Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Rehabilitacja w basenie po operacji kolana

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 46 sek

Rehabilitacja w basenie po operacji kolana

Rehabilitacja w basenie po operacji kolana

Po operacji kolana bardzo dobre efekty przynosi rehabilitacja na basenie. Źródłem tak dobrych efektów rehabilitacji jest specyfika oddziaływania wody. Bodźce jakie oddziałują podczas ćwiczeń w  basenie nie są możliwe do uzyskania w żaden inny sposób.

Już 4-6 tyg. po operacji można rozpocząć taki rodzaj rehabilitacji. Początkowo muszą to być proste ćwiczenia jakie jak ćwiczenia z taśmami, oraz na dysku korekcyjnym. z czasem można wprowadzać kolejne formy aktywności ruchowej. Tempo ich wprowadzania jest uzależnione od efektów jakie przynosi ta forma rehabilitacji. Pływanie można rozpocząć po 3-4 miesiącach od zabiegu. Ważne jest by jednocześnie rozpocząć ćwiczenia na siłowni, by umocnić mięśnie stabilizujące kolana przy pracy.

Ćwiczenia powinno przeprowadzać się w wodzie o głębokości dobranej do pacjenta, najczęściej powinna ona sięgać do brzucha, ewentualnie klatki piersiowej.

Dobre efekty przynosi tez rozciąganie w wodzie i to zarówno przed właściwymi ćwiczeniami, jak i w ich trakcie i po ich zakończeniu.

Ćwiczenia w basenie po operacji kolana

 1. Chodzenie w przód / w tył i na boki (w mini przysiadzie)
 2. Wymachy nogą w staniu jednonóż (na nodze zdrowej): w przód / w tył. – noga wyprostowana, palce na siebie
 3. Wymachy nogą w staniu jednonóż (na nodze zdrowej): na bok na zewnątrz (odwodzenie) i przywodzenie do środka do centralnej linii ciała – noga wyprostowana, palce na siebie – 3×15
 4. Półprzysiady (ok. 80 stopni) obunóż z przytrzymaniem i utrzymaniem pozycji około 10 sek. i przechodzimy do stania na palcach (woda do pasa) – przytrzymujemy się rękoma przed sobą
 5. Nożyce pionowe – Zawieszamy się rękami na krawędzi basenu, plecami do ściany, nogi wyprostowane podnosimy do 90 stopni, palce na siebie i wymachy naprzemiennie góra/ dół –
 6. Odwodzenie/przyciąganie wyprostowanych nóg – w pozycji j/w nogi na baczność do 90 stopni – odwodzimy-> przywodzimy
 7. Marsz z podnoszeniem nogi wyprostowanej (palce na siebie) do kąta prostego (do pasa)
 8. Marsz ze zginaniem i podciąganiem kolana do klatki piersiowej (skip A) – pozycja wyprostowana
 9. Marsz po skosie przód/tył 2×2 (2 kroki prawo-przód, 2 kroki lewo-przód, i to samo do tyłu)
 10. „Krzesełko” przy ścianie obunóż/na jednej nodze – opieramy się plecami o ścianę basenu w półprzysiadzie około 80 stopni, przytrzymujemy około 10 s., na późniejszym etapie jedną nogę prostujemy, można również się ślizgać plecami po ścianie basenu – ważne utrzymanie prawidłowej pozycji, napięcie mięśni brzucha, linia biodro-kolano-palce
 11. Wchodzenie na / schodzenie ze stopnia 15-20cm naprzemiennie lewa/prawa noga
 12. Mini przysiady (10-40 stopni) na jednej nodze, druga noga przed sobą w lekkim zgięciu –
 13. Wypady w różnych kierunkach z przyklękiem (woda do pasa)
 14. Przeskakiwanie z nogi na nogę przód-> tył (pierw jedna noga z przodu potem druga)
 15. Przeskakiwanie z nogi na nogę na boki (lewa/prawa)
 16. Podskoki w miejscu obunóż
 17. Jogging w miejscu (woda do ramion) lub bieg w wodzie po pas (należy uważać, żeby równo stawiać stopy, nie ślizgać się)
 18. Wybijanie się z jednej nogi, podskoki na jednej nodze (woda do ramion)
 19. Podskoki na jednej nodze z lądowaniem na boki i przód tył
 20. Przeplatanka

Dodatkowo: Pływanie – kraulem lub/i na plecach (nie pływać żabką!)

Chcesz wiedzieć jak zadbać o swoje kolana i stawy? Dołącz do nas!

Porady prosto od specjalistów

Praktyczne wskazówki i informacje formie przystępnej dla każdego.

Zero spamu, tylko porcja wiedzy

Dostaniesz od nas jedną wiadomość tygodniowo pełną porad i wskazówek. Nie zasypiemy Cię żadnymi zbędnymi wiadomościami.

Tak jak lubisz

Bez względu na to czy wolisz czytać czy słuchać, nasze podcasty i artykuły pozwolą Ci zdobyć wiedzę w najwygodniejszy dla Ciebie sposób.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Autorzy artykułu:

Barbara Stabach

Barbara Stabach

Możesz przyjść do niej na trening oddychania, funkcjonalny i medyczny. Podczas jej warsztatu oddechowego nauczysz się oddychać lepiej i bardziej efektywnie.

Filip Żołądek

Filip Żołądek

Filip specjalizuje się w reedukacji prawidłowych wzorców ruchowych w oparciu o koncepcję Kinetic Control i prowadzeniu treningów funkcjonalnych.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Fizjoterapia dorosłych 30 minod 100zł
Fizjoterapia dorosłych 60 minod 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej