Rehabilitacja dłoni i nadgarstka

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 23 sek

Rehabilitacja dłoni i nadgarstka

Nadgarstek – mały staw na który oddziałują wielkie siły

Czy podnosząc ciężki przedmiot zastawiałeś się jaka prace wykonuje w tym momencie Twój nadgarstek.

Ten zbudowany z 15 kości (8 bazowych i 7 wspierających) jest podatny na uszkodzenia. Niestety często narażony jest na działanie bardzo dużych przeciążeń. Np. gdy podczas biegu potkniemy się i odruchowo wyciągniemy ręce by się podeprzeć, na wskutek siły jaka zadziała na ten niewielki i niezbyt silny staw, może dojść do jego uszkodzenia. Związane jest to z tym, iż podczas upadku nadgarstek nie jest w stanie zamortyzować obciążenia.

Dłoń zbudowana jest z wielu mięśni, nerwów kości i więzadeł. Jej konstrukcja ma zapewnić odpowiednią ruchliwość i czucie. Urazy jakie dotykając ten obszar ciała to urazy kciuka, pęknięcia kości palców, zwichnięcia, a także nadwyrężenie i wygięcie palców. Bardziej kłopotliwe mogą być głębokie rany w tym obrębie, zerwanie ścięgien i złamania palców.

Do tego typu urazów dochodzi najczęściej podczas pracy fizycznej, gier zespołowych oraz upadków.

Cieśń nadgarstka

W chwili gdy w obrębie nadgarstka wytworzy się stan zapalny dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne i chłonne. Zaburzeniu ulega krążenie krwi i przekazywanie impulsów nerwowych, co w konsekwencji daje efekt niesprawnej ręki.

Zespól cieśni nadgarstka związany jest z długotrwałym naciskiem na przebiegający w kanale nadgarstka nerw pośrodkowy. Do takiej sytuacji dochodzi gdy często powtarzana jest sekwencja ruchów zginających w obrębie nadgarstka i palców, co dotyczy np. osób które przez wiele godzin obsługują klawiaturę komputera.

Drętwiące palce

Czujesz podczas pracy, że drętwieją Ci palce są obrzęknięte i masz problemy z ich zginaniem? Przedmioty wydają się bardzo ciężkie i trudno jest je utrzymać w dłoniach? Masz zaburzone czucie, ograniczone ruchy? Twoje nadgarstki i dłonie wyglądają inaczej niż zwykle, są obrzęknięte, zniekształcone, pojawiły się na nich nienaturalne zgrubienia? Powinieneś bez zwłoki zgłosić się do naszej kliniki. Nie pozwól by dolegliwości przybrały na sile. W takich przypadkach bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Tylko to gwarantuje sukces w leczeniu i uwolnienie od bólu.

Jeśli uważasz, że życie bez bólu jest piękniejsze to zapraszamy do nas – jesteśmy w stanie Ci pomóc.

Dołącz do naszej społeczności:

Cotygodniowa dawka wiedzy

Otrzymuj najnowsze informacje i praktyczne wskazówki, jak dbać o swoje zdrowie i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Porady od specjalistów

Nasze praktyczne zestawy ćwiczeń są tworzone przez super ekspertów z dziedziny fizjoterapii i treningu.

Wolisz słuchać czy czytać?

Mamy dla Ciebie podcasty i artykuły dostosowane do Twojego stylu nauki!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Autorzy artykułu:

Paulina Sobczak

Paulina Sobczak

Paulina specjalizuje się w diagnostyce dysfunkcji w obrębie układu nerwowego, rehabilitacji pooperacyjnej i pourazowej kręgosłupa oraz stawów obwodowych.

Filip Żołądek

Filip Żołądek

Filip specjalizuje się w reedukacji prawidłowych wzorców ruchowych w oparciu o koncepcję Kinetic Control i prowadzeniu treningów funkcjonalnych.

Udostępnij na Facebooku

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej