Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Narciarstwo – najczęstsze kontuzje

🕓Artykuł przeczytasz w 2 min 0 sek

Narciarstwo – najczęstsze kontuzje

Narciarstwo – nie tylko w zimę

Dla fanów białego szaleństwa sezon trwa cały rok. Zarówno w kraju jak i za granicą zawsze znajdzie się jakiś stok do szusowania, a gdy przypiecze zbyt słońce zawsze można poszukać stoków igielitowych.

Co raz lepiej przygotowane zbocza, co raz lepszy sprzęt i stroje, wiec kto żyw zapinać narty i… oby obyło się bez kontuzji.

Jak uchronić się przed kontuzjami w trakcie jazdy na nartach?

Aby się przed nimi uchronić tak jak w każdym sporcie zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ćwiczeniach rozciągających i przygotowujących nasz organizm do nie codziennych obciążeń, odpowiednim ubiorze, dobrze dobranym sprzęcie, adekwatnym do naszego wzrostu i umiejętności.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Aby z czystym sumieniem można było powiedzieć, ze odpowiednio fizycznie przygotowaliśmy się do jazdy na nartach odpowiedni trening należy zacząć minimum 6 tyg. przed planowanym wypadem na stok. Dzięki temu nasze mięśnie stawy i więzadła, będą miały okazję przygotować się do jazdy. Warto poświecić ten czas by potem móc z uśmiechem na twarzy korzystać z uroków zaśnieżonych stoków.

Jednak jeśli zdarzy się tak, że mimo przygotowania do jazdy, wrócisz z urlopu z kontuzją, bola Cię kolana, kostki, plecy, kark łokcie lub nadgarstki czym prędzej przyjdź do nas. Szybko rozpoczęta fizjoterapia pozwoli Ci z radością wspominać chwile na stoku, bo po bólu w krótkim czasie nie pozostanie nawet wspomnienie.

Jakie kontuzje spotykają najczęściej narciarzy?

Kolana – Do najczęstszych kontuzji u narciarzy należy zaliczyć te związane z kończynami. Ponieważ podczas jazdy na nartach głównie te stawy są obciążane, podczas upadku gdy nie wypną się buty niekiedy dochodzi do wygięcia kolana i powiązanego z tym uszkodzenia więzadła. Poza tym mamy tu do czynienia z urazami kompensacyjnymi ze skręceniami lub zwichnięciami stawu, złamaniami kości w tym rejonie, pęknięciem lub nawet zmiażdżeniem łąkotki. Rehabilitacja kolana

Nadgarstek – Podczas upadku na stoku każdy z nas ratuje się odruchowo podparciem rękoma. Niestety często tragicznie kończy się to dla naszych nadgarstków. Może wtedy dojść na wskutek niemożności zrównoważenia siły działającej na staw nawet do złamania kości nadgarstka co może wymusić rehabilitację nadgarstka.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Staw ramienny – Niekiedy na wskutek bardzo twardego upadku, a także w momencie kiedy zmuszeni jesteśmy jedną ręką utrzymać ciężar całego ciała może dojść do przestawienia w stawie ramiennym. Mamy wtedy do czynienia z wystawieniem główki kości ramiennej z panewki łopatki i zwichnięciem stawu.

Staw skokowy i stopy – Mimo odpowiedniego stroju i dobrze dobranych butów, które z założenia mają chronić staw skokowy i stopy przed kontuzjami, urazy w tym rejonie zdarzają się. Każda technika czasem zawodzi i w przypadku gdy buty podczas upadku nie wypną się z wiązań dochodzi do uszkodzeń stóp lub/i stawów skokowych.

Kręgosłup– Niekiedy podczas jazdy na stoku zdarzają sie zderzenia i inne poważniejsze wypadki. Wtedy (choć niezbyt często) dochodzi do uszkodzeń kręgosłupa. Jeśli po upadku na stoku czujemy ból w odcinku szyjnym kręgosłupa musimy bardzo uważać, bo może się okazać, ze doszło do uszkodzenia kręgów w rejonie szyi i karku.

Jeśli po powrocie z nart odczuwasz jakikolwiek ból zgłoś się do nas. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc CI powrócić do formy.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Michał Polański

Michał Polański

Możesz być pewien/pewna, że Michał nauczy Cię dużo o Twoim ciele, jego dolegliwościach i ich przyczynach, a także dobierze odpowiednie metody działania. 

Filip Żołądek

Filip Żołądek

Filip specjalizuje się w reedukacji prawidłowych wzorców ruchowych w oparciu o koncepcję Kinetic Control i prowadzeniu treningów funkcjonalnych.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja sportowa 30 min od 100zł
Rehabilitacja sportowa 60 min od 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja sportowa

Mamy wiedzę i doświadczenie w pracy ze sportowcami. Dzięki temu możemy skutecznie przygotować ich do uprawiania sportu zawodowego, jak i amatorskiego.

Dowiedz się więcej