Pierwsza wizyta u fizjoterapeutyJak przygotować się na pierwszą wizytę?

Pierwsza wizyta jest niezwykle ważna, jest to moment, w którym się poznajemy. Bardzo nam zależy, aby pacjent czuł się swobodnie, dlatego zachęcamy do odpowiedniego przygotowania się do wizyty. Ułatwi i przyspieszy to proces diagnostyczny, nie powodując u pacjenta dodatkowego stresu czy skrępowania.Jeśli wybierasz się do nas pierwszy raz prosimy o:

  • przyjście 5 minut wcześniej
  • zabranie ze sobą dotychczasowej dokumentacji medycznej (np. RTG, USG, wyniku rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wypisów ze szpitali itd.). Jeżeli ww. badania nie były wykonywane wcześniej, nie ma konieczności przeprowadzania ich przed wizytą.


Równie ważne jest przygotowanie do samego badania i rehabilitacji, dlatego prosimy o:

  • zabranie stroju sportowego, który zapewni swobodę podczas badania (koszulka spodenki/dres, obuwie sportowe)
  • nałożenie bielizny, która pozwoli bez skrępowania przeprowadzić badania wymagające rozebrania się

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszą wizytę pacjent zapisuje się online za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie.

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, mający na celu ustalenie dysfunkcji z jakimi pacjent zgłosił się na badanie. Wywiad jest podstawowym i niezbędnym elementem wizyty, w trakcie, którego fizjoterapeuta dowiaduje się, jak najwięcej o rodzaju dolegliwości, jej rozwoju i dotychczasowym leczeniu.

Przed rozpoczęciem badania, fizjoterapeuta udziela pacjentowi szczegółowych informacji o sposobie w jaki zostanie ono przeprowadzone. Następnie przechodzi do manualnego badania narządu ruchu, informując pacjenta o kolejnych etapach badania. Wykonanie specjalnych testów w różnych pozycjach ciała umożliwi ustalenie nieprawidłowości postawy, napięcia mięśniowo-więzadłowego, czy ruchomości stawów, dzięki którym fizjoterapeuta jest w stanie określić jakie dysfunkcje posiada pacjent.

Ponieważ niekiedy badanie to wymaga rozebrania się do samej bielizny, ważny jest odpowiedni strój zapewniający komfort podczas wizyty.

Po przeprowadzeniu badania i ustaleniu przyczyny dolegliwości fizjoterapeuta już na pierwszej wizycie rozpoczyna terapię, możliwie najskuteczniejszą metodą mającą na celu poprawę stanu zdrowia.

Na koniec wizyty fizjoterapeuta odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości pacjenta, a także przekazuje zalecenia, których stosowanie ma zapobiec nawrotowi dolegliwości. Jeżeli pacjent wymaga dalszej terapii, omawiany jest jej przebieg. Ustalana jest również wstępna ilość potrzebnych wizyt.

Pacjent zawsze posiada możliwość przeprowadzenia dodatkowej konsultacji lekarskiej. Lekarz może ustalić, czy potrzebne są jakieś dodatkowe badania oraz czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zaproponowanych przez rehabilitanta zabiegów.

+48 602 11 85 22
recepcja@fizjo4life.pl
9-20 | sb 10-14