Rehabilitacja kolana skoczka

Rehabilitacja kolana biegacza
Rehabilitacja kolana biegacza
29 września 2017
Rehabilitacja torbieli Bekera
Rehabilitacja torbieli Bekera
29 września 2017

KOLANO SKOCZKA
Kolano skoczka to inna nazwa dla schorzenia fachowo nazywanego tendinopatią rzepkową.  Polega ono na powstaniu stanu zapalnego w okolicy więzadła położonego tuz pod rzepką.

Jest on następstwem zbyt dużych przeciążeń oddziałujących na więzadła rzepki, np. przy skakaniu. Bardzo często powstaje w chwili gdy zintensyfikowane są ćwiczenia np. na twardym podłożu, innym niż dotychczas oraz przy nieprawidłowej biomechanice kończyny a także przy obniżonej elastyczności mięśni.

SKUTECZNA terapia METODĄ FDM, poprawa po każdej terapii.

Ponieważ problem ten narasta powoli, czasami pacjenci zrzucają winę za ból na jednorazowe przeciążenie kolana. Początkowo pojawia się przemijający ból pod kolanem, szczególnie silny przy podskokach. Pacjent mówi o wrażeniu sztywności w  stawie i ucisku. Po pewnym czasie przy nieleczonej tendinopatii ból narasta by przekształcić się w ból chroniczny.

Jeśli stwierdzisz u siebie, powyższe objawy skonsultuj sie jak najszybciej ze specjalista, który pokieruje twoją terapią. Schorzenie to wymaga bezwzględnie leczenia. Sam z siebie powinieneś ograniczyć aktywność ruchową, która mogła by dodatkowo obciążać więzadło, robić lodowe okłady, stosować ćwiczenia mające za zadanie rozciąganie mięśni ud, kubkiem  z lodem wykonywać masaż okolicy położonej poniżej rzepki.

Wiele osób uważa, ze ćwiczenia świetnie pomagają na związany z  tendinopatią rzepkową ból. Faktycznie pod wpływem ciepła powstającego przy ruchu ból ustępuje na krótki czas, ale powraca, więc zbawienny wpływ ćwiczeń na to schorzenie jest pozorny. Za to konsekwencje nieprawidłowej aktywności fizycznej mogą skutkować dalszym przeciążaniem więzadła i komplikować leczenie, wydłużając okres rekonwalescencji.

Podczas pierwszej wizyty specjalista na podstawie wywiadu i badań określi rozległość urazu i na tej podstawie ustali tok dalszego postępowania. W terapii podstawa jest zmiana dotychczasowej aktywności fizycznej na taka, która mniej przeciąża więzadła, zestaw ćwiczeń rozciągających, wspomaganych masażami oraz ćwiczenia wzmacniające.

Dobrze prowadzone leczenie, nie tylko pozwoli powrócić pacjentowi do zdrowia, ale także w dużym stopniu pozwoli zapobiec powtórnym urazom więzadła.

Chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie?
Sprawdź nas bez ryzyka!