W ciągu dwunastu pierwszych miesięcy Twoje dziecko przechodzi niezwykłą transformację – z bezradnego noworodka staje się ciekawym świata maluchem. Zachowanie oraz wygląd Twojego dziecka z każdym miesiącem będzie się zmieniać. To ekscytujący czas w życiu każdego rodzica. Dowiedz się jak powinna rozwijać się Twoja pociecha w najważniejszym okresie swojego życia.

Prawidłowy rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu
Pierwsze dwanaście miesięcy życia to bardzo ważny okres w życiu dziecka. Twoja pociecha w błyskawicznym tempie rośnie i zdobywa nowe umiejętności. To okres jego najszybszego rozwoju, który ma kluczowy wpływ na resztę życia. Rodzice powinni wiedzieć jakich zachowań po swoim dziecku mogą się spodziewać w poszczególnych miesiącach i czy jego rozwój jest prawidłowy.
1 miesiąc rozwoju niemowlaka
Dziecko na tym etapie przyzwyczaja się do świata zewnętrznego, dlatego tak bardzo ważna w tym czasie jest bliskość rodzica. W pierwszym miesiącu maluszek przez większość czasu śpi. Jego rączki najczęściej są zaciśnięte w piąstki, rozluźnia ja tylko w trakcie snu. Leżąc na brzuchu, potrafi przenieść główkę z jednej strony na drugą. Wysokie podnoszenie głowy do góry i sięganie wzrokiem sufitu może oznaczać wzmożone napięcie mięśniowe, natomiast patrzenie tylko w jedną stronę może świadczyć o kręczu szyi lub asymetrii.
2 miesiąc rozwoju niemowlaka
W drugim miesiącu noworodek staje się niemowlakiem, który śpi znacznie mniej w ciągu dnia. Leżąc na brzuchu, zaczyna utrzymywać główkę i patrzeć przed siebie. Śledzi wzrokiem przedmioty, rozgląda się w obie strony i potrafi zatrzymać wzrok na twarzy rodzica. Na tym etapie dziecko samodzielnie jeszcze się nie obraca. Obroty z brzucha na plecy mogą być spowodowane wzmożonym napięciem mięśni prostowników pleców lub nieprawidłowym podporem na przedramionach.
3 miesiąc rozwoju niemowlaka
Do tej pory szyja maluszka nie była dobrze widoczna, przez jego wysokie ustawienie barków. W trzecim miesiącu to ustawienie się zmienia i powinna „pojawić się” szyja. Dziecko zaczyna łączyć rączki i wkładać je do buzi, a jego nóżki stają się coraz aktywniejsze. Maluch nie powinien już zaciskać rączek w piąstki, w podporze na przedramionach jego łokcie powinny być na wysokości barków, a wzrokiem dziecko powinno śledzić zabawki.
4 miesiąc rozwoju niemowlaka
Maluszek potrafi obrócić się do boku i chwytać rączkami swoje kolana i zabawki. Często unosi nogi do góry. W leżeniu na brzuchu próbuje sięgać do zabawki. Brak łączenia rączek, chwytania kolan i podążania wzrokiem za zabawką może oznaczać zaburzenia w rozwoju psychoruchowym dziecka.
5-6 miesiąc rozwoju niemowlaka
Maluch chwyta stópki i wkłada je do buzi. W tych miesiącach pojawiają się pierwsze próby obrotów z pleców na brzuch, a później z brzucha na plecy. Dziecko leżąc na brzuchu, wykonuje obroty wokół własnej osi i potrafi sięgnąć w tej pozycji po zabawkę. Gdy na tym etapie takie aktywności u dziecka nie występują, może to świadczyć o zaburzonym napięciu mięśniowym lub asymetrii.
7-8 miesiąc rozwoju niemowlaka
Niemowlak jest coraz większy i silniejszy. Zaczyna pełzać, udaje mu się przyjąć pozycję na czworaka i w tej pozycji się bujać.
9-10 miesiąc rozwoju niemowlaka
Ten etap to początki czworakowania i samodzielnego już siedzenia. Rodzic w tym czasie ma znacznie więcej pracy, dziecko jest ciekawe wszystkiego, co napotka na swojej drodze, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie kontaktów, przeniesienie detergentów na wyższe półki i wyniesienie niebezpiecznych przedmiotów z pola widzenia dziecka.
11-12 miesiąc rozwoju niemowlaka
Maluch z pozycji na czworaka zaczyna stawać, na początku przy meblach lub przy kolanach rodzica. Po pierwszym roczku najprawdopodobniej samodzielnie postawi już pierwsze kroczki, jeżeli jednak to nie nastąpi, nie należy się przejmować. Dziecko ma na to czas do 18 miesiąca życia, pod warunkiem, że chodzi już przy meblach.
Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty z niemowlęciem
Jeżeli zaobserwowałeś nieprawidłowe zachowania związane z siedzeniem, chodzeniem, wzmożonym napięciem mięśniowym lub masz jakiekolwiek obawy dotyczące rozwoju Twojego dziecka, natychmiast zgłoś się do fizjoterapeuty, który dokona oceny rozwoju psychoruchowego i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Im wcześniejsza interwencja fizjoterapeutyczna, tym lepiej dla Twojego dziecka. Usługa rehabilitacji niemowląt jest do 2 roku życia, jeżeli Twoje dziecko jest starsze, a posiada wadę postawy, stóp, klatki piersiowej lub wymaga ogólnego usprawniania powinieneś zapoznać się ze znajdującą się na naszej stronie zakładką "Rehabilitacja niemowląt".
W naszym studio Twoją małą pociechą zajmie się fizjoterapeutka pediatryczna Anna Jaroń, która od samego początku swojej kariery zawodowej wiedziała, że chce pracować z najmłodszymi – wcześniakami, niemowlętami, noworodkami. Ania specjalizuje się także w pracy przy wrodzonych wadach stóp, obniżonym lub wzmożonym napięciu mięśniowym, asymetrii ułożenia ciała, kręczu szyi, porażeniach splotu barkowego i zaburzeniach rozwoju psychoruchowego. W terapii wykorzystuje metodę NTD-Bobath, Prechtl’a, AFE, kinesiotaping oraz elementy integracji sensorycznej.
Zadbaj o prawidłowy rozwój swojej pociechy i wszelkie obawy skonsultuj z fizjoterapeutą niemowląt.
Zadbaj o rozwój swojego malucha
Skontaktuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą dziecięcym i zadbaj o zdrowie swojego dziecka.