Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Kinesiotaping kobiet w ciąży

🕓Artykuł przeczytasz w 2 min 21 sek

Kinesiotaping kobiet w ciąży

Ciąża – okres pełen zmian w ciele

Ciąża jest najpiękniejszym i najbardziej ekscytującym okresem w życiu każdej kobiety. Niestety, wiele kobiet podczas ciąży, ze względu na zachodzące w ciele zmiany gospodarki hormonalnej, doświadcza wiele nieprzyjemnych objawów, jak problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacji, dolegliwości bólowe pleców, ramion, kolan, bioder, spowodowane przyrostem masy ciała oraz obrzęki kończyn dolnych.

Sposób w jaki możemy wpłynąć na dolegliwości występujące w czasie ciąży są ograniczone. Kinesiotaping jest skuteczną, nieinwazyjną formą leczenia.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping jest specjalną metodą wykorzystującą elastyczne taśmy klejące, opracowaną w latach 70 przez dr Kenzo Kase. Powierzchnia taśmy jest niejednolita, bowiem znajdują się na niej falowane fałdy, umożliwiające kontakt powietrza ze skórą. Taśma jest podobnej grubości i elastyczności do naszego naskórka, dzięki temu idealnie dopasowuje się do ciała, nie ograniczając ruchów.

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu swoim i Twojego maluszka? Zapisz się!

Porady prosto od specjalistów

Praktyczne wskazówki i informacje podane w przystępnej formie.

Raz w tygodniu, bez spamu

Wiemy, że masz sporo na głowie, więc nie będziemy zasypywać Twojego maila wiadomościami. Dostaniesz od nas porcję wiedzy raz w tygodniu.

Ty wybierasz

Wygodniej Ci słuchać, a może czytać? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zarówno podcast, jak i artykuły, żebyś mogła wybrać to, co najlepsze.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Czy kinesiotaping w ciąży jest bezpieczny?

Jest ona  całkowicie bezpieczna, hipoalergiczna, oddychająca i wodoodporna. Naturalna elastyczność taśmy delikatnie podnosi skórę, tym samym poprawiając krążenie krwi i zmniejszając nacisk na receptory bólowe znajdujące się w skórze.

Ból pleców u kobiet w ciąży, a kinesiotaping

Bóle pleców są jednym z najczęstszych problemów występujących u kobiet podczas ciąży. Kinesiotaping to bezpieczna alternatywa niwelująca dolegliwości bólowe. W 2016 roku Şeyhmus Kaplan i wsp. przeprowadził randomizowane badanie kliniczne, gdzie badał wpływ stosowania kinesiotapingu  na odczucia bólowe. W badaniu wzięło udział 65 kobiet w ciąży z bólem pleców.

Badanych losowo przydzielono do dwóch grup, gdzie grupa kontrolna stosowała leki przeciwbólowe, natomiast grupa poddana interwencji leki przeciwbólowe i aplikację kinesiotapingu na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Badanie pokazało, że grupa poddana interwencji wykazała znacznie lepszą poprawę niż grupa kontrolna. Do podobnych wniosków doszli Kalinowski P. i Krawulska A., którzy w swojej publikacji również określali wpływ kinesiotapingu na zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców u kobiet w ciąży. Badanie wykazało, że kinesiotaping zmniejsza ból kręgosłupa, a efekt widoczny był już drugiego dnia po zastosowaniu aplikacji. Kuciel N. i Sutkowska E. zbadały wpływ kinesiotapingu na zmniejszenie bólu miednicy u kobiet w ciąży. Zastosowały one aplikację na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Badanie dowiodło, że kinesiotaping redukuje ból miednicy związany z ciążą. Umieszczając taśmy na plecach lub brzuchu, ból związany z rosnącym brzuchem zostaje złagodzony, kręgosłup jest ustabilizowany, a postawa poprawiona.

Czy nacięcie krocza przy porodzie jest konieczne?

Czym jest epizjotomia? Nacięcie krocza jest fachowo nazywane epizjotomią i polega na nacięciu skóry, błony śluzowej i mięśni krocza.  Zabieg ma na celu uniknięcie trudności

Przeczytaj artykuł

Czy warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy (i jakie ćwiczenia wybrać)?

Mięśnie dna miednicy (w skrócie MDM), to ważna grupa mięśni. Jest odpowiedzialna między innymi za utrzymywanie moczu, kału, czy gazów.

Przeczytaj artykuł

Kinesiotaping u kobiet po cesarskim cięciu

Zastosowanie kinesiotapingu może przyspieszyć regenerację brzucha po wykonanym cesarskim cięciu. Badanie przeprowadzone przez Gürşen C. oceniało wpływ ćwiczeń oraz kinesiotapingu na regenerację mięśni brzucha po cesarskim cięciu. W grupie kontrolnej kobiety wykonywały jedynie ćwiczenia fizyczne, natomiast w grupie eksperymentalnej oprócz ćwiczeń fizycznych, miały stosowaną metodę kinesiotapingu na mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne i w miejscu cięcia.  Z przeprowadzonego badania wynika, że uzupełniając fizjoterapię o kinesiotaping w procesie regeneracyjnym mięśni brzucha, otrzymamy szybszą i większą poprawę.

Kiedy kinesiotaping może być stosowany?

  • w przypadku występujących obrzęków rąk i stóp, spowodowanych utrudnionym przepływem limfy u kobiet w ciąży,
  • przy występujących bólach kręgosłupa, kolan, bioder
  • przy osłabieniu mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych brzucha,
  • w regeneracji poporodowej, po cesarskim cięciu użycie taśmy spowoduje, że tkanka podskórna podniesie się, sprawiając, że blizna jest mniej sztywna i elastyczniejsza,
  • przy zastoju lub nawale pokarmu,
  • przy bólu spojenia łonowego,
  • jako przyspieszenie obkurczenia brzucha po porodzie,
  • przy rozejściu mięśnia prostego brzucha, nawet w trakcie ciąży.

Kiedy kinesiotaping nie jest wskazany?

  • u kobiet, które mają żylaki,
  • przy wystąpieniu reakcji alergicznej po zaaplikowaniu taśmy,
  • przy otwartych ranach i bliznach,
  • w ostrej chorobie bakteryjnej i wirusowej.

Skorzystaj z możliwości kinesiotapingu sama podczas wizyty na fizjoterapii uroginekologicznej w Warszawie w studio Fizjo4life!

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Klaudia Kostrzewa

Klaudia Kostrzewa

Klaudia Kostrzewa (dawniej Chmielińska) pomoże Ci zwłaszcza jeśli jesteś starasz się o zajście w ciąż lub powrotu do sprawności po ciąży.

Magda Lewandowska

Magda Lewandowska

Magda jest certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną. Specjalizuje się w kompleksowej terapii kobiet w okresie okołoporodowym.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Fizjoterapia uroginekologiczna 45 min od 240zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna leczy i zapobiega zmianom dna miednicy, jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów płciowych, czy dysfunkcje seksualne. Dowiedz się więcej