reakcji na bodźce takie jak ciepło, zimno czy wibracje. Dodatkowo, badają odruchy, aby ocenić ewentualne różnice między stronami ciała.

Dzięki temu pełnemu spektrum badań fizjoterapeuci mogą zidentyfikować deficyty czuciowe lub ruchowe, które mogą być związane z przepukliną kręgosłupa. To pozwala na dokładniejszą diagnozę i ustalenie, czy istnieje potrzeba operacji, czy też może można zastosować inne metody leczenia, niosące więcej korzyści dla pacjenta.

Sposoby na ból kręgosłupa i edukacja pacjenta

Fizjoterapeuci nie tylko diagnozują, ale także pomagają w zarządzaniu bólem i edukują pacjentów na temat ich stanu zdrowia. Mogą zalecić pozycje odciążające kręgosłup, a także pokazać proste, podstawowe ćwiczenia, które pomagają w łagodzeniu objawów. To szczególnie istotne w pierwszych momentach, gdy pacjent odczuwa ból.

Fizjoterapeuci mogą również pomóc pacjentowi zrozumieć, jak funkcjonować na co dzień, aby unikać nasilania się objawów. Edukacja odnośnie prawidłowych nawyków posturalnych i technik radzenia sobie z bólem może znacząco poprawić jakość życia pacjenta.

Chcesz poznać sposoby na zdrowy kręgosłup? Zapisz się!

Wskazówki prosto od specjalistów

Domowe sposoby, ćwiczenia, wskazówki i porcja wiedzy od specjalistów w prostej i przystępnej formie.

Raz w tygodniu

Nie będziemy zasypywać Twojego maila wiadomościami. Dostaniesz od nas porcję wiedzy raz w tygodniu.

Ty wybierasz

Wolisz słuchać czy może czytać? Ty wybierasz jak zdobywasz wiedzę, bo nasze artykuły i podcasty pozwalają to robić tak, jak Ci wygodnie.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Niekiedy pacjenci, odczuwając ból kręgosłupa, chcieliby od razu poddać się rezonansowi magnetycznemu, aby poznać dokładną przyczynę swoich dolegliwości. Jednak, jak podkreślają fizjoterapeuci, nie zawsze jest to konieczne ani wskazane w pierwszej kolejności.

Rezonans magnetyczny jest zaawansowanym badaniem, które może być potrzebne, ale nie zawsze na początku leczenia. Fizjoterapeuci mogą pomóc w określeniu, czy istnieją konkretne wskazania do tego badania, na podstawie swojej diagnostyki funkcjonalnej i oceny stanu pacjenta. Czasami ból kręgosłupa może być spowodowany czynnikami, które nie wymagają natychmiastowej diagnostyki radiologicznej.

Nie wszystkie objawy to przepuklina

Warto pamiętać, że nie wszystkie objawy bólu pleców czy promieniującego bólu w nogach są bezpośrednio związane z przepukliną kręgosłupa. Fizjoterapeuci, wykonując staranną diagnostykę, mogą zidentyfikować inne przyczyny dolegliwości pacjenta, które niekoniecznie wymagają operacji.

Przykładem są bóle kręgosłupa spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi czy problemami mięśniowymi. Dlatego istotne jest, aby nie spieszyć się z podjęciem decyzji o operacji i skonsultować się z fizjoterapeutą, który może dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta i zaproponować odpowiednie kroki w leczeniu.

Indywidualne podejście do każdego pacjenta

Każdy przypadek przepukliny kręgosłupa jest unikalny, dlatego ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Fizjoterapeuci przywiązują dużą wagę do analizy objawów, badania funkcjonalnego oraz oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Decyzja o konieczności operacji czy rehabilitacji zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj przepukliny, jej lokalizacja, nasilenie objawów, czas trwania dolegliwości oraz ogólny stan pacjenta. Dlatego warto skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który może pomóc w wyborze odpowiedniej ścieżki leczenia, która będzie bezpieczna dla pacjenta.

Fizjoterapeuci mogą pełnić istotną rolę jako pierwsza instancja w diagnostyce i leczeniu przepukliny kręgosłupa. Dzięki badaniu funkcjonalnemu, leczeniu bólu oraz edukacji pacjentów, mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia. Warto skonsultować się z nimi, zanim podejmie się decyzję o operacji, ponieważ nie zawsze jest to konieczne, a rehabilitacja może być skuteczną alternatywą. Każdy przypadek jest inny, dlatego indywidualne podejście do pacjenta jest kluczowe w procesie leczenia przepukliny kręgosłupa.

Wpływ wieku na występowanie przepukliny kręgosłupa

W kontekście wieku przepuklina kręgosłupa może występować w różnych grupach wiekowych. Istnieje pewne powiązanie między wiekiem a częstością występowania tego schorzenia, ale nie można jednoznacznie określić, że dotyczy to tylko konkretnej grupy wiekowej. Oto kilka kluczowych obserwacji:

 • Młode osoby: Przepuklina kręgosłupa może wystąpić u osób w młodym wieku, nawet już od 20. roku życia. Młodsze osoby są często bardziej aktywne fizycznie i mogą narażać swój kręgosłup na urazy, co może prowadzić do przepukliny.
 • Średni wiek: Najczęstszy okres występowania przepukliny kręgosłupa to przedział wiekowy 35-50 lat. W tym okresie życia bóle pleców mogą się pojawiać wcześniej, a przepuklina kręgosłupa nieco później.
 • Starsze osoby: W starszym wieku, po 50. roku życia, przepukliny kręgosłupa nadal mogą występować, ale mogą towarzyszyć im również inne problemy, takie jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwężenie kanału kręgowego- stenoza, złamania i kręgozmyki.

Czy rehabilitacja może pomóc uniknąć operacji?

Rehabilitacja odgrywa istotną rolę w leczeniu przepukliny kręgosłupa. Chociaż nie zawsze jest możliwe całkowite wyeliminowanie bólu, to pomaga w poprawie funkcji i jakości życia pacjenta. Warto podkreślić, że rehabilitacja jest często próbą uniknięcia konieczności przeprowadzenia operacji.

Pierwsze trzy miesiące po wystąpieniu objawów są ważne, aby podjąć wszelkie możliwe kroki w celu uniknięcia operacji. Fizjoterapeuci starają się dostosować terapie, w tym terapie manualne i ćwiczenia, do potrzeb pacjenta, pomagając mu w radzeniu sobie z bólem i przywracając funkcję kręgosłupa.

Rehabilitacja ma również na celu przygotowanie pacjenta do ewentualnej operacji, jeśli będzie to konieczne. Osoba, która poddaje się rehabilitacji, jest lepiej przygotowana do zabiegu i szybszego powrotu do pełnej sprawności po operacji. Należy zawsze pamiętać, że niektórych objawów nie można bagatelizować i w tym przypadku pilne poddanie się operacji kręgosłupa może być konieczne.

Częstotliwość występowania przepukliny kręgosłupa nie wykazuje istotnych różnic między płciami i może dotyczyć osób w różnym wieku. Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu tym schorzeniem, pomagając pacjentom uniknąć operacji lub szybciej wrócić do pełnej sprawności po zabiegu. Niezależnie od płci czy wieku, istnieją możliwości leczenia i rehabilitacji dla każdej osoby, która zmaga się z przepukliną kręgosłupa.

Zabieg i rehabilitacja

Najważniejsze jest rozważenie, czy objawy pierwotne uległy poprawie po operacji. Jeśli tak, to pozostałe dolegliwości, wynikające z samej operacji, są zwykle związane z uszkodzeniem tkanek. Operacja polega na przecięciu tkanek w celu naprawy problemu. Pacjent może odczuwać dyskomfort w miejscu operacji przez kilka dni po zabiegu.

Co do rehabilitacji, większość szpitali i oddziałów posiada fizjoterapeutów, którzy udzielają wskazówek pacjentom dotyczących tego, jak powinni funkcjonować po operacji. Pacjenci otrzymują podstawowe informacje na temat tego, co mogą i czego nie mogą robić. To jest kluczowe, aby uniknąć działań, które mogłyby zaszkodzić procesowi gojenia.

Fizjoterapeuta może pomóc Ci po operacji kręgosłupa.

W pierwszych dniach po operacji pacjenci zwykle powinni trzymać się zaleceń, które dostali od lekarzy i fizjoterapeutów. Jednak rehabilitację można rozpocząć już w pierwszej dobie po wyjściu ze szpitala. Oczywiście, należy to robić ostrożnie i zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Warto zaznaczyć, że rehabilitacja jest bardzo indywidualna, a tempo powrotu do aktywności zależy od samopoczucia pacjenta. Niektórzy mogą czuć się gotowi na bardziej intensywną rehabilitację wcześniej niż inni. Kluczowe jest słuchanie swojego ciała i unikanie czynności, które mogą wywołać ból lub dyskomfort.

Pierwsze doby po mikrodiscektomii

Mikrodiscektomia jest stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem usuwania przepukliny kręgosłupa, co oznacza, że pacjent zwykle opuszcza szpital już następnego dnia po operacji, lub w ciągu 2-3 dni. Niemniej jednak, w pierwszej dobie po operacji mogą pojawić się różne dolegliwości. Ból pleców, który wynika z samego nacięcia i manipulacji w okolicy operacyjnej, jest całkowicie normalny i utrzymuje się przez kilka tygodni. To jednak nie jest najważniejsze. Kluczowe jest to, czy objawy, które były obecne przed operacją, takie jak ból promieniujący do kończyny dolnej, zaburzenia czucia, osłabienie mięśni czy zaburzenia czucia w obrębie krocza, uległy poprawie po zabiegu.

Rehabilitacja po operacji

W pierwszym okresie po operacji warto skupić się na ćwiczeniach, które nie obciążają kręgosłupa. Obejmuje to kontrolowane unoszenia nóg, unoszenia rąk oraz ćwiczenia oddechowe. Unikajmy dynamicznych ruchów, skrętów, schylania się czy prostowania, które mogą spowodować dyskomfort lub zaszkodzić procesowi gojenia.

Dobrze jest również unikać długotrwałego siedzenia w jednej pozycji, szczególnie jeśli towarzyszy temu niewygodne napięcie w okolicy kręgosłupa. Warto korzystać z poduszek pod plecy lub pod odcinek lędźwiowy, a także delikatnie mobilizować tkanki wokół miejsca operacji.

Wszystko jednak z umiarem. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dostosować program rehabilitacyjny do indywidualnych potrzeb i postępu rekonwalescencji.

Mikrodiscektomia to procedura, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z przepukliną dysku kręgowego. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie się do operacji i rozsądna rehabilitacja po zabiegu, aby zapewnić jak najszybszy powrót do pełnej sprawności.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Stabilizacja kręgosłupa po operacji- gorset lędźwiowy i kołnierz szyjny?

Mikrodiscektomia to zabieg chirurgiczny, który jest stosowany w leczeniu przepukliny dysku międzykręgowego. Po takiej operacji pacjenci często zadają sobie pytania dotyczące okresu rekonwalescencji i powrotu do codziennego życia.

Po operacji przepukliny odcinka lędźwiowego często zaleca się noszenie gorsetu lędźwiowego. Jest to orteza, która ma na celu ustabilizowanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa podczas ruchu. Jest to jednak narzędzie na określony czas, nie trzeba się w nim zakochiwać. Zazwyczaj nosi się go przez pierwsze 2-3 tygodnie, a niekoniecznie przez 6 tygodni.

Kołnierz szyjny jest stosowany tylko w przypadku operacji odcinka szyjnego kręgosłupa. Kołnierz ma na celu ustabilizowanie odcinka szyjnego i zabezpieczenie po zabiegu.

Proces gojenia

Proces gojenia po mikrodiscektomii trwa około 6 tygodni, przy czym najbardziej intensywny okres to pierwsze 3-4 tygodnie. W ciągu tego czasu rana zaczyna się zamykać, a mięśnie i tkanki zaczynają goić się. Warto pamiętać, że gojenie jest procesem indywidualnym, a każdy organizm może go przejść w nieco innym tempie.

Powrót do pracy i aktywności

Powrót do pracy i aktywności fizycznej po mikrodiscektomii jest indywidualną kwestią. W pierwszych tygodniach po operacji praca biurowa może być trudna ze względu na ból i potrzebę częstszego odpoczynku. Praca fizyczna może wymagać dłuższego okresu rekonwalescencji. Istotne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się za szybko. Regularne spacery mogą być dobrym sposobem na rozpoczęcie aktywności.

Chcesz poznać sposoby na zdrowy kręgosłup? Zapisz się!

Wskazówki prosto od specjalistów

Domowe sposoby, ćwiczenia, wskazówki i porcja wiedzy od specjalistów w prostej i przystępnej formie.

Raz w tygodniu

Nie będziemy zasypywać Twojego maila wiadomościami. Dostaniesz od nas porcję wiedzy raz w tygodniu.

Ty wybierasz

Wolisz słuchać czy może czytać? Ty wybierasz jak zdobywasz wiedzę, bo nasze artykuły i podcasty pozwalają to robić tak, jak Ci wygodnie.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Porady praktyczne

 • Przy wstawaniu z łóżka zaleca się przekręcanie na bok i unikanie mocnego zginania kręgosłupa.
 • Zakładanie skarpetek i butów może być trudne, ale można próbować to robić na siedząco lub poprosić kogoś o pomoc.
 • Unikaj nadmiernego schylania się, szczególnie w pierwszych tygodniach po operacji.
 • Unikaj palenia i spożywania alkoholu, ponieważ może to negatywnie wpływać na proces gojenia.

Proces rekonwalescencji po mikrodiscektomii jest indywidualny i zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby słuchać zaleceń lekarza i fizjoterapeuty oraz dbać o swoje ciało, unikając nadmiernego obciążania kręgosłupa. W miarę możliwości można wracać do aktywności fizycznej stopniowo, zawsze biorąc pod uwagę własne odczucia i reakcje organizmu.

Rehabilitacja prywatna a rehabilitacja NFZ: która opcja jest dla Ciebie lepsza?

Rehabilitacja ramach NFZ czy prywatna W dzisiejszym artykule skupimy się na problemie tego, jakie są różnice pomiędzy rehabilitacją prywatną a rehabilitacją NFZ, czyli na Narodowy

Przeczytaj artykuł

Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?

Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie lub utrzymanie sprawności pacjenta. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużo korzyści przynosi fizjoterapia.

Przeczytaj artykuł

Długość rekonwalescencji po operacji

Po operacji usunięcia dysku kręgosłupa kluczową kwestią jest odpowiednia rekonwalescencja. Jak już wcześniej wspominaliśmy, pierwsze tygodnie po operacji wymagają ograniczenia aktywności fizycznej, stopniowego powrotu do codziennych czynności i regularnych kontroli u specjalisty. Okres rekonwalescencji jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia oraz skomplikowanie operacji. Warto podkreślić, że proces gojenia nerwów i tkanek może trwać kilka miesięcy.

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do pełnej sprawności po operacji kręgosłupa. Zazwyczaj już kilka dni po zabiegu należy rozpocząć fizjoterapię, której celem jest wzmocnienie mięśni grzbietu, poprawa elastyczności kręgosłupa i przywrócenie pełnej ruchomości. Regularne ćwiczenia są istotne nie tylko w okresie rekonwalescencji, ale także w dłuższej perspektywie czasowej, aby uniknąć nawrotu dolegliwości.

Osoby, które przeszły operację kręgosłupa, powinny regularnie dbać o swoje zdrowie kręgosłupa. Obejmuje to utrzymanie prawidłowej postawy ciała, unikanie długotrwałego siedzenia w niewłaściwej pozycji oraz stosowanie odpowiednich technik podnoszenia ciężarów, szczególnie przy wykonywaniu codziennych czynności lub podczas aktywności fizycznej.

Najważniejszym jednak aspektem wpływającym na zapobieganie nawrotowi problemu jest codzienna, zdrowa i bezpieczna dla pacjenta AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, która może zostać dobrana po konsultacji z fizjotrapeutą.

Aktywność fizyczna i sport

Fizjoterapeuta Łukasz Kołodziejczyk pomoże Ci powrócić do sprawności fizycznej po operacji kręgosłupa.

Powrót do aktywności fizycznej jest ważny dla zachowania zdrowia kręgosłupa po operacji. Jednak należy to robić stopniowo i z uwagą. Osoby aktywne fizycznie przed operacją mogą po skończonej rehabilitacji powoli wracać do swoich ulubionych form aktywności, ale powinny słuchać swojego ciała i unikać ryzykownych zachowań. Jeśli chodzi o sporty zespołowe, warto odczekać co najmniej kilka miesięcy przed ich ponownym uprawianiem, aby uniknąć ryzyka kontuzji.

Preferencje pacjenta jako klucz do wyboru aktywności

Każdy pacjent ma swoje własne preferencje i zainteresowania, które wpływają na wybór odpowiednich aktywności po mikrodiscektomii. Wybór aktywności powinien być dostosowany do preferencji pacjenta, o ile te preferencje są realne. Na przykład, jeśli ktoś chciałby wrócić do boksu w trzecim tygodniu po operacji, może to być zdecydowanie odradzane.

Stosunek po mikrodiscektomii

Temat życia seksualnego po operacji kręgosłupa jest ważny, ale także delikatny. Po operacji może wystąpić pewien dyskomfort lub zmiany w funkcjonowaniu seksualnym. Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o tych kwestiach z partnerem i ewentualnie skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą, seksuologiem. Specjalista może pomóc dobrać pozycje, które umożliwią bezpieczne i satysfakcjonujące życie seksualne.

Edukacja i zmiany w trybie życia

Operacja to ostatnia deska ratunku, a odpowiedzialność za dalsze zdrowie kręgosłupa leży także po stronie pacjenta. Zmiany w trybie życia, aktywności fizycznej i nawykach są kluczowe. Jeśli nie wprowadzimy tych zmian, istnieje ryzyko nawrotu przepukliny. Dlatego moment rehabilitacji po mikrodiscektomii powinien być okazją do nauki i świadomej zmiany pewnych nawyków.

Ryzyko nawrotu przepukliny może być zredukowane poprzez regularne ćwiczenia, aktywność fizyczną i trening siłowy. Choć nawrót przepukliny nie zawsze oznacza nawrót dolegliwości bólowych, to warto działać profilaktycznie, aby minimalizować ryzyko.

W dłuższej perspektywie czasowej operacja mikrodiscektomii nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania żadnej aktywności fizycznej. Długoterminowo pacjent może wrócić do sportów, które sprawiają mu największą przyjemność, takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka. Kluczem jest stopniowe wprowadzanie bardziej wymagających aktywności po odpowiednim okresie rehabilitacji.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Kamil Kozakowski

Kamil Kozakowski

Kamil specjalizuje się w terapii wisceralnej problemów trawiennych. Zajmuje się także dysfunkcjami narządu ruchu w oparciu o koncepcję Medycyny Manualnej dr. Składowskiego.

Grzegorz Workowski

Grzegorz Workowski

Specjalizuje się w pracy na sali przy  pomocy ruchu. Wierzy, że skuteczna terapia jest wtedy, gdy masz wiedzę o swoim problemie, zdrowiu i celach. 

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja pooperacyjna 60 min od 200zł
Indywidualny trening funkcjonalny 60 min 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna to forma leczenia po operacjach stawów lub kręgosłupa. Pomagamy pacjentom wrócić do sprawności i usprawniamy rekonwalescencję.

Dowiedz się więcej
Indywidualny trening funkcjonalny

Indywidualny trening funkcjonalny

Ten intensywny program treningowy pozwoli Ci wzmocnić ciało, zwiększyć siłę, poprawić formę i kondycję.

Dowiedz się więcej