Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Ból i przeskakiwanie żuchwy – jak to wyleczyć?

Posłuchaj nas na:

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

W najnowszym odcinku podcastu o zdrowiu i o tym, jak o nie dbać, specjaliści z warszawskiej kliniki Fizjo4life rozmawiają o popularnym problemie klikania w uszach.

Co to tak naprawdę oznacza, że klika nam w uszach? Co klika, a co trzeszczy czy szumi? Skąd wynikają te problemy, jeśli spojrzeć na budowę naszych stawów skroniowo-żuchwowych? Czy problemy z tymi stawami da się łatwo wyleczyć? Czy są sposoby na profilaktykę, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, jak klikanie? Marta Sakowicz oraz Paulina Gawron dyskutują z Michałem Dachowskim o w/w problemie w tym odcinku #Talks4life, dzięki czemu dowiesz się, na co zwrócić największą uwagę i kiedy warto zapisać się na wizytę.

00:00 – Co klika, strzela w uchu?
01:00 – Jak zbudowany jest staw skroniowo-żuchwowy?
01:50 – Kiedy warto trafić do fizjoterapeuty z klikaniem?
02:30 – Dlaczego pojawią się trzaski?
03:30 – Co powoduje klikanie?
03:40 – Jak wygląda praca nad klikaniem?
04:00 – Kiedy nadużywamy staw skroniowo-żuchwowy?
05:00 – Na co warto zwrócić uwagę, aby zadbać o staw skroniowo-żuchwowy?
05:45 – Na czym polega zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego?
05:50 – Co trzeba zrobić ze zwichniętym stawem skroniowo-żuchwowym?
06:35 – Profilaktyka stawu skroniowo-żuchwowego
07:05 – Czy sen jest ważny przy klikaniu stawu skroniowo-żuchwowego?
07:50 – Jakie są przyczyny klikanie żuchwy?

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wysłuchać innych odcinków podcastu Talks4life – na naszym kanale Youtube (subskrybuj!) lub portalach streamingowych, jak Spotify i iTunes.

Uwaga, informacje zawarte w naszych podcastach nie stanowią porady medycznej i nie mogą być jako taka porada traktowane. Publikowane w nagraniach treści mają charakter informacyjny i autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. Każdy problem fizjoterapeutyczny wymaga bezpośredniej konsultacji ze specjalistą, do czego zawsze ogromnie zachęcamy

Odwiedź stronę naszego Studia zdrowego ciała i ruchu Fizjo4life w Warszawie! http://www.fizjo4life.pl lub skorzystaj z Booksy, aby zapisać się na wizytę.

Śledź nas: https://www.instagram.com/fizjo4life/ https://www.facebook.com/Fizjo4life

Transkrypcja podcastu:

Michał Dachowski: Witam was serdecznie w kolejnym odcinku z serii Talks4life. Dzisiaj porozmawiamy sobie o trzaskaniu w buzi. Co tam trzaska?Dlaczego trzaska? I czy z tym trzaskaniem możemy coś zrobić i kiedy warto coś zrobić? A możemy na ten temat rozmawiać, ponieważ razem ze mną dzisiaj są…

Marta Sakowicz.

Paulina Gawron. 

I ja, Michał Dachowski. Dobra dziewczyny, to co tam nam prztyka i pyka tej buzi, że ludzie jednak się niepokoją, jak to słyszą albo czują?

MS: Najczęściej strzela nam staw skroniowo-żuchwowy, który mamy zarówno z prawej, jak i z lewej strony żuchwy.

Więc mogą strzykać dwa. Albo jeden.

MS: Mogą. Mogą strzykać. Może to prowadzić do objawów bólowych. Często pacjenci trafiają do nas, że coś im strzela, pyka.

PG: Tak, dokładnie. Generalnie problemem jest też to, że… znaczy problemem. W sumie jest to, że krążek stawowy, który mamy w tych stawach skroniowo-żuchwowych przesuwa się w przód. I najczęściej wtedy jest ten strzał.

Ten staw, jak to powiedziałaś, jest troszkę to jest troszkę jakby takim innym stawem niż mamy wyobrażenie. Ponieważ mamy kość, ten krążek. Trochę jak w kręgosłupie, ale troszkę innej budowy i kompletnie innego kształtu.

MS: Bo bardziej jest porównywany do łąkotki ze stawu kolanowego, który ma kształt orzeszka takiego, fistaszka. 

No i właśnie trochę taka inność tego stawu powoduje, że to może, tak jak powiedzieliśmy pykać i pstrykać. I tu chyba jedna bardzo ważna rzecz, dopóki was to nie boli, tak naprawdę, no to powiedzmy, że fizjoterapia nie ma trochę co robić i nie ma jakiegoś takiego wielkiego wskazania do tego, żeby pójść do fizjoterapeuty i z tym walczyć. Tak mówią badania.

MS: Tak, bo badania mówią, że jak nie ma bólu, to nie masz pacjenta. Natomiast może to prowadzić do tak zwanego zużycia tego krążka, co później przyczynia się do powstawania bólu.

PG: Wtedy pacjenci muszą do nas trafić. Jeżeli zaczyna boleć, jeżeli czujecie, że ten staw czasami może być obrzęknięty, przychodźcie do fizjoterapeuty, bo możemy wam pomóc. 

Czyli zobaczcie. Jeżeli pyka i nie boli, to powiedzmy, że możecie, ale miejcie na uwadze to, że ten krążek międzykręgowy, znaczy między stawowy, tak będzie lepiej. On rusza się za bardzo i poddawany jest jakby za dużej pracy. I my w fizjoterapii albo możemy złagodzić do klikanie albo kompletnie je wyeliminować, ale niestety nie zagwarantujemy wam tego. Nie jest to zerojedynkowe, że jak przyjdziecie, na pewno to się wydarzy.Chociaż praca wykonana, na pewno nie pójdzie na marne.

MS: Dlatego często u swoich pacjentów mówię, którzy już zauważyli trzaski, że sprawdzę, jak to też wygląda pod kątem napięcia, pod kątem stabilności tego stawu. I już nawet nieważne czy jest ból, czy go nie ma, ale po prostu zalecę na co warto, żeby zwracali uwagę w czasie funkcjonowania codziennego.

PG: Największym problemem tak naprawdę w tym stawie jest to, że on jest przeciążony. Generalnie żujemy, mówimy, pracujemy stawem skroniowo-żuchwowym najwięcej ze wszystkich naszych stawów. Mięśnie, które ten staw łączą, otaczają, są po prostu przeciążone. Są zbyt napięte. Jeżeli mamy duże napięcia, to ten staw może trzaskać. I może to boleć.

Teraz nie zdziwcie się, jeżeli fizjoterapeuta pracujący z tym stawem i z takim problemem, jak dzisiaj opisujemy i opowiadamy wam, włoży wam swoją rękę, oczywiście w rękawiczce do buzi. Ponieważ ten jeden mięsień jest wewnątrz ciała. I on właśnie jest połączony z tym naszym orzeszkiem.

PG: Tak. Mówimy tutaj o mięśniu skrzydłowym bocznym. Jest on mały rzeczywiście i schowany dość głęboko, więc praca wewnątrz buzi jest konieczna.

MS: Dlatego zanim fizjoterapeuta też popracuje od jamy ustnej, od wewnątrz, często też pracujemy od zewnątrz. Czyli na czaszce, na głowie, na szyi też, ale też na karku, ponieważ te napięcia nie tylko zbierają się w jamie ustnej, ale również w obrębie głowy, szyi i klatki piersiowej. 

Jest taki objaw klikania, już macie, no to powiedzmy, że powinniśmy unikać gryzienia, jakby bardziej tą stroną, po której wam klika. Jeżeli też dużo żujecie gumy, no to powinniśmy gdzieś z tego powoli rezygnować, żeby tego stawu nie przeciążać. Jeżeli jesteście mówcami albo nagrywacie podcasty, tak jak my tutaj dzisiaj, no to również jest to nadwyrężanie tego stawu. I może to jakby nie przyspieszyć procesu naprawczego, czy może wydłużyć ten proces. No czego też, jakby wszyscy nie chcemy.

MS: Jak już wspomniałeś o tym jedzeniu właśnie jedną stroną. No to stąd to jest jedna z tych kilku przyczyn zużycia tego stawu, przemęczenia. Ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, nie jesteśmy świadomi, że żujemy tylko jedną stroną szczęki, żuchwy. Więc warto wspomnieć, żeby już tak w ramach takiej pracy domowej, autoterapii, żebyśmy żuli z jednej do drugiej strony, ale w różnych kierunkach też.

PG: Oprócz tego ważne jest to, żeby dbać o stawy skroniowo-żuchwowe, nie podpierając ręki na przykład o brodę. Więc jeżeli siedzicie przy biurku, to starajcie się nie podpierać, bo jest wtedy większy nacisk na te stawy.

MS: Jeżeli jesteście głodni i jecie burgery, czyli tak zwanego drwala, to może…

Ale nie tego nie tego z Instagrama, dobra?

PG: Albo jak chcecie zjeść jabłko, jak ktoś nie je drwala to jabłko.

MS: No tak, to jedzcie, jabłko akurat jest zdrowe. Ale to też, jeśli chodzi o drwala, o duże burgery, to często możecie go lepiej zgnieść albo użyć sztućców. Jeśli chodzi o jabłko, możecie pokroić, żeby też nie otwierać za szeroko buzi.

A nie chcecie otworzyć buzi szeroko, dlatego że ten staw się może zwichnąć. Czyli możecie otworzyć buzię i już nie móc jej zamknąć. No i wtedy trzeba byłoby iść, gdzie?

MS: Na SOR. 

Tak jest. Do nas nie przychodźcie, jak zwichniecie. No to powiedzmy, że może by nam się udało, ale lepiej tego nie chcemy robić. Raczej macie trafić na SOR, gdzie lekarz nastawi wam tą szczękę. I później rzeczywiście warto wprowadzić tutaj rehabilitację, żeby ta sytuacja się nie powtórzyła.

MS: Ale warto wspomnieć, że żuchwa może zarówno zablokować się w otwarciu, ale też w zamknięciu. Czyli możecie po prostu jej nie otworzyć – buzi, gdy zablokują się mięśnie.

PG: Wtedy też SOR. 

Wtedy też SOR. Wtedy już botoks. To wtedy takie sytuacje jakby, które są rzadkie i rzadko spotykacie je, mam nadzieję przynajmniej. Raczej to klikanie i przytaknie jest częstszym objawem. Czy coś jeszcze możemy zrobić w tak zwanej prewencji? Czy możemy sobie jakoś pomóc trochę autoterapią w domu?

PG: Znaczy, no pamiętajcie na pewno, żeby nie otwierać buzi szerzej niż na 2 palce. To jest dość ważne, bo wtedy te stawy nie są tak przeciążane. 

Ok, otwierajcie na 2 palce. Ale normą jest zdolny do otworzenia na szerokość waszych 3 palców, tych najdłuższych które macie w ręku.

PG: Tak. Tu mówimy, jeżeli strzela i klika. No to wtedy rzeczywiście nie otwierajcie na więcej niż 2 palce.

MS: Oprócz gdzieś tam autoterapii pod kątem stawów skroniowo-żuchwowych, warto wspomnieć, że zwracamy uwagę też na sen. Warto zadbać o sen, jakość snu, o ilość snu i tak zwaną higienę snu. 

I wszystkie inne trochę choroby tutaj są sprzężone. Tutaj mam na myśli bruksizm czy jakieś napięciowe bóle głowy. Te wszystkie rzeczy będą podnosić ryzyko pojawienia się tego objawu albo będą go wzmagać, więc ta terapia tutaj może być zahaczona o kilka problemów na raz albo nawet z kilkoma specjalistami na raz, żeby wyeliminować albo złagodzić objawy klikania.

MS: Dlatego też często zalecam w gabinecie swoim pacjentom, pracę razem ze stomatologiem czy laryngologiem, czy również psychoterapeutą.

PG: Dokładnie. Tak, jak mówiliśmy, taki multi-dyscyplinarny zespół jest tutaj kluczowy. Bo objawy są różne. Od stresu po przeciążenia, więc musimy po prostu zwracać uwagę na całość.

Jak widzicie problem dość złożony, ale myślę, że dużo informacji wartościowych tutaj uzyskaliście i wiecie już więcej, dlaczego coś klika w buzi. A wiecie to dzięki…

Paulina Gawron.

Marta Sakowicz.

Ja, Michał Dachowski zachęcam was do słuchania kolejnych podcastów z serii Talks4life, a zawsze znajdziecie je na YouTube, na Spotify i iTunes. A więc serdecznie odsyłam do kolejnych, jak i poprzednich odcinków z serii. Do usłyszenia.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

W podcaście wzieli udział:

Ból i przeskakiwanie żuchwy – jak to wyleczyć?

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Ból i przeskakiwanie żuchwy – jak to wyleczyć?

Marta Sakowicz

Marta jest fizjoterapeutką, która podczas pracy z pacjentem skupia się na dysfunkcjach tkanek miękkich.

Ból i przeskakiwanie żuchwy – jak to wyleczyć?

Paulina Gawron

Paulina jest specjalistką od rehabilitacji ortopedycznej, ale pomoże Ci też, jeśli jesteś po zabiegach neurochirurgicznych lub cierpisz na ból.