Idziemy o zakład, że zdarzyło Ci się choć kilka razy w życiu słyszeć w uszach szumienie. Szumy uszne to dość popularny problem wśród osób obu płci. Kto jednak i dlaczego cierpi na nie częściej? Jak można im zapobiegać i co zrobić, jeśli już się pojawią? Jak wygląda praca fizjoterapeuty z pacjentem, u którego takie szumy uszne występują?
W najnowszym, krótkim odcinku podcastu Talks4life, specjalistki fizjoterapii – Marta Sakowicz i Paulina Gawron – omawiają wraz z Michałem Dachowskim prawdopodobne przyczyny powstawania szumów usznych, ich objawy oraz sposoby leczenia.
00:00 – Co ludzie słyszą w uszach?
01:10 – Kto częściej ma szumy uszne?
01:30 – Do kogo warto zgłosić się z szumami usznymi?
02:55 – Co może szumieć w uszach?
04:00 – Jakie są przyczyny szumów usznych?
05:05 – Jak wygląda praca fizjoterapeuty z szumami usznymi?
06:00 – Czy szumy uszne powodują ból?
06:30 – Czy szumy uszne utrudniają sen?
Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wysłuchać innych odcinków podcastu Talks4life – na naszym kanale Youtube (subskrybuj!) lub portalach streamingowych, jak Spotify i iTunes.
Uwaga, informacje zawarte w naszych podcastach nie stanowią porady medycznej i nie mogą być jako taka porada traktowane. Publikowane w nagraniach treści mają charakter informacyjny i autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. Każdy problem fizjoterapeutyczny wymaga bezpośredniej konsultacji ze specjalistą, do czego zawsze ogromnie zachęcamy.
—
Odwiedź stronę naszego Studia zdrowego ciała i ruchu Fizjo4life w Warszawie! http://www.fizjo4life.pl lub skorzystaj z Booksy, aby zapisać się na wizytę.
Śledź nas: https://www.instagram.com/fizjo4life/ https://www.facebook.com/Fizjo4life
Transkypcja Podcastu
Michał Dachowski: Witam Was serdecznie w kolejnym odcinku z serii talks4life, dzisiaj fajny temat, ciekawy bo temat będzie- co szumi Ci w uszach? Częsta przypadłość osób w gabinecie. Ciekawy jestem jakie są tego wytłumaczenia i co się dzieje, a możemy o tym rozmawiać, ponieważ razem ze mną dzisiaj.
Marta Sakowicz: Marta Sakowicz.
Paulina Gawron: i Paulina Gawron.
Michał Dachowski: Razem ze mną, czyli z Michałem Dachowskim,witam Was serdecznie w talks4life. Szumy uszne, co ludzie słyszą w uszach? Bo ja ostatnio słyszałem, że mają tam cykady.
Paulina Gawron: To ciekawe. U mnie najczęściej pacjenci mówią, że są to piski, szumy i takie zatykanie ucha.
Marta Sakowicz: U mnie pacjenci często mówią, że dzwoni im w uszach albo przelewanie wody bądź jakiś piasek
Michał Dachowski:. Czyli różne rzeczy ludzie słyszą, a kiedy to słyszą, najczęściej moi mówią, że o wieczorem albo nad ranem. Ciekawe dlaczego? No chyba dlatego, że wtedy jest, zapada cisza i na tym się właśnie mogą skupić, bo w ciągu dnia tyle efektów dźwiękowych do nas dochodzi, że jednak tego nie słyszymy.
Marta Sakowicz: No tak, jeśli mówimy o tym, kiedy słyszymy, to też warto wspomnieć, kto częściej słyszy, bo według badań częściej słyszą to kobiety niż mężczyźni.
Michał Dachowski: Ale jest to od 5 do 19% całej populacji. Dużo osób jest w stanie coś w tych uszach naszych usłyszeć, co niekoniecznie miało być dobre. No ale czy my z takimi szumami zawsze powinniśmy trafić od razu do fizjoterapeuty, czy jednak powinniśmy gdzieś wcześniej się ulokować, żeby zobaczyć, czy coś innego nie jest zepsute?
Paulina Gawron: W sumie na początku, jeżeli pojawiają się szumy, pacjenci powinni pójść do laryngologa.
Jest to jakby taki pierwszy osoba, pierwszy kontakt, bo niekoniecznie szumy uszne będą miały charakter powięziowy, jakby będzie to problem w obrębie powięzi czaszki.
Marta Sakowicz: Tak, ponieważ nawet przy 80% szumów usznych występuje uszkodzenie słuchu, Stąd praca laryngologa jest podstawową, żeby wykluczyć te wszystkie podstawowe przyczyny, objawy przez laryngologa.
Michał Dachowski:
Jeżeli już wiecie, że nie ma uszkodzenia ucha, ale laryngolog powiedział, że w sumie nic mnie nie widzi. To jest dobry czas na to, żeby udać się do fizjoterapeuty, bo to czasami ludziom pomaga, czasami nawet dość często ludziom pomaga, bo sami zbijamy intensywność tego szumu przez różne działania na obrębie różnych mięśni.
Paulina Gawron: Ja jeszcze bym dodała do tego, że często pacjenci często może nie często, ale problemem jeżeli chodzi o szumy uszne są przyczyny kardiologiczne, więc to też jest dla nas kluczowe. Czy nie ma jakiegoś nadciśnienia, które powoduje te szumy? Także musicie też to skonsultować. Żebyśmy byli pewni, że możemy działać.
Michał Dachowski: To porozmawiajmy chwilkę, co oczywiście szumi. Co my myślimy, jeżeli kardiolog i laryngolog już powiedział, że to nie jego sprawa i ogólnie tam wszędzie wszystko jest czyściutko i nic się nie dzieje. To, co może nam szumieć w uszach i jakie mamy na to teorie, i która jest najbliższa prawdy.
Paulina Gawron: Wydaje mi się, że jest to problem związany ze stawem skroniowo- żuchwowym, który jest połączony z młoteczkiem. Jest to takie małe więzadło. Ono się nazywa więzadło pinto i napięcia na stawie skroniowo-żuchwowym mogą powodować szumy uszne.
Marta Sakowicz: A ten staw skroniowo-żuchwowy łączy młoteczek za pośrednictwem krążka stawowego, który często jest porównywany do łąkotki. Natomiast jest to taka poduszka wypełniona płynem, ale ma kształt zazwyczaj takiego orzeszka. Fistaszka.
Michał Dachowski: No i te wszystkie struktury, o których powiedziałyście, mogą jakoś wpływać na błonę bębenkową, która może mieć za duże napięcie, przez co bardzo małe drgania wewnętrzne w nas albo bardzo mała rzecz zewnętrzna wzbudza tą błonę bębenkową i wtedy ten szum się właśnie nam pojawia, czy piszczenie czy każdy inny dźwięk zależy od tego, co go też będzie i jak można wywoływać.
Marta Sakowicz: Jak już mówimy o tych czynnikach zewnętrznych, warto wspomnieć, że właśnie przyczyną takich szumów usznych może być praca w głośnych pomieszczeniach bądź uraz głowy, wypadki komunikacyjne. To może powodować nierównomierne napięcie mięśniowe, co powoduje przyczynia się do tych szumów usznych i innych dźwięków, które słyszymy.
Paulina Gawron: Przyczynami mogą być też duży stres, duże napięcia w obrębie głowy, szyi i to bardzo mocno może wpływać na takie właśnie objawy jak szumy uszne czy też bóle głowy, bo to jest bardzo często powiązane. Prawda jest też taka, że jeżeli. Pacjent ma duże napięcia, dużo stresu, to pod koniec dnia te szumy są dużo bardziej intensywne.
Michał Dachowski: Dokładnie. Czyli wtedy jak jest ciszej, to bardziej je słyszę. To nie znaczy, że w ciągu dnia ich nie ma, tylko ty jesteś zajęty często czymś innym. Dlatego to się pojawia najczęściej, jak powiedziałem wieczorem albo gdzieś nad ranem i my dzięki różnej pracy na mięśniach. Tutaj również nie przeraźcie się, jeżeli fizjoterapeuta zapyta, będzie chciał włożyć swoją rękę do buzi. Bo tak jak powiedziałyście mięśnie stawu skroniowo-żuchowego czasami musimy dotknąć od drugiej strony, czyli od wewnętrznej strony policzka. Musimy je rozluźnić, popracować, a więc one też będą miały wpływ na to, czy szumi, czy nie szumi, ale też wszystkie mięśnie karku i z przodu, i z tyłu. Więc tu praca jest dość obszerna i ogólna, ale raczej z moich doświadczeń przynosi fajne efekty.
Marta Sakowicz: Jak już mówimy też o pracy w jamie ustnej czy na głowie czy szyi, to też warto wspomnieć, że można często. Ja np. w gabinecie pracuję też od strony ucha, czyli wkładam też palec do ucha.
Michał Dachowski: Albo ciągnę za ucho, bo też jest takie coś
Paulina Gawron: Ciągnę za ucho pacjentów nie dlatego, że mi podpadli, tylko jest to naprawdę skuteczna metoda do tego, żeby Wam pomóc.
Marta Sakowicz: Często też pacjenci pytają mnie, czy skoro już mają te szumy uszne, czy to może przejść też w objawy bólowe. Niektórzy mają objawy bólowe przy szumach usznych, ale to nie jest też jednoznaczne.
Michał Dachowski: Obowiązkowe, jak to mówią. Ale tutaj często jest taka irytacja, nie no bo ci ludzie nie mogłam zasnąć i się troszkę irytuje z tego powodu, bo cały czas szumi, coś się dzieje. Więc ja myślę, że warto spróbować i zobaczyć, czy fizjoterapia nie jest w stanie Wam w tym pomóc i zmniejszyć tych objawów, żeby one były albo mniej łagodne, albo kompletnie je wyłączyć. A jest to możliwe.
Marta Sakowicz: Jak już jesteśmy przy tej irytacji i śnie, to często też pacjenci mówią, że nie mogą zasnąć, bo szumi. Później też są zmęczeni, bo usypiają się i też często to jest takie błędne koło.
Paulina Gawron: Tak, szumi coraz bardziej i jest to rzeczywiście jest to rzeczywiście denerwujące. Także musimy zwrócić uwagę na to, że czym krócej śpimy, tym może bardziej szumieć.
Michał Dachowski: Więc jednym z metod leczenia będzie po prostu wyśpij się. To łatwo powiedzieć, ale tutaj długość snu rzeczywiście będzie kluczowa, żeby je zmniejszyć, zrelaksować, bo to chodzi o relaksację ciała. No chyba, że połączymy tą osobę teraz z bruksizmem nocnym, no to będzie to znowu powiększało tutaj sytuację. To Was odsyłam do poprzedniego odcinka. Na temat bruksizmu może to powiększać jakby objawy szumienia i może być to skorelowane z bruksizmem. I wtedy terapia będzie już albo dłuższa, albo bardziej skalowalna z innymi specjalistami, którzy mogą wam w tej materii pomóc.
Marta Sakowicz: Dlatego też często się mówi, że im dłużej trwające zaburzenia snu. Tym dłuższa potrzeba jest regeneracji, czyli powyżej ośmiu godzin. Zazwyczaj zaleca się, żeby ten sen trwał. Aby złagodzić czy właśnie szumy czy inne objawy związane z bruksizmem czy bólem głowy.
Michał Dachowski: Teraz już wiecie co może Wam piszczeć w uszach. Ja Wam bardzo dziękuję za odsłuchanie tego podcastu. Razem ze mną dzisiaj były.
Marta Sakowicz: Marta Sakowicz.
Paulina Gawron: I Paulina Gawron.
Michał Dachowski: Ja, Michał Dachowski. A jeżeli wy jesteście w tym miejscu, to znaczy że było to wartościowe, że było to dla was fajne. Warto takie treści udostępniać. Niech ludzie dowiedzą się czegoś nowego i nauczą czegoś nowego.
A wszystkie inne podcasty z serii talks4life możecie odsłuchać na Spotify, na iTunes i na YouTubie. A ja Was zachęcam do odsłuchania kolejnych odcinków z serii talks4life.
Cierpisz na problemy ze stawami?
Doskwiera Ci ból? Masz problemy z wykonywaniem codziennych czynności?
Mamy rozwiązanie, które nie tylko pozwoli Ci zrozumieć Twój problem, ale też samodzielnie poradzić sobie z dolegliwościami!
Jedyny w Polsce przewodnik dla pacjentów o zwyrodnieniu i chondromalacji!