Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Rehabilitacja po urazie łękotek

🕓Artykuł przeczytasz w 1 min 34 sek

Rehabilitacja po urazie łękotek

Uraz łękotki

Niekiedy podczas skręcenia kolana, gdy stopa dotyka podłoża,  a ktoś uderzy nas w kolano z  boku (np. podczas gry w piłkę) może dojść do urazu jednej z chrząstek odpowiedzialnych za amortyzację stawu kolanowego podczas ruchu.

Do objawów takiej kontuzji należy nagły brak stabilizacji w  stawie kolanowym,  bardzo silny ból kolana, połączony z  odczuciem rwania. Natychmiast lub w bardzo krótkim okresie czasy pojawia sie obrzęk tej okolicy. Pacjent ma wrażenie, że kolano ma zablokowane i nie może wykonywać w nim ruchów, lub przy każdym najmniejszym ruchu coś „strzela” w stawie. Dodatkowo przy próbie oparcia się na nodze noga jak gdyby ucieka mu.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Skuteczna terapia metodą FDM – poprawa po każdej terapii

Taki nie leczony uraz może doprowadzić do całkowitej destabilizacji kolana. Dlatego ważne jest by w jak najszybciej odciążyć kolano i podjąć działania mające na celu zmniejszenie i zapobieżenie obrzękowi. Ponieważ w tym przypadku najistotniejsze jest podjęcie działania leczniczego już w pierwszych 48 godzinach od urazu, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu i przebiegu leczenia i rehabilitacji.

Efekt odciążenia kolana i niwelacji obrzęku można osiągnąć stosując metodę PRICE (5 kroków)

  • Ochrona – Ogranicz ruchomość stawu kolanowego, pamiętaj jednak by nie trwało to dłuższy okres czasu, gdyż może skutkować osłabieniem układu mięśniowego
  • Spoczynek – Natychmiast po wypadku staraj się odciążać uszkodzony staw, przerwij swoje zajęcie, usiądź i najlepiej poszukaj pomocy innych osób.
  • Lód –  aby zminimalizować powstający obrzęk stosuj na kolano okłady z lodu w odstępie co 1-2 godzin po 15-20 minut
  • Ucisk – usztywnij staw opaską uciskową, na tyle mocno by zapobiec niekontrolowanym ruchom w stawie, ale jednocześnie w sposób nie powodujący bólu.
  • Podwyższenie – przyjmij pozycję leżącą z nogą wspartą powyżej serca. Oparcie nogi np. na poduszce usprawni przepływ krwi i zmniejszy tendencję obrzękową.

Pamiętaj o tym, by przy urazie łąkotki zapobiec nagłemu dopływowi krwi do kończyny, ponieważ może to powiększyć obrzęk tej okolicy. Tak wiec zrezygnuj z gorących prysznicy i kąpieli, nie pij alkoholu, nie stosuj maści rozgrzewających, ogranicz do minimum aktywność fizyczną.

Powrót do pełni sprawności przy odpowiednio szybkim rozpoczęciu leczenia wynosi około kilku tygodni, wydłuża się jednak jeśli oprócz urazu łąkotki doszło też do uszkodzenia innych struktur w stawie kolanowym.

W leczeniu tej kontuzji ważne jest rozpoznanie dotyczące o rodzaju urazu i jego rozległości. W ramach terapii stosuje się zabiegi chirurgiczne, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, zmianę aktywności fizycznej.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Marcin Bocian

Marcin Bocian

Marcin pracując jako terapeuta ruchowy skupia się na jakości ruchu indywidualnie dobranego do pacjenta oraz do jego konkretnego problemu czy dolegliwości.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja dorosłych 30 min od 100zł
Rehabilitacja dorosłych 60 min od 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej