BieganieW dzisiejszych czasach, kiedy codzienność wymaga od nas szybkiego działania i żelaznej odporności, człowiek musi wykazać się umiejętnością szybkiej relaksacji i dobrą kondycją fizyczna.

Pewnie dlatego bieganie staje się sposobem na relaks, pozwala zachować piękną sylwetkę, dobrą kondycję i zdrowie. Pora dnia w tym przypadku nie ma znaczenia, najważniejsza zaś jest systematyczność.

Pozornie jest to jeden z najbezpieczniejszych sportów, bo cóż może wydarzyć się na żwirowej ścieżce, bądź leśnej dróżce? Wystarczy przecież założyć buty i w drogę.

Niestety niewielu z nas wie, ze bieganie dość mocno obciąża stawy i mięśnie. Bez odpowiedniego przygotowania nawet zwykły bieg może wyrządzić więcej szkód niż porządku, a na pewno skończy się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Jak uniknąć kontuzji? Zacznij od treningu.

Bardzo ważne jest by przed rozpoczęciem biegania pamiętać o rozgrzewce, mającej na celu przygotowanie układu kostno-mięsniowego do wysiłku i w sumie nie naturalnych dla niego obciążeń. Konsekwencja w takim postępowaniu, regularne ćwiczenia rozciągające mięśnie zmniejszają ryzyko kontuzji.

Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn doprowadzimy organizm do przeciążenia i pojawią się jakiś dyskomfort przy poruszaniu, nie powinniśmy tego bagatelizować. Powinniśmy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Problem może tkwić np. w nieodpowiednio dobranym obuwiu. Jeśli nie pracuje ono prawidłowo podczas biegu i nie amortyzuje nacisku podłoża, może dojść do urazów w obrębie stopy.

Jeżeli mimo odpowiedniego stroju i prawidłowo przeprowadzonych ćwiczeń rozgrzewających nadal dokucza nam ból powinniśmy bezwzględnie udać się po poradę do rehabilitanta. Jest to istotne, ponieważ początkowo błahe objawy mogą z czasem doprowadzić nawet do potrzeby przeprowadzenia zabiegu rehabilitacyjnego. Tak wiec lepiej zapobiegać niż leczyć!

Co dokucza osobą biegającym?KRĘGOSŁUP – Osoby, które prosto z marszu postanawiają biegać, a do tej pory prowadziły siedzący tryb życia, mogą boleśnie odczuć tego skutki w postaci dolegliwości kręgosłupa. Przeważnie spowodowane jest do degeneracją chrząstek i kręgów co prowadzi do niestabilności kręgosłupa (tzw. kręgosłup biegacza). Rehabilitacja kręgosłupa kliknij

KOLANA – one są bardzo często narażone na urazy, u biegaczy mamy do czynienia z chondromalacją rzepki. Kolano biegacza (tak jest to schorzenie nazywane) związane jest ze zmianami degeneracyjnymi w obrębie chrząstki rzepki. Powodem uszkodzenia chrząstki może być wada postawy – zaawansowane płaskostopie, szerokie biodra, a także zbyt duże przeciążenia stawu podczas biegu. Podczas biegu bowiem, ruchy stawu są powtarzalne, a jeśli biegacz ma nieprawidłową postawę to na wskutek złego ustawienia stóp, mamy do czynienia z nierównomiernym obciążeniem stawów.
Rzadszym powodem bólów w stawie, choć bardzo groźnym jest skręcenie lub zwichnięcie kolana, a także niejednokrotnie powiązane z tym naderwanie ścięgien.
Rehabilitacja kolana kliknij

ŚCIĘGNO ACHILLESA – lubisz bieg po dobrze utwardzonych powierzchniach? Asfalt, chodniki to Twoja codzienność? Uważaj! Długotrwałe oddziaływanie takiego podłoża na układ stawowy często doprowadza do zapalenia w obrębie ścięgna Achillesa. Może także dojść do jego naderwania. Niekiedy powodem tych dysfunkcji może też być nieprawidłowe stawianie stóp podczas biegu.

STAW SKOKOWY – Nierówna nawierzchnia po której biegamy może doprowadzić do urazów stawu skokowego. Na dziurach łatwo o skręcenie albo zwichniecie stawu. Aby tego uniknąć warto zainwestować w obuwie dobrze stabilizujące te okolicę. Rehabilitacja stawu skokowego kliknij

STOPY, PALCE – o tym jak ważne przy biegach jest odpowiednie obuwie przekonał się każdy. Dobre buty ochronią przed urazami stóp i palców, nieodpowiednie w połączeniu z często, spowodowanymi przez niewygodne obuwie, nieodpowiednimi nawykami biegacza mogą doprowadzić do deformacji stopy i palców. Rehabilitacja stopy kliknij

PASMO BIODROWO-PISZCZELOWE – czujesz, ze boli cię kolano a ból zaczyna promieniować na całą kończynę? Rwanie ciągnie się od miednicy, aż po kość piszczelową? Zapewne przeciążyłeś stawy i mięśnie w tym rejonie.

PodsumowującJak więc łatwo zauważyć bieganie nie jest tak bezpiecznym sportem jak to sie może na początku wydawać. Jeśli twoja przygoda z tym sportem skończyła się urazem zapraszamy do nas. Posiadamy bardzo duża wiedzę na temat kontuzji sportowych. Wiemy jak je leczyć z wykorzystaniem najnowszych technologii, a także nauczymy Cię unikać ich w przyszłości.

Trzeba tu podkreślić, ze fizjoterapia będąca gałęzią medycyny, pozwala osiągnąć pozytywne wyniki leczenia kontuzji u osób biegających. Dzięki niej jesteśmy w stanie przynieść ulgę w bólu. Nie warto bagatelizować pierwszych symptomów wskazujących na jakieś nieprawidłowości.

Jeśli kontuzja przejdzie w stan przewlekły, leczenie będzie dużo dłuższe i trudniejsze.

Nie czekaj wiec tylko pozwól sobie pomóc. Czas przy nieleczonej kontuzji działa na Twoją niekorzyść.

+48 602 11 85 22
recepcja@fizjo4life.pl
9-20 | sb 10-14