🕓Artykuł przeczytasz w 2 min 21 sek
Ciąża jest najpiękniejszym i najbardziej ekscytującym okresem w życiu każdej kobiety. Niestety, wiele kobiet podczas ciąży, ze względu na zachodzące w ciele zmiany gospodarki hormonalnej, doświadcza wiele nieprzyjemnych objawów, jak problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacji, dolegliwości bólowe pleców, ramion, kolan, bioder, spowodowane przyrostem masy ciała oraz obrzęki kończyn dolnych.
Sposób w jaki możemy wpłynąć na dolegliwości występujące w czasie ciąży są ograniczone. Kinesiotaping jest skuteczną, nieinwazyjną formą leczenia.
Kinesiotaping jest specjalną metodą wykorzystującą elastyczne taśmy klejące, opracowaną w latach 70 przez dr Kenzo Kase. Powierzchnia taśmy jest niejednolita, bowiem znajdują się na niej falowane fałdy, umożliwiające kontakt powietrza ze skórą. Taśma jest podobnej grubości i elastyczności do naszego naskórka, dzięki temu idealnie dopasowuje się do ciała, nie ograniczając ruchów.
Jest ona całkowicie bezpieczna, hipoalergiczna, oddychająca i wodoodporna. Naturalna elastyczność taśmy delikatnie podnosi skórę, tym samym poprawiając krążenie krwi i zmniejszając nacisk na receptory bólowe znajdujące się w skórze.
Bóle pleców są jednym z najczęstszych problemów występujących u kobiet podczas ciąży. Kinesiotaping to bezpieczna alternatywa niwelująca dolegliwości bólowe. W 2016 roku Şeyhmus Kaplan i wsp. przeprowadził randomizowane badanie kliniczne, gdzie badał wpływ stosowania kinesiotapingu na odczucia bólowe. W badaniu wzięło udział 65 kobiet w ciąży z bólem pleców.
Badanych losowo przydzielono do dwóch grup, gdzie grupa kontrolna stosowała leki przeciwbólowe, natomiast grupa poddana interwencji leki przeciwbólowe i aplikację kinesiotapingu na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Badanie pokazało, że grupa poddana interwencji wykazała znacznie lepszą poprawę niż grupa kontrolna. Do podobnych wniosków doszli Kalinowski P. i Krawulska A., którzy w swojej publikacji również określali wpływ kinesiotapingu na zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców u kobiet w ciąży. Badanie wykazało, że kinesiotaping zmniejsza ból kręgosłupa, a efekt widoczny był już drugiego dnia po zastosowaniu aplikacji. Kuciel N. i Sutkowska E. zbadały wpływ kinesiotapingu na zmniejszenie bólu miednicy u kobiet w ciąży. Zastosowały one aplikację na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.
Badanie dowiodło, że kinesiotaping redukuje ból miednicy związany z ciążą. Umieszczając taśmy na plecach lub brzuchu, ból związany z rosnącym brzuchem zostaje złagodzony, kręgosłup jest ustabilizowany, a postawa poprawiona.
Zastosowanie kinesiotapingu może przyspieszyć regenerację brzucha po wykonanym cesarskim cięciu. Badanie przeprowadzone przez Gürşen C. oceniało wpływ ćwiczeń oraz kinesiotapingu na regenerację mięśni brzucha po cesarskim cięciu. W grupie kontrolnej kobiety wykonywały jedynie ćwiczenia fizyczne, natomiast w grupie eksperymentalnej oprócz ćwiczeń fizycznych, miały stosowaną metodę kinesiotapingu na mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne i w miejscu cięcia. Z przeprowadzonego badania wynika, że uzupełniając fizjoterapię o kinesiotaping w procesie regeneracyjnym mięśni brzucha, otrzymamy szybszą i większą poprawę.
Skorzystaj z możliwości kinesiotapingu sama podczas wizyty na fizjoterapii uroginekologicznej w Warszawie w studio Fizjo4life!
Fizjoterapia uroginekologiczna leczy i zapobiega zmianom dna miednicy, jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów płciowych, czy dysfunkcje seksualne.
Dowiedz się więcej