Rehabilitacja neurologiczna ma na celu przywrócenie w jak największym stopniu sprawności po urazach o przeróżnej etiologii, w których dochodzi do upośledzenia funkcji tkanki nerwowej, np.: udar mózgu, wypadek komunikacyjny itp.

To w jakim stopniu uda się przywrócić pierwotną sprawność układu nerwowego zależy od czasu kiedy zacznie się rehabilitacja. Najistotniejsze jest to, by upłynęło jak najmniej czasu od chwili urazu, do momentu gdy rozpocznie sie praca fizjoterapeuty z pacjentem.

Możliwości regeneracji tkanki nerwowej, jak i jej plastyczność może być wykorzystana podczas prawidłowo prowadzonej rehabilitacji. W trakcie niej doświadczony fizjoterapeuta tak pobudza układ nerwowy, że jest on zmotywowany do odtwarzania, a także tworzenia nowych połączeń nerwowych.

W naszym ośrodku prowadzimy rehabilitację neurologiczną wywołaną następującymi schorzeniami:

 • udar mózgu,
 • urazy nerwów obwodowych
 • urazy rdzenia kręgowego o różnej etiologii
 • choroba Parkinsona
 • stwardnienie rozsiane
 • itp.

 

W naszej ofercie znajdziecie Państwo:

 • około 60 minutowe sesje terapeutyczne polegające na indywidualnej pracy z pacjentem – a wszystko to w bardzo konkurencyjnych cenach
 • program rehabilitacji stworzony przez fizjoterapeutę dostosowany do konkretnego pacjenta
 • terapia prowadzona jest zgodnie z najnowszymi znanymi metodami leczniczymi opartymi o standardy międzynarodowe np. redukcja nerwowo – mięśniowa – PNF
 • komfortowe warunki terapii zapewnione przez przestrzenne i przyjazne wnętrza naszego ośrodka.

Cel rehabilitacji neurologicznej.

Główne cele rehabilitacji neurologicznej można krótko opisać 4 słowami: przywrócić, zaadaptować, utrzymać, zapobiegać w skrócie PZUZ.

 • przede wszystkim należy tak prowadzić rehabilitację neurologiczną by przywrócić nerwom utracone funkcje,
 • Fizjoterapeuta musi pamiętać o tym, by nauczyć pacjenta radzić sobie z niepełnosprawnością jaka go dotknęła. Polega to na wskazaniu osobie rehabilitowanej, jak w inny sposób zrekompensować sobie niemożność danej czynności, przez inne strategie ruchowe. Ma to zapewnić im komfort w miarę normalnego funkcjonowania na co dzień. Postępowanie takie, ma też zapobiec wytworzeniu się u pacjenta nieprawidłowych odruchów, które mogą utrudnić, a  nawet wręcz uniemożliwić powrót do prawidłowej działalności.
 • Nawet jeśli z  jakiś powodów nie będzie możliwe przywrócenie pełnej sprawności, rehabilitacja na pomóc w utrzymaniu tej sprawności, która pozostała. Szczególnie istotne jest to u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, które jest procesem postępującym. Prawidłowo prowadzona rehabilitacja, pozwala na spowalnianie procesu postępuj choroby.
 • Fizjoterapeuta ma za zadanie tak poprowadzić rehabilitację, by utrwalać prawidłowe wzorce u pacjentów co w  ogólnym rozrachunku zapobiega pogorszeniu zdolności ruchowych pacjenta.

Rehabilitacja, która jest potrzebna w przypadku schorzeń neurologicznych musi być prowadzona kompleksowo. Jest ona dobierana do każdego pacjenta osobno, uwzględniając jego stan i możliwości. Dysfunkcje układu nerwowego są złożonym schorzeniem i bardzo ważne jest dostosowanie terapii do pacjenta.

Neuroplastyczność

Wieloletnie badania wykazały, że mózg ludzki ma olbrzymie możliwości do zregenerowania się po urazie. W momencie, kiedy rehabilitant poprzez swoją prace zaczyna pobudzać mózg do pracy, jest on w stanie przeorganizować swoje funkcję, uruchamiając nowe połączenia nerwowe dzięki czemu zdrowe neurony zastępują funkcjonalnie te uszkodzone. Taka zdolność mózgu zwana jest neuroplastycznością. Od indywidualnych zdolności mózgu zależy, jakie efekty przyniesie rehabilitacja i ile będzie ona trwała.

Obecnie podczas rehabilitacji nie kładzie się nacisku tylko i wyłącznie na sprawność układu szkieletowego, ale zwraca się też dużą uwagę na układ nerwowy, jako nadrzędnym sterujący układ. Dzięki temu obecnie osiągane wyniki rehabilitacji są lepsze niż przy starych systemach fizjoterapeutycznych.