Przebieg kontuzji u biegacza

Wybór sprzętu do biegania
Wybór sprzętu do biegania
5 października 2017
Przyczyny kontuzji biegacza
Przyczyny kontuzji biegacza
5 października 2017

PRZEBIEG LECZENIA KONTUZJI U BIEGACZA

W dalszej części tego artykuły zostały zebrane dane dotyczące pewnego planu prowadzenia rehabilitacji kontuzji związanych z biegaczem. Są one ułożone w taki sposób, ze bez problemu można znaleźć potrzebne wskazówki.

Przedstawiony poniżej plan ma zastosowanie w zasadzie do wszystkich uszko­dzeń związanych z bieganiem i zawiera logiczne i uporządkowane wskazówki dla lekarzy.

PLAN TRENINGÓW

Jednym z powodów występowania kontuzji jest nieprawidłowo dobrany trening lub źle jego prowadzenie. Dlatego trzeba dokładnie przyjrzeć sie jego zaleceniom i przebiegowi. Nie ma tu znaczenia czy ktoś jest amatorem czy doświadczonym biegaczem, błędy popełniane przez obie grupy są niemal identyczne.

Przeważnie jest to zbyt długi dystans lub pominięcie pewnego etapu i przejście dalej bez odpowiedniego przygotowania. Mniejsze znaczenie ma tu obuwie, podłoże, budowa anatomiczna czy warunki terenu po jakim się biega.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest takie dopasowanie treningu do osoby. Mniejsza jego intensywność za to tak wykalkulowana by wykorzystać w jak największym stopniu predyspozycje biegacza.

Trening powinien być tak skonstruowany, że powinny przekładać się sekwencje intensywnych ćwiczeń jak i dni spokojniejszych, które są dzień jakościowy, czyli taki kiedy ćwiczenia są intensywne, pozwala na stopniowe nasilanie wysiłku jaki musi podjąć organizm podczas ćwiczeń, dni lżejsze powinny podtrzymać to co zostało osiągnięte w dniach poprzedzających.

Większość biegaczy prowadzi te treningi w zestawach 3 dni ciężkie tydzień do 10 dni treningów podtrzymujących – lżejszych. Wzrost wysiłku, np liczby km jakie są przebiegane powinien oscylować miedzy 5-10% przebieganego dystansu.

Największe efekty dają biegi dystansowe o średniej tygodniowej długości 80-90 km. Dobrze jest pamiętać o tym, że lepiej nie wykorzystać w 100% swoich możliwości niż przesadzić i wypracować sobie zamiast lepszej kondycji i wydajności – uraz.

Trening ma być dobrany do konkretnej osoby, w taki sposób by był delikatnie poniżej pułapu, który może zakończyć się kontuzją. Stąd tak istotna jest tu rola odpowiedzialnego doświadczonego trenera, który tak ustawi trening, że będzie on dobrze oddziaływał, a zdrowy rozsądek obu stron dopełni całości.

O tym jak ważne jest odpowiednie dobranie treningu świadczyć może to, że przy zbyt dużej ilości ćwiczeń aerobowych bardzo często dochodzi do kontuzji. Związane jest to z tym, iż taki trening nie bierze zbyt mocno pod uwagę zdolności adaptacyjnych układu mięśniowo-szkieletowego Często skutkuje to w ten sposób, że organizm nie daje rady przeciążeniom i trzeba przerwać zaplanowane treningi bo doszło do urazu.

Należy pamiętać, że jeśli rodzaj i rozległość urazu na to pozwala, lepiej spowolnić na jakiś czas trening niż go całkowicie zawiesić, choć nie zawsze jest to niestety możliwe.

Aby ułatwić organizmowi adaptację przy treningu aerobowym, dobrze jest w ramach treningów krzyżowych wprowadzić ćwiczenia mniej obciążające. Idealnie wręcz by móc zastosować wtedy np. ćwiczenia w wodzie takie jak bieg z urządzeniem flotacyjnym, ćwiczenia na steperze lub trenażerze eliptycznym, a także jazdę rowerem.

Chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie?
Sprawdź nas bez ryzyka!