Pierwsza wizyta w saunie

Jak przygotować się do wizyty w saunie?

Jak wygląda seans sauny fińskiej?

Prawidłowy seans w saunie suchej składa się z trzech faz: nagrzewania, wychładzania i odpoczynku. Każda z nich jest równie ważna i składa się na proces hartowania organizmu oraz uzyskania różnicy temperatur i ciśnienia. W zależności od własnych możliwości i poziomu zaawansowania wszystkie trzy fazy wykonaj w jednej, dwóch lub maksymalnie trzech seriach. Zachowaj podaną wyżej kolejność faz seansu.

Faza nagrzewania trwa od 5 do 15 min w zależności od indywidualnych możliwości i samopoczucia w trakcie przebywania w saunie. Wchodząc do sauny po raz pierwszy zajmij miejsce na niższym poziomie, gdzie temperatura jest niższa. Wraz z adaptacją do gorącego pomieszczenia wejdź na wyższy poziom aby uniknąć szoku termicznego. W saunie możesz leżeć lub siedzieć na ręczniku. Po wstaniu z pozycji leżącej odczekaj w pozycji siedzącej około 1-2 min, aby zapobiec zawrotom głowy. Przykładowe trzy wejścia: pierwsze wejście – 5-8 min; drugie wejście – 10-12 min; trzecie wejście – 12-15 min. Jeśli nie czujesz się na siłach zrezygnuj z 3 wejścia.

Fazę schładzania ciała rozpocznij stopniowo, polewając się wodą od stóp w górę. Na początku woda powinna być chłodna, ale nie lodowata. Po chwili możesz bardziej obniżyć temperaturę wody. Ważnym elementem schładzania jest polanie głowy. Schładzanie zakończ w momencie, kiedy poczujesz ogólny chłód. Po schładzaniu odpocznij.

Faza odpoczynku jest równie ważna, jak faza nagrzewania i schładzania, a bez niej seans w saunie jest niekompletny. Czas odpoczynku powinien trwać tyle minut, ile trwała faza nagrzewania w saunie. W tym czasie postaraj się zrelaksować i wyciszyć swoje myśli. Uzupełnij płyny popijając wodę małymi łyczkami. Faza odpoczynku kończy się, gdy temperatura ciała i tętno powrócą do normy.

W trakcie korzystania z sauny, jak również przed rozpoczęciem seansu warto zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu pijąc często małe ilości wody. Oznacza to, że nawet jeśli nie odczuwa się pragnienia to i tak należy uzupełniać płyny, których część traci się wraz z potem. Nie zaleca się picia w trakcie przebywania w saunie, należy robić to podczas fazy odpoczynku.

Po ostatnim wejściu do sauny ponownie schłodź ciało pod prysznicem nie używając mydła, a następnie odpocznij. Nie ubieraj się i nie wychodź od razu na zewnątrz, gdyż ciało po seansie nadal poci się oddając ciepło. Pamiętaj o uzupełnieniu niedoboru wody i soli mineralnych utraconych wraz z potem w trakcie seansu. Sięgnij po wodę, sok pomidorowy lub zieloną herbatę. Zjedz lekki posiłek dodający sił. Po seansie w saunie ciało jest najlepiej przygotowane na rozluźnienie obolałych mięśni, dlatego idealnym uzupełnieniem seansu jest profesjonalny masaż oferowany przez nas w ramach seansu specjalnego prowadzonego przez Saunamistrza.

Poznaj nasze sauny w Warszawie!