Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Kolano kinomana – 5 sposobów na zdrowe kolana

Posłuchaj nas na:

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Potoczna nazwa tego zespołu, jak możecie się domyślić, wzięła się od małej przestrzeni na nogi w kinie. Czym jednak jest kolano kinomana, jak je diagnozować i leczyć, opowiedzą Wam dziś nasi fizjoterapeuci: Hubert Kowalewski, Paulina Kaszyńska i Michał Dachowski oraz trener i terapeuta ruchowy Marcin Bocian.

Co może wskazywać na ten problem i z jakim przeciążeniem jest związany? Dowiecie się z dzisiejszego odcinka talks4life. A poza tym okaże się, że… nie ma – jak zwykle w takich sytuacjach – jednej przyczyny. Nasi specjaliści powiedzą Wam tym razem o zależnościach i (przeciw)wskazaniach, a przede wszystkim, jak zorientować się, że dzieje się z naszym kolanem coś niedobrego i jak w odpowiednim momencie zapobiec pogorszeniu.

Słuchajcie podcastu na dowolnych portalach streamingowych!

* Uwaga, informacje zawarte w naszych podcastach nie stanowią porady medycznej i nie mogą być jako taka porada traktowane. Publikowane w nagraniach treści mają charakter informacyjny i autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. Każdy problem fizjoterapeutyczny wymaga bezpośredniej konsultacji ze specjalistą, do czego zawsze ogromnie zachęcamy

Transkrypcja podcastu

Michał Dachowski: Witam was serdecznie w kolejnym odcinku z serii Talks4life, gdzie specjaliści z gabinetu naszego rehabilitacji i treningu Fizjo4life opowiadają o różnych przypadkach i różnych problemach, które dotyczą was w życiu codziennym. A dzisiaj z nami są:

Marcin Bocian.

Paulina Kaszyńska.

I Hubert Kowalewski.

No i ja, Michał Dachowski. A dzisiaj temat na tapecie troszkę może będzie krótki, ale na pewno dużo osób na to cierpi i znajdzie w tym jakąś poradę, czyli konano kinomana. Dość dziwna nazwa, chociaż wiemy, z czego się wywodzi, bo w kinie jest mało miejsca i bolą nas zawsze kolana, szczególnie jak ktoś jest wysoki. Ale rzeczywiście jest to problem naszego kolana, które zaczyna nas boleć z przodu, z góry, to wszystko trochę zależy.

Marcin Bocian: Tak, jest to dolegliwość bólowa, która jest zlokalizowana w obrębie tak zwanego przedniego przedziału stawu kolanowego. Tak jak Michał powiedział, sama nazwa właśnie została gdzieś tam zaczerpnięta z tego, że ludzie siedząc w kinie, gdzie jest za mało miejsca, po prostu dotykając kolanami przednich siedzeń, zaczęli czuć ból kolana. Stąd też się wzięła ta nazwa, ale ona jest stricte związana z przodem kolana, nie stricte z jakimś takim urazem, uderzeniem, tylko bardziej z przeciążeniem tego stawu po przedniej stronie. Czym ona się charakteryzuje w początkowych – powiedzmy – stadiach? Szczególnie u osób, które dużo siedzą, jeśli dochodzi do takiego objawu, że po siedzeniu godzinę czy półtorej na krześle wstajemy i to kolano jest ciężko wyprostować, czujemy jakiś taki ból, dyskomfort z przodu kolana, musimy tzw. rozchodzić te kolana, żeby troszkę je wyprostować, pozginać, żeby później móc funkcjonować, to już w jakimś tam stopniu jest to początek, powiedzmy, tych dolegliwości, które już gdzieś by wskazywały na jakiś problem.

Paulina Kaszyńska: Tak, i pomimo tego, że jeżeli wyszukacie w Internecie schorzenie, jakim jest kolano kinomana, znajdziecie milion protokołów, warto wziąć pod uwagę, że nie ma jednej przyczyny występowania tego zespołu. Czasami jest tak, że przyczyną może być nadmierne napięcie mięśniowe powodujące dociskanie rzepki, a czasami po prostu za słabe mięśnie, które nie są w stanie funkcjonować wydolnie na co dzień.

Hubert Kowalewski: Dokładnie tak, jak Paulina powiedziała. Przyczyn tego problemu może być bardzo wiele i trzeba go często rozróżnić, jeżeli chodzi o inne dolegliwości dotyczące stawu kolanowego, czyli na przykład kolano skoczka, czyli też ból w przednim przedziale stawu, jednak etiologia tego, czyli przyczyny tego schorzenia są zupełnie inne. Warto też zastanowić się, dlaczego boli nas to kolano i co jest tak naprawdę powodem. Dlatego protokoły rehabilitacyjne znalezione w Internecie nie będą miały pokrycia, ponieważ nie są dostosowane do naszych potrzeb. Każdy z nas będzie miał troszeczkę inny powód powstania tego schorzenia.

Na przykład takim powodem może być to, że długo siedzicie, załóżmy, właśnie w kinie albo samochodzie, to też jest taka sytuacja, i dotykacie swoją tkanką kolana do tej powierzchni, która jest przed wami. To wtedy właśnie następuje niedotlenienie jakby tego. Tak długi ucisk w jedno miejsce powoduje to, że dana tkanka się nie dotlenia i potem wstając, ona już jakby trochę gorzej funkcjonuje. A powtarzając tę sytuację kilka razy, bo ktoś lubi oglądać filmy, a ktoś długo jeździ, to wtedy ten stan chodzi w patologię i dopiero wtedy zaczyna nas boleć. To też taka przyczyna kompletnie zupełnie inna, a nie przeciążeniowa ani słabego mięśnia, tylko jakby taki trochę zespół jakby – może nazwijmy to – niedokrwiennych, który będzie powodował też w przyszłości ból.

Marcin Bocian: Tak, a taką, powiedzmy, jeszcze gdzieś tam funkcjonalną czynnością w życiu codziennym, która może nam wskazywać na to, że mamy problem z tym przednim przedziałem stawu kolanowego będzie też schodzenie po schodach, czyli gdzieś tam objaw przy schodzeniu po schodach czy wchodzeniu czasami też może się zdarzyć, to też generalnie czynność wymagająca od nas podniesienia ciężaru na jednej nodze, można powiedzieć. Jeśli dochodzi do dolegliwości bólowych w takim momencie, to też może nam wskazywać na to, że coś z tym przednim przedziałem stawu kolanowego się dzieje. Oczywiście, jest to gdzieś tam wskazanie problemu, a nie znalezienie przyczyny, dlaczego ten staw kolanowy boli, tak jak już zostało to wcześniej wspomniane, bo to może być i związane z nadmiernym napięciem mięśni, może to być z osłabieniem mięśni, z brakiem ruchu, zbyt dużą ilością ruchu tak naprawdę, prowadzonego w złym kierunku, tak że przyczyn może być naprawdę dużo, lecz objawy mamy takie, powiedzmy, bardzo podobne u większości osób borykających się z tym problemem.

Paulina Kaszyńska: Osoby aktywne również mogą mieć taki syndrom, to nie jest tylko charakterystyczne dla osób, które rzeczywiście dużo siedzą. Czasami jakieś nieprawidłowości w obrębie treningu też sprowadzają pacjentów z dokładnie takimi samymi dolegliwościami. I warto też pamiętać o tym, że zlikwidowanie docisku przy siedzeniu też nie do końca rozwiązuje sprawę, ponieważ sam docisk rozciągniętego więzadła powoduje, że rzepka znajduje się bardzo blisko powierzchni stawowej na kości udowej i to też może predysponować do tego schorzenia.

Tak jak właśnie powiedziałaś, ta rzepka też może być kluczowa, bo tor rzepki może jakby być względem siły mięśniowej, mięśnia czworogłowego i pasma zaburzony, to właśnie też możemy mieć problem z ruchomością rzepki, jej tak zwaną mobilizacja będzie wtedy bardzo pomocna i nabrania całego zakresu ruchu, zgięcia i wyprostu, żeby tor rzepki, czyli to, jak rzepka chodzi po naszym stawie, był prawidłowy, to też może nam pomóc w usunięciu kolana kinomana.

Hubert Kowalewski: Dlatego, jeśli chodzi o diagnostykę, pierwszą i najważniejszą rzeczą będzie wywiad, czyli musimy ustalić, co tak naprawdę może predysponować nam do tego urazu. Badania obrazowe w stylu rentgen, rezonans czy USG raczej są drugoplanową postacią w diagnostyce i powinny być uzupełnieniem naszej teorii, dlaczego tak się dzieje.

No i tutaj, tak jak powiedziałeś, rzeczywiście to USG, a RTG szczególnie, kompletnie nic nie pokaże. Tutaj najczęstszą i najlepszą rzeczą będzie rzeczywiście wywiad, kiedy, jak ten ból się pojawia, co go likwiduje, co go wzmacnia. To będzie taka kluczowa nasza diagnostyka względem tego, czy to jest kolano kinomana, kolano skoczka, czy kolano biegacza, czy tysiące innych rzeczy, które rzeczywiście w kolanie mogą się pojawić. No ale jeżeli to kolano kinomana już was trapi, to leczenie go zupełnie chyba nie jest jakieś trudne i w większości przypadków da się wyleczyć na 100% i pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych przez długi okres, co dla niego jest naprawdę kluczowe.

Marcin Bocian: Generalnie w takich przypadkach głównym torem, w którym powinniśmy iść jest to wywiad bardziej w kierunku testów funkcjonalnych, właśnie bardzie w kierunku aktywności lub ewentualnego braku aktywności, testów funkcjonalnych, które będą nam pokazywały tak naprawdę, jak zachowuje się noga podczas różnego rodzaju aktywności, czy to przysiadów jednonóż czy obunóż. Generalnie jak na przykład wygląda w ogóle wchodzenie czy schodzenie po schodach, bo może też się okazać, że jakby sam ruch kolana nad stopą czy pod biodrem jest zaburzony, co też będzie nam wskazywało na to, że to może być przyczyna tych dolegliwości przedniego przedziału stawu kolanowego. Oczywiście, jakieś badania obrazowe też mogą zostać wykonane, ale nie powinniśmy na nich opierać swojej diagnozy, dlatego że niestety, ale często i gęsto jest tak, że sam obraz tego, jaki mamy na tych badaniach obrazowych nie jest jednoznaczny z tym, jakie objawy ma pacjent, bo może się okazać, że bardzo podobny stan kolana jest w drugiej nodze, a tak naprawdę objawów z tej drugiej nogi nie mamy. Więc nie jest to jednoznaczne. Powinniśmy iść w kierunku wywiadu właśnie funkcjonalnego na zasadzie testów, diagnostyki zakresów ruchu, zarówno w stawie kolanowym, jak i wyżej, niżej, czyli staw biodrowy i staw skokowy. Przeanalizować objętość treningową mięśni, jeśli taka w ogóle występuje i ktoś się rusza. Jeśli nie, to zachęcamy do jakiejś aktywności fizycznej, która nie będzie uszkadzająca dla tego stawu kolanowego.

Paulina Kaszyńska: Czyli leczenie, krótko mówiąc, jest standardowym połączeniem terapii manualnej i terapii ruchem, natomiast ogromne znaczenie w leczeniu tego schorzenia ma również codzienne funkcjonowanie pacjenta i modyfikacja czynników, które predysponują do powracania tej dolegliwości, będzie miała wyjątkowo kluczowe znaczenie.

Czyli trzeba chodzić do większego kina i mieć większe samochody. Tym właśnie pięknym stwierdzeniem skończymy sobie ten odcinek. A dzisiaj razem ze mną byli:

Marcin Bocian.

Paulina Kaszyńska.

I Hubert Kowalewski.

No i ja, Michał Dachowski. Ja was serdecznie zapraszam do poprzednich odcinków z serii Talks4life, jak i tych, które dopiero się ukażą na wszystkich platformach typu Spotify, iTunes i na naszej stronie www.fizjo4life.pl. Serdecznie zapraszam do odsłuchania wszystkich pięknych naszych odcinków.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

W podcaście wzieli udział:

Kolano kinomana – 5 sposobów na zdrowe kolana

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Kolano kinomana – 5 sposobów na zdrowe kolana

Marcin Bocian

Marcin pracując jako terapeuta ruchowy skupia się na jakości ruchu indywidualnie dobranego do pacjenta oraz do jego konkretnego problemu czy dolegliwości.