Kiedy powinno wykonać się nacięcie krocza?
Czym różni się pęknięcie i nacięcie krocza?
Jak przygotować się do ochrony krocza?
Nacięcie krocza (epizjotomia) to zabieg chirurgiczny wykonywany w czasie porodu siłami natury w celu przyśpieszenia porodu. Polega na nacięciu ścian pochwy i otaczających ją mięśni. Według badań zabieg stosowany coraz rzadziej ze względu na brak dowodów, iż jest on skuteczny pod kątem ochrony krocza.
Gdy już mówimy o nacięciu, drugim pojęciem, o którym warto wspomnieć, jest samoistne pęknięcie krocza, które ma miejsce podczas drugiej fazy porodu.
Oba zabiegi zwiększają ryzyko powikłań tkanek miękkich, z którymi warto pracować zarówno przed, jak i po porodzie w gabinecie z fizjoterapeutką uroginekologiczną. O tym, na co należy zwrócić uwagę, opowiedzą fizjoterapeutki ze studia Fizjo4life – Klaudia Chmielińska i Anna Płużyczka oraz fizjoterapeuta Michał Dachowski.
00:00 – Kiedy wykonuje się nacięcie krocza?
1:15 – Kiedy nacięcie krocza jest konieczne?
1:50 – Z jakich powodów wykonuje się nacięcie krocza?
2:20 – Czy nacięcie krocza chroni przed pęknięciem?
4:50 – Czy nacięcie krocza boli?
7:00 – Kiedy wykonywać masaż krocza?
8:00 – Profilaktyka przy nacięciu krocza.
9:40 – Czy masaż krocza boli?
11:00 – Jak często wykonywać masaż krocza?
14:20 – Kiedy pracować z blizną po nacięciu krocza?
15:30 – Kiedy zgłosić się do lekarza z blizną po nacięciu krocza?
* Uwaga, informacje zawarte w naszych podcastach nie stanowią porady medycznej i nie mogą być jako taka porada traktowane. Publikowane w nagraniach treści mają charakter informacyjny i autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. Każdy problem fizjoterapeutyczny wymaga bezpośredniej konsultacji ze specjalistą, do czego zawsze ogromnie zachęcamy.
Cierpisz na problemy ze stawami?
Doskwiera Ci ból? Masz problemy z wykonywaniem codziennych czynności?
Mamy rozwiązanie, które nie tylko pozwoli Ci zrozumieć Twój problem, ale też samodzielnie poradzić sobie z dolegliwościami!
Jedyny w Polsce przewodnik dla pacjentów o zwyrodnieniu i chondromalacji!