Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Bieganie i powiązane z nim problemy ze zdrowiem

🕓Artykuł przeczytasz w 2 min 46 sek

Bieganie i powiązane z nim problemy ze zdrowiem

Bieganie – najważniejsza jest systematyczność

W dzisiejszych czasach, kiedy codzienność wymaga od nas szybkiego działania i żelaznej odporności, człowiek musi wykazać się umiejętnością szybkiej relaksacji i dobrą kondycją fizyczna.

Pewnie dlatego bieganie staje się sposobem na relaks, pozwala zachować piękną sylwetkę, dobrą kondycję i zdrowie. Pora dnia w tym przypadku nie ma znaczenia, najważniejsza zaś jest systematyczność.

Pozornie jest to jeden z najbezpieczniejszych sportów, bo cóż może wydarzyć się na żwirowej ścieżce, bądź leśnej dróżce? Wystarczy przecież założyć buty i w drogę.

Niestety niewielu z nas wie, ze bieganie dość mocno obciąża stawy i mięśnie. Bez odpowiedniego przygotowania nawet zwykły bieg może wyrządzić więcej szkód niż pożytku, a na pewno może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Jak uniknąć kontuzji przy bieganiu?

Bardzo ważne jest by przed rozpoczęciem biegania pamiętać o rozgrzewce, mającej na celu przygotowanie układu kostno-mięsniowego do wysiłku i nienaturalnych dla niego obciążeń. Konsekwencja w takim postępowaniu i regularne ćwiczenia rozciągające mięśnie zmniejszają ryzyko kontuzji.

Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn doprowadzimy organizm do przeciążenia i pojawią się jakiś dyskomfort przy poruszaniu, nie powinniśmy tego bagatelizować. Powinniśmy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Problem może tkwić np. w nieodpowiednio dobranym obuwiu. Jeśli nie pracuje ono prawidłowo podczas biegu i nie amortyzuje nacisku podłoża, może dojść do urazów w obrębie stopy.

Jeżeli mimo odpowiedniego stroju i prawidłowo przeprowadzonych ćwiczeń w ramach rozgrzewki nadal dokucza nam ból powinniśmy bezwzględnie udać się po poradę do fizjoterapeuty. Jest to istotne, ponieważ początkowo błahe objawy mogą z czasem doprowadzić nawet do poważnych przeciążeń lub kontuzji. A jak wszyscy wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć!

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Co dokucza osobą biegającym?

Kręgosłup– osoby, które prosto z marszu postanawiają biegać, a do tej pory prowadziły siedzący tryb życia, mogą boleśnie odczuć tego skutki w postaci dolegliwości kręgosłupa. Przeważnie spowodowane jest to przeciążeniem tkanek, które nie były gotowe na taki wysiłek, napięciem mięśniowym lub rzadziej degeneracją chrząstek i kręgów.

Kolana – są bardzo często narażone na urazy, u biegaczy możemy mieć do czynienia z chondromalacją rzepki. Kolano biegacza (tak jest to schorzenie nazywane) związane jest ze zmianami degeneracyjnymi w obrębie chrząstki rzepki. Powodem uszkodzenia chrząstki może być wada postawy – zaawansowane płaskostopie, szerokie biodra, a także zbyt duże przeciążenia stawu podczas biegu. Podczas biegu bowiem, ruchy stawu są powtarzalne, a jeśli biegacz ma nieprawidłową postawę to na wskutek złego ustawienia kończyny, mamy do czynienia z nierównomiernym obciążeniem stawów.

Rzadszym powodem bólów w stawie, choć bardzo groźnym jest skręcenie lub zwichnięcie kolana, a także niejednokrotnie powiązane z tym naderwanie ścięgien.

Ścięgno Achillesa – lubisz bieg po dobrze utwardzonych powierzchniach? Asfalt, chodniki to Twoja codzienność? Uważaj! Długotrwałe oddziaływanie takiego podłoża na układ stawowy często doprowadza do zapalenia w obrębie ścięgna Achillesa. Może także dojść do jego naderwania. Niekiedy powodem tych dysfunkcji może też być nieprawidłowe stawianie stóp podczas biegu.

Staw skokowy – Nierówna nawierzchnia po której biegamy może doprowadzić do urazów stawu skokowego. Na dziurach łatwo o skręcenie albo zwichniecie stawu. Aby tego uniknąć warto zainwestować w obuwie dobrze stabilizujące ten obszar.

Stopy, palce – o tym jak ważne przy biegach jest odpowiednie obuwie przekonał się każdy. Dobre buty ochronią przed urazami stóp i palców, nieodpowiednie w połączeniu z często, spowodowanymi przez niewygodne obuwie, nieodpowiednimi nawykami biegacza mogą doprowadzić do deformacji stopy i palców.

Pasmo biodrowo-piszczelowe – czujesz, ze boli cię kolano a ból zaczyna promieniować na całą kończynę? Rwanie ciągnie się od miednicy, aż po kość piszczelową? Zapewne przeciążyłeś stawy i mięśnie w tym rejonie.

Podsumowując

Jak więc łatwo zauważyć bieganie może być zarówno aktywnością niezwykle bezpieczną, jak i niosącą za sobą duże ryzyko kontuzji. Wszystko zależy od tego, jak się do niego przygotujemy. Jeśli jednak Twoja przygoda z tym sportem skończyła się urazem zapraszamy do nas. Posiadamy bardzo dużą wiedzę na temat kontuzji sportowych. Wiemy jak je leczyć z wykorzystaniem najnowszych metod terapii, a także nauczymy Cię unikać ich w przyszłości.

Trzeba tu podkreślić, ze fizjoterapia, pozwala osiągnąć pozytywne wyniki leczenia kontuzji u osób biegających. Dzięki niej jesteśmy w stanie przynieść ulgę w bólu.

Nie warto bagatelizować pierwszych symptomów wskazujących na jakieś nieprawidłowości. Jeśli kontuzja przejdzie w stan przewlekły, leczenie będzie dużo dłuższe i trudniejsze.

Nie czekaj wiec tylko pozwól sobie pomóc. Czas przy nieleczonej kontuzji działa na Twoją niekorzyść.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Kamil Kozakowski

Kamil Kozakowski

Kamil specjalizuje się w terapii wisceralnej problemów trawiennych. Zajmuje się także dysfunkcjami narządu ruchu w oparciu o koncepcję Medycyny Manualnej dr. Składowskiego.

Piotr Nadulski

Piotr Nadulski

Piotr jest trenerem specjalizującym się w terapii ruchowej i kształtowaniu siły. Trenował między innymi piłkę nożną, dirt i street MTB.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja sportowa 30 min od 100zł
Rehabilitacja sportowa 60 min od 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja sportowa

Mamy wiedzę i doświadczenie w pracy ze sportowcami. Dzięki temu możemy skutecznie przygotować ich do uprawiania sportu zawodowego, jak i amatorskiego.

Dowiedz się więcej