Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Czym jest wdowi garb i jak skutecznie się go pozbyć?

🕓Artykuł przeczytasz w 4 min 41 sek

Czym jest wdowi garb i jak skutecznie się go pozbyć?

Czym jest wdowi garb?

Większość z nas spędza miesięcznie dziesiątki, a nawet setki godzin przed ekranem komputera, co często ma OGROMNE przełożenie na stan naszego zdrowia…

Jednym z coraz bardziej powszechnych schorzeń powstałych w wyniku przeciążenia mięśni jest tzw. wdowi garb. Jest to potoczne określenie zgrubienia na kręgosłupie szyjnym w postaci tkanki tłuszczowej. Dokładnie powstaje ono w przejściu pomiędzy odcinkiem szyjnym a odcinkiem piersiowym kręgosłupa i może powodować, że górna część pleców wydaje się zaokrąglona lub zgarbiona. Warto jednak pamiętać, że garb na plecach jest to nie tylko problem natury estetycznej, a nie każde “skrzywienie” kręgosłupa jest nieprawidłową postawą ciała.

Nasz kręgosłup nie jest prosty i w warunkach prawidłowych przyjmuje kształt litery “S”. Oznacza to, że odcinek szyjny kręgosłupa jest delikatnie wygięty w przód (lordoza szyjna), a odcinek piersiowy w tył (kifoza piersiowa). Są to naturalne krzywizny, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa i nie stanową one wady postawy.

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się bólu głowy i szyi? Dołącz do naszej społeczności!

Porady prosto od specjalistów

Praktyczne wskazówki i informacje formie przystępnej dla każdego.

Zero spamu, wyłącznie jedna porcja wiedzy

Dostaniesz od nas jedną wiadomość tygodniowo pełną porad i wskazówek. Nie zasypiemy Cię żadnymi zbędnymi wiadomościami.

Ty wybierasz

Wolisz słuchać czy może czytać? Ty wybierasz jak zdobywasz wiedzę, bo nasze artykuły i podcasty pozwalają to robić tak, jak Ci wygodnie.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Jakie są przyczyny powstawania wdowiego garbu?

Siedzenie przy biurku

Jakie są przyczyny powstawania wdowiego garbu?

Wdowi garb odnosi się do postawy ciała, która charakteryzuje się “garbem tłuszczowym” na karku, a jej przyczyną jest długotrwale utrzymywana nieprawidłowa postawa ciała. Dokładniej jest wynikiem przewlekłego pochylania się do przodu. W skrajnych przypadkach powstanie wdowiego garbu może mieć podłoże hormonalne.

Najbardziej narażone są zawody, które wymagają długiej, jednostajnej pozycji np. fryzjer, stomatolog, kosmetyczka itd, ale w grupie ryzyka są przede wszystkim pracownicy biurowi.

Czy wdowi garb boli? Jakie są objawy wdowiego garbu?

Jak objawia się wdowi garb? Wdowi garb to schorzenie, które samo w sobie nie jest bolesne. Dzieje się tak dlatego, że sama postawa nie jest wyznacznikiem tego, czy coś nas boli, czy nie.

Natomiast długotrwałe niewłaściwe ułożenie ciała prowadzi do przeciążeń, które mogą być już odczuwalne w postaci zaburzenia ruchomości, bólów głowy, bólu szyi, drętwienia rąk, dłoni, czy barków. Niektóre osoby skarżą się także na występowanie szumów usznych albo sztywność karku. Zastanawiając się jakie objawy wiążą się z wdowim garbem, należy wziąć pod uwagę także aspekt estetyczny. To ten problem bardzo często powoduje, że pacjenci zgłaszają się do specjalisty.

Powyższe objawy mogą wskazywać na to, że cierpimy na niniejszą przypadłość. Co zatem możemy zrobić, aby się go pozbyć?

Czy da się pozbyć wdowiego garbu? Jak zmniejszyć wdowi garb?

Tak jak już wspominaliśmy, wdowi garb nie zawsze jest przyczyną bólu, ale może znacznie wpływać na naszą pewność siebie. Aspekt estetyczny jest najczęstszą przyczyną, dla której ludzie decydują wybrać się do fizjoterapeuty.

Czy możemy zatem wyleczyć wdowi garb? W niektórych przypadkach całkowite wyleczenie garbu jest… niemożliwe. Spokojnie! Jeśli dopiero powstaje i jest niewielki, istnieje duża szansa, że uda się zlikwidować wdowi garb.

Im wcześniej rozpoznasz wdowi garb i podejmiesz odpowiednią interwencję – fizjoterapię (w tym celu polecamy udać się do doświadczonego fizjoterapeuty), tym jego skutki będą mniejsze.

Co może pomóc w pozbyciu się wdowiego garbu? Jak wygląda leczenie wdowiego garbu?

Celem fizjoterapii wdowiego garbu jest zmniejszenie napięcia i rozluźnienia tkanek. Możliwości leczenia jest wiele: terapia manualna , powięziowa, igłoterapia, taping, bańki, masaż, ruch itd. Która z tych metod jest najskuteczniejsza?

Badania są niejednoznaczne. Wskazują na to, że cokolwiek byśmy nie zrobili, przy czym ważne jest, aby nie była to tylko jedna rzecz, będzie to dla nas korzystne. Im więcej z powyższych działań wdrożysz w jednym momencie, tym efekt będzie szybszy i lepszy.

W kontekście poprawy krótkotrwałej terapia manualna może przynieść szybsze rezultaty. Natomiast jeśli chodzi o budowanie i utrwalenie nawyku, to: terapia ruchem, ćwiczenia, czy taki ruch, który lubisz, mogą okazać się skuteczniejsze.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny. Oznacza to, że u jednej osoby może lepiej sprawdzić się np. masaż tkanek głębokich, a u drugiej terapia punktów spustowych. Wcale nie znaczy to, że niniejsze metody sprawdzą się w Twoim przypadku. Z tego powodu zawsze w pierwszej kolejności należy udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie metody pracy tak, by pomogły pozbyć się wdowiego garbu.

Rehabilitacja prywatna a rehabilitacja NFZ: która opcja jest dla Ciebie lepsza?

Rehabilitacja ramach NFZ czy prywatna W dzisiejszym artykule skupimy się na problemie tego, jakie są różnice pomiędzy rehabilitacją prywatną a rehabilitacją NFZ, czyli na Narodowy

Przeczytaj artykuł

Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?

10 rzeczy, które warto sprawdzić przed wyborem rehabilitanta.

Przeczytaj artykuł

Zabiegi na wdowi garb. Czy wdowi garb można usunąć operacyjnie?

W literaturze możemy spotkać się z informacjami o różnych zabiegach operacyjnych. Jednak są to zabiegi związane z usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej, co rozwiązuje tylko i wyłącznie problemy estetyczne.

Należy zaznaczyć, że nagromadzona tkanka tłuszczowa jest efektem, który powstaje na skutek długotrwałego przyjmowania nieprawidłowej postawy. Oznacza to, że może pojawić się ponownie, jeśli nie zmienimy naszych nawyków! Aby skutecznie się pozbyć wdowiego garbu, lepsze jest postawienie na proste ćwiczenia, za to wykonywane regularnie.

Wdowi garb a sen. Poduszka na wdowi garb.

Każdy z nas spędza wiele godzin śpiąc, w końcu średnio przesypiamy około 1/3 naszego życia. Dlatego warto się zastanowić, jak spać, aby sen nie miał na nas negatywnego wpływu w kontekście występowania wdowiego garbu. Szczególnie warto przyjrzeć się tej kwestii jeżeli po spaniu odczuwasz ból kręgosłupa szyjnego i bóle karku.

Na wstępie warto powiedzieć, że pierwsza, lepsza poduszka na wdowi grab, nawet jeżeli jest ortopedyczna, nie rozwiązuje problemu. Jeśli śpisz na plecach, sprawdź, czy poduszka nie wypycha Twojej głowy do przodu. Jeśli leżysz na boku, sytuacja jest podobna – postaraj się, aby głowa i szyja była w neutralnej dla Ciebie pozycji.

Zwróć uwagę na to, czy poduszka nie jest za wysoka, czy podpiera Twoją głowę, a może podpiera i głowę, i plecy, jeśli tak, to w jakim stopniu?

Jeżeli leżysz na kanapie, unikaj sytuacji, kiedy Twoja głowa oparta jest o oparcie, a plecy położone na podstawie kanapy. Leżąc w takiej pozycji, sprawiasz, że głowa znajduje się przy samym mostku, a broda dotyka klatki piersiowej, co powoduje maksymalne wysunięcie głowy do przodu.

Gwarantujemy, że taka pozycja będzie dla Ciebie nie tylko niekorzystna, ale może również pogłębiać problem wdowiego garbu.

Jak samodzielnie sprawdzić, czy mamy wdowi garb i jakie ćwiczenia domowe są skuteczne?

Proponujemy prosty test, dzięki któremu sprawdzisz, czy niniejsze schorzenie może Cię dotyczyć:

  • połóż się na plecach,
  • cofnij brodę i zrób podwójny podbródek,
  • postaraj się przełknąć ślinę.

Jeżeli jest to dla Ciebie nienaturalne, nie musi to od razu oznaczać, że masz wdowi garb, ale sugeruje, że Twoja głowa jest zbyt długo w jednej pozycji.

Przygotowaliśmy jeszcze jeden test, który także możesz wykonać w domowych warunkach:

Stań przy ścianie, opierając się o nią plecami. Delikatnie wysuń stopy do przodu i ugnij kolana. Zadbaj o to, aby Twoje pośladki i odcinek piersiowy (wysokość łopatek) przylegały do ściany, zbliż odcinek lędźwiowy kręgosłupa (dół pleców) blisko ściany. Teraz patrząc idealnie prosto, ze wzrokiem ustawionym równolegle do ziemi, spróbuj cofnąć głowę, próbując zrobić drugi podbródek. Ważne, aby podczas jego wykonywania inne części ciała pozostały nieruchome.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy wykonując powyższe ćwiczenie jesteś w stanie dotknąć głową ściany? Jeśli nie i jesteś w stanie włożyć pięść pomiędzy ścianę, a tył głowy (potylicę), może to świadczyć o tym, że masz wdowi garb.

Powyższy test możesz także wykorzystać jako ćwiczenie. Wykonujesz je identycznie, tyle tylko, że wciśniętą głowę trzymasz 30 sekund, budując swoją tolerancję (wytrzymałość).

Jednak zawsze powtarzamy, że w pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta będzie w stanie realnie ocenić sytuację i stwierdzić, czy faktycznie warto pracować nad wdowim garbem.

Profilaktyka wdowiego garbu

Profilaktyka wdowiego garbu skupia się na zachowaniu prawidłowej postawy i unikaniu długotrwałego przyjmowania pozycji, które mogą sprzyjać jego powstawaniu. Regularne przerwy w pracy siedzącej, ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha, a także dbanie o ergonomię miejsca pracy są kluczowe w zapobieganiu tworzeniu się wdowiego garbu. Ważna jest także świadomość własnego ciała i regularne sprawdzanie postawy, by na bieżąco korygować ewentualne nieprawidłowości.

Twoje ciało zasługuje na to, co najlepsze

Skontaktuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i zadbaj o swoje zdrowie.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Paulina Gawron

Paulina Gawron

Paulina jest specjalistką od rehabilitacji ortopedycznej, ale pomoże Ci też, jeśli jesteś po zabiegach neurochirurgicznych lub cierpisz na ból.

Marcin Bocian

Marcin Bocian

Marcin pracując jako terapeuta ruchowy skupia się na jakości ruchu indywidualnie dobranego do pacjenta oraz do jego konkretnego problemu czy dolegliwości.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja dorosłych 30 min od 100zł
Rehabilitacja dorosłych 60 min od 200zł
Trening terapeutyczny 60 min 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej
Indywidualny trening terapeutyczny

Indywidualny trening terapeutyczny

Aby powrócić do aktywności bez narażania swojego ciała na dolegliwości bólowe niezbędna jest praca nad wzmacnianiem swoich najsłabszych ogniw.

Dowiedz się więcej