Rehabilitacja po urazie łękotek

Rehabilitacja bocznego przyparcia rzepki
Rehabilitacja bocznego przyparcia rzepki
29 września 2017
Rehabilitacja po uszkodzeniu chrząstki stawowej
Rehabilitacja po uszkodzeniu chrząstki stawowej
29 września 2017

URAZ ŁĄKOTKI

             Niekiedy podczas skręcenia kolana, gdy stopa dotyka podłoża,  a ktoś uderzy nas w kolano z  boku (np. podczas gry w piłkę) może dojść do urazu jednej z chrząstek odpowiedzialnych za amortyzację stawu kolanowego podczas ruchu.

Do objawów takiej kontuzji należy nagły brak stabilizacji w  stawie kolanowym,  bardzo silny ból kolana, połączony z  odczuciem rwania. Natychmiast lub w bardzo krótkim okresie czasy pojawia sie obrzęk tej okolicy. Pacjent ma wrażenie, że kolano ma zablokowane i nie może wykonywać w nim ruchów, lub przy każdym najmniejszym ruchu coś „strzela” w stawie. Dodatkowo przy próbie oparcia się na nodze noga jak gdyby ucieka mu.

SKUTECZNA terapia METODĄ FDM, poprawa po każdej terapii.

Taki nie leczony uraz może doprowadzić do całkowitej destabilizacji kolana. Dlatego ważne jest by w jak najszybciej odciążyć kolano i podjąć działania mające na celu zmniejszenie i zapobieżenie obrzękowi. Ponieważ w tym przypadku najistotniejsze jest podjęcie działania leczniczego już w pierwszych 48 godzinach od urazu, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu i przebiegu leczenia i rehabilitacji.

Efekt odciążenia kolana i niwelacji obrzęku można osiągnąć stosując metodę PRICE (5 kroków)

  • Ochrona – Ogranicz ruchomość stawu kolanowego, pamiętaj jednak by nie trwało to dłuższy okres czasu, gdyż może skutkować osłabieniem układu mięśniowego
  • Spoczynek – Natychmiast po wypadku staraj się odciążać uszkodzony staw, przerwij swoje zajęcie, usiądź i najlepiej poszukaj pomocy innych osób.
  • Lód –  aby zminimalizować powstający obrzęk stosuj na kolano okłady z lodu w odstępie co 1-2 godzin po 15-20 minut
  • Ucisk – usztywnij staw opaską uciskową, na tyle mocno by zapobiec niekontrolowanym ruchom w stawie, ale jednocześnie w sposób nie powodujący bólu.
  • Podwyższenie – przyjmij pozycję leżącą z nogą wspartą powyżej serca. Oparcie nogi np. na poduszce usprawni przepływ krwi i zmniejszy tendencję obrzękową.

Pamiętaj o tym, by przy urazie łąkotki zapobiec nagłemu dopływowi krwi do kończyny, ponieważ może to powiększyć obrzęk tej okolicy. Tak wiec zrezygnuj z gorących prysznicy i kąpieli, nie pij alkoholu, nie stosuj maści rozgrzewających, ogranicz do minimum aktywność fizyczną.

Powrót do pełni sprawności przy odpowiednio szybkim rozpoczęciu leczenia wynosi około kilku tygodni, wydłuża się jednak jeśli oprócz urazu łąkotki doszło też do uszkodzenia innych struktur w stawie kolanowym.

W leczeniu tej kontuzji ważne jest rozpoznanie dotyczące o rodzaju urazu i jego rozległości. W ramach terapii stosuje się zabiegi chirurgiczne, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, zmianę aktywności fizycznej.

Chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie?
Sprawdź nas bez ryzyka!