
Dla kogo pilates i joga?
Coraz więcej osób cierpi na ból pleców, który jest konsekwencją siedzącego trybu życia, wykonywania stale tych samych czynności w tej samej pozycji lub jednostronnego obciążania kręgosłupa. Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych zmniejsza uczucie bólu i poprawia mobilność. Pilates i joga są doskonałymi formami wysiłku fizycznego, które skutecznie stawią czoła w walce z bólem pleców.
Pilates a joga
Jeżeli nigdy nie praktykowało się jogi lub pilatesu może wydawać się, że są to bardzo podobne formy aktywności fizycznej. Jednak oba te rodzaje ćwiczeń mają własne cele i cechy, które sprawiają, że są wyjątkowe.
Czym jest joga?
Joga pochodzi z Indii, a jej celem jest zjednoczenie głowy, ciała i duszy. W jodze głowa i ciało stanowią spójną całość, a wykorzystywane techniki zwiększają sprawność fizyczną, a także pozwalają osiągnąć równowagę psychiczną. Poprzez medytację, oddychanie i przyjmowanie różnych pozycji ciała osiągniemy lepsze zrozumienie siebie. Obecnie istnieje wiele bardzo różnych rodzajów jogi od tradycyjnej jogi – Hatha, po Kundalini, Bikram, Jin, Acro lub jogę dla kobiet w ciąży. Różne pozycje jogi potrafią uruchomić wszystkie grupy mięśni naszego ciała. Za ich pomocą rozciągniemy mięśnie i sprawimy, że będą znacznie elastyczniejsze. Podczas uprawiania jogi w skupieniu wsłuchujemy się we własne ciało, a ćwiczenia wykonywane są z pełną świadomością. To bardzo pożyteczna umiejętność, którą warto wykorzystywać w codziennym życiu.
Czym jest Pilates?
Metoda Pilates zrodziła się z własnej potrzeby twórcy, czyli Josepha Hubertusa Pilatesa. Joseph był dzieckiem chorowitym i całe życie pracował nad swoją sylwetką i poprawą stanu zdrowia. Podczas I wojny światowej Pilates pracował jako pielęgniarz żołnierzy. Pomagając innym wrócić do zdrowia, zrodziła się w nim myśl stworzenia metody wzmacniającej ciało. Metoda pilates bazuje na wiedzy z różnych specjalności, w tym ortopedii, gimnastyki, akrobatyki i jogi, a jej głównym celem jest wzmocnienie mięśni głębokich (CORE) i poprawa stabilizacji ciała. Opiera się na kilku ważnych zasadach jak: koncentracja, oddychanie torem boczno-żebrowym, centrowanie każdego ruchu, precyzja, kontrola, płynne wykonywanie ruchu, izolacja mięśni oraz rutyna.
Ćwiczenia Pilates
W pilatesie ćwiczymy mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy, przepona oraz mięsień wielodzielny kręgosłupa współpracują ze sobą synchronicznie za każdym razem, gdy się poruszamy, ponieważ to w nich wszystkie nasze ruchy zaczynają się i kończą. Metoda pilates jest bardzo korzystna dla poprawy naszej postawy ciała, za jej pomocą unikniemy kompensacji i zaburzeń równowagi nerwowo-mięśniowej. W metodzie duży nacisk kładzie się na stabilność i mobilność kręgosłupa.
Ból pleców – joga/pilates na kręgosłup
Istnieje wiele publikacji naukowych, badających skuteczność zarówno pilatesu, jak i jogi w zmniejszaniu dolegliwości bólowych pleców.
W najnowszej publikacji, badającej wpływ pilatesu na ból pleców, autorstwa Bymes K i wsp. (2018) oceniono za pomocą przeglądu systematycznego metodę pilates jako narzędzie rehabilitacyjne. Zebrano dwadzieścia trzy badania kliniczne, które określały efektywność metody pilates w rehabilitacji bólu krzyża, zesztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa, osteoporozy, stwardnienia rozsianego, skolioz i jeszcze kilku innych schorzeniach.
Z większości zebranych badań klinicznych wynika, że metoda pilates jest skutecznym narzędziem rehabilitacyjnym, szczególnie pomocnym w zmniejszaniu dolegliwości bólowych kręgosłupa i poprawy mobilności.
W randomizowanym badaniu klinicznym Valenza MC i wsp. (2017) zbadano wpływ ćwiczeń metodą pilates na ruchomość odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból oraz równowagę. Zebrano łącznie 54 pacjentów z przewlekłym bólem krzyża i przydzielono ich do dwóch grup. Grupa eksperymentalna (n=27) przez 8 tygodni uczestniczyła w programie ćwiczeń pilates, natomiast grupa kontrolna (n=27) nie wykonywała żadnych ćwiczeń. Badanie wykazało, że ośmiu tygodniach interwencji terapeutycznej w formie ćwiczeń pilates poprawiła ruchomość kręgosłupa lędźwiowego, zmniejszyła dolegliwości bólowe oraz równowagę u pacjentów poddanych interwencją. Publikacje dotyczące jogi donoszą podobnych wniosków. W badaniu Saper RB i wsp. (2017) oceniano skuteczność jogi na ból pleców i porównywano ją do zabiegów fizjoterapeutycznych. Uczestnikami badania było 30 dorosłych z bólem krzyża o różnym nasileniu (umiarkowany-ciężki). Badanie wykazało, że zarówno joga, jak i zabiegi fizjoterapeutyczne pozytywnie wpływają na dolegliwości bólowe pleców.
Joga czy Pilates?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu tych dyscyplin. To, czego nie oferuje nam jedna z nich, może uzupełnić druga. Wybierając jedną z nich, należy rozważyć, jaki mamy cel do osiągnięcia. W jodze pozycje są statyczne, przez co zwiększona elastyczność mięśni może być bardziej widoczna, niż w pilatesie. W metodzie pilates ćwiczenia są dynamiczniejsze, a układ sercowo-naczyniowy jest bardziej zaangażowany, dzięki temu szybciej tracimy na wadze. Zarówno joga, jak i pilates świetnie poprawią nasze napięcie mięśniowe, zwiększą mobilność kręgosłupa i stawów, elastyczność mięśni, podniosą efektywność i wydajność oddychania.