Rehabilitacja dłoni i nadgarstka

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 23 sek

Rehabilitacja dłoni i nadgarstka

Nadgarstek – mały staw na który oddziałują wielkie siły

Czy podnosząc ciężki przedmiot zastawiałeś się jaka prace wykonuje w tym momencie Twój nadgarstek.

Ten zbudowany z 15 kości (8 bazowych i 7 wspierających) jest podatny na uszkodzenia. Niestety często narażony jest na działanie bardzo dużych przeciążeń. Np. gdy podczas biegu potkniemy się i odruchowo wyciągniemy ręce by się podeprzeć, na wskutek siły jaka zadziała na ten niewielki i niezbyt silny staw, może dojść do jego uszkodzenia. Związane jest to z tym, iż podczas upadku nadgarstek nie jest w stanie zamortyzować obciążenia.

Dłoń zbudowana jest z wielu mięśni, nerwów kości i więzadeł. Jej konstrukcja ma zapewnić odpowiednią ruchliwość i czucie. Urazy jakie dotykając ten obszar ciała to urazy kciuka, pęknięcia kości palców, zwichnięcia, a także nadwyrężenie i wygięcie palców. Bardziej kłopotliwe mogą być głębokie rany w tym obrębie, zerwanie ścięgien i złamania palców.

Do tego typu urazów dochodzi najczęściej podczas pracy fizycznej, gier zespołowych oraz upadków.

Cieśń nadgarstka

W chwili gdy w obrębie nadgarstka wytworzy się stan zapalny dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne i chłonne. Zaburzeniu ulega krążenie krwi i przekazywanie impulsów nerwowych, co w konsekwencji daje efekt niesprawnej ręki.

Zespól cieśni nadgarstka związany jest z długotrwałym naciskiem na przebiegający w kanale nadgarstka nerw pośrodkowy. Do takiej sytuacji dochodzi gdy często powtarzana jest sekwencja ruchów zginających w obrębie nadgarstka i palców, co dotyczy np. osób które przez wiele godzin obsługują klawiaturę komputera.

Drętwiące palce

Czujesz podczas pracy, że drętwieją Ci palce są obrzęknięte i masz problemy z ich zginaniem? Przedmioty wydają się bardzo ciężkie i trudno jest je utrzymać w dłoniach? Masz zaburzone czucie, ograniczone ruchy? Twoje nadgarstki i dłonie wyglądają inaczej niż zwykle, są obrzęknięte, zniekształcone, pojawiły się na nich nienaturalne zgrubienia? Powinieneś bez zwłoki zgłosić się do naszej kliniki. Nie pozwól by dolegliwości przybrały na sile. W takich przypadkach bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Tylko to gwarantuje sukces w leczeniu i uwolnienie od bólu.

Jeśli uważasz, że życie bez bólu jest piękniejsze to zapraszamy do nas – jesteśmy w stanie Ci pomóc.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Paulina Sobczak

Paulina Sobczak

Paulina specjalizuje się w diagnostyce dysfunkcji w obrębie układu nerwowego, rehabilitacji pooperacyjnej i pourazowej kręgosłupa oraz stawów obwodowych.

Filip Żołądek

Filip Żołądek

Filip specjalizuje się w reedukacji prawidłowych wzorców ruchowych w oparciu o koncepcję Kinetic Control i prowadzeniu treningów funkcjonalnych.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja dorosłych 30 min od 100zł
Rehabilitacja dorosłych 60 min od 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej
Jakigo fizjotrapeutę wybrać?