Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Kiedy powinieneś udać się do fizjoterapeuty?

🕓Artykuł przeczytasz w 6 min 0 sek

Kiedy powinieneś udać się do fizjoterapeuty?

Nie czekaj aż ból skłoni cię do wizyty u fizjoterapeuty. Nie musisz mieć poważnych urazów albo być po wypadku. Każdy z nas, pracując czy ucząc się może zaniedbać kręgosłup. Nawet jeśli prowadzimy aktywny tryb życia. Tym bardziej jak i wtedy, kiedy większość czasu spędzamy przy biurku i niemało przed telewizorem. Zarówno młodzi jak i starsi – wszyscy zużywamy nasz kręgosłup – albo przeciążając go nadmiernie, albo używając nieodpowiednio. Podobnie nogi, ręce, szyja, głowa. Nawet niewielki ból, przejściowy chociażby dyskomfort powinien nas zaniepokoić. Zaniedbany i lekceważony może prowadzić do poważnych dysfunkcji, a nawet zwyrodnień. Żeby zmniejszyć ryzyko urazów i powikłań w przyszłości, zdecyduj się na wizytę u fizjoterapeuty już dziś.

O tym dla kogo jest fizjoterapia rozmawiamy z Mgr Michałem Dachowskim. Fizjoterapeutą, absolwentem Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i właścicielem Fizjo4life. Mgr Michał Dachowski wyjaśnia, że rehabilitacja i fizjoterapia jest dla każdego. Nie tylko dla osób po urazach i z niepełnosprawnością. Radzi jak znaleźć odpowiedniego rehabilitanta, obala mity o cudownych sposobach na bóle kręgosłupa. Tłumaczy jak ulubione sporty sezonowe uprawiać cały rok.

Kto najczęściej zgłasza się na rehabilitację do fizjoterapeuty?

Rehabilitacja, w opinii większości ludzi, to pomoc w przywracaniu sprawności ruchowej po urazach i wypadkach. Jest też pomocą dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową. Faktycznie, osoby z jasnymi wskazaniami rehabilitacyjnymi od swojego lekarza prowadzącego stanowią sporą grupę pacjentów fizjoterapeutycznych. Równie często na rehabilitację zgłaszają się osoby, którym dokucza ból kręgosłupa lub kończyn. Zazwyczaj jednak zgłaszają się po pomoc, kiedy te dolegliwości bólowe trwają długo lub nawracają. Nie ustępują też po lekach przeciwbólowych. Jest też pewna grupa osób, która traktuje rehabilitację u fizjoterapeuty jak ostry dyżur.

Fizjoterapeuta jako pogotowie ratunkowe?

Zdarza mi się jako fizjoterapeucie odebrać telefon w świąteczny dzień, późnym wieczorem. Dzwonią wtedy pacjenci z ostrym bólem któregoś z odcinków kręgosłupa. Oczekiwanie jest proste. Chcą bym podjechał natychmiast. Za pomocą terapii manualnej oraz ćwiczeń przywrócił tej osobie ruchomość i usunął ból. W większości wypadków takie sytuacje są konsekwencją zaniedbań. Wiara, że jedno spotkanie z rehabilitantem wszystko naprawi przypomina myślenie magiczne.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Fizjoterapia przy ostrym bólu

W takiej sytuacji stosujemy techniki lekkie, które pozwalają pracować nawet przy ostrym bólu. Naszym celem jest wtedy przerwać błędne koło bólu. Jet to sytuacja, kiedy mięsień bolący napina się jeszcze bardziej, żeby się ochronić. Co z kolei wzmaga ból. Musimy wtedy znaleźć balans mięśniowy, czyli wzmocnić mięsień, który jest antagonistą. Czyli taki który przeciwdziała na ten mięsień, który nas boli. Odpowiednia interwencja fizjoterapeutyczna może więc przynieść natychmiastową ulgę, ale nigdy nie rozwiąże problemu. Idealnie byłoby, gdyby ludzie zrozumieli, jak ogromny sens terapeutyczny leży w prewencji.

Na czym polega prewencja w rehabilitacji?

To wizyta u rehabilitanta, kiedy coś dopiero zaczyna nas niepokoić, pobolewać. Nie – przeczekiwanie, nie – zajadanie bólu lekami, nie – korzystanie z przypadkowych i nieprofesjonalnych porad. Czy jest coś w obrębie twojego kręgosłupa, co dokucza ci najmocniej? Czy odczuwasz jakiś dyskomfort stojąc, siedząc, chodząc? Czy czujesz ból kręgosłupa po przebudzeniu? Czy jakieś dolegliwości kręgosłupowe pojawiają się w czasie snu? Jak czuje się twoja szyja, barki, krzyż po całym dniu pracy? A może cierpisz na bóle głowy, które nawracają i nikt nie umie ich zdiagnozować? Zwyrodnienia kręgosłupa dają dziesiątki objawów, obniżają komfort codziennego życia i prowadzą do ciężkich powikłań. Wyczuwamy dokuczliwe i nawracające napięcia mięśniowe, napięcia stawowe, ograniczenia ruchowe? Warto pomyśleć o spotkaniu z dobrym rehabilitantem.

Dlaczego odkładamy wizytę u fizjoterapeuty?

Wszystko po trochu. Czas na pewno jest zawsze niezbędny. Profesjonalna i skuteczna rehabilitacja to nie jest dotknięcie magiczną różdżką. Ból będzie nawracał. Zwłaszcza jeśli jego źródło nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i opanowane w czasie profesjonalnych zabiegów rehabilitacyjnych. Ale im wcześniej zareagujemy, tym mniej czasu poświęcimy na rehabilitację u fizjoterapeuty. Jeśli jesteś ogólnie zdrowy i dokuczają ci doraźne bóle, najczęściej po prawidłowej diagnozie wystarczy zestaw ćwiczeń. Najpierw będziesz wykonywał pod kierunkiem rehabilitanta, a następnie sam w domu. To też jest na pewno o wiele tańsze, niż leczenie. A leczenie czeka nas w przypadku przewlekłych i zaniedbanych schorzeń. Profilaktyka w zakresie fizjoterapii oznacza więc po prostu rehabilitację na co dzień. Umiejętne dbanie o swoją postawę pod kierunkiem fachowca. Możemy na tym zyskać zdrowie, no i zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Dla kogo rehabilitacja i fizjoterapia?

Praktycznie nie ma przeciwwskazań we współczesnej fizjoterapii.  Na pewno wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Wiele dzieci potrzebuje opieki medycznej rehabilitanta. Bardzo często ich aktywność sportowa prowadzi do przeciążenia układu kostnego i mięśniowego. Rehabilitacja jest tu niezbędna do odciążenia. Po drugiej stronie mamy coraz więcej młodzieży z brakiem ruchu. Cierpią oni na schorzenia kręgosłupa ze względu na brak odpowiedniego ruchu. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o wiek u ludzi starszych. Przykładowo bardzo lekkie neuromobilizacje pomagają nawet najstarszym pacjentom. Nasza ingerencja jest wtedy bardzo delikatna i zawsze bierze pod uwagę ewentualne straty. Pamiętamy, że pacjent żył w dany sposób przez na przykład osiemdziesiąt lat. Nie przesadzamy wtedy ze zmianą. Zazwyczaj wystarczy rozluźnić powięź, rozciągnąć mięsnie i zrobić właśnie delikatną neuromobilizację. Taka fizjoterapia daje już zadowalające efekty.

Fizjoterapia i rehabilitacja kobiety w ciąży

Zmiana mechaniki całego ciała. Kręgosłup mocniej się wygina i działanie hormonów powoduje rozkurczanie miednicy. To wszystko ma prawo boleć. Ale są metody rehabilitacji żeby ten ból zmniejszyć. Co najważniejsze są to metody bezpieczne dla dziecka. Można też stosować kinesiology taping. Kiedy kobieta na przykład ma bardzo duży brzuch to można go tym miękkim aktywnym plastrem podtrzymać. W efekcie mniej ciąży i mniej nadwyrężał kręgosłup. Tak samo można przytrzymać i rozkurczyć przy bólach spojenia łonowego oraz bólach dolnego odcinka kręgosłupa. Do tego też służy specjalny stół dla kobiet w ciąży. Pozwala on się kobiecie zrelaksować i odpowiednio ustawić tak, żeby fizjoterapeuta mógł opracować jej plecy.

Zasadniczo każdy powinien przynajmniej sprawdzić w czasie wizyty u rehabilitanta, czy zachowuje odpowiednią postawę. Jak chodzi i jak wygląda jego stanowisko pracy. Jakie formy aktywności sportowej są dla niego wskazane, a jakie wręcz odwrotnie. Jest bardzo ważne, żeby nie wierzyć ślepo w przesądy. Zarówno takie którymi jesteśmy codziennie zasypywani przez znajomych, albo w mediach, albo nawet u lekarzy.

Dołącz do naszej społeczności:

Dawka wiedzy prosto od specjalistów

Najnowsze porady i informacje o tym jak dbać o swoje zdrowie, podane w zrozumiały sposób przez naszych specjalistów.

Jeden mail tygodniowo, bez spamu

Nie będziemy zasypywać Cię zbędnymi wiadomościami, gwarantujemy jedną porcję wskazówek tygodniowo.

Możesz słuchać lub czytać

Bez względu na to jaką formę nauki preferujesz, nasz podcast i artykuły pozwolą Ci zdobywać wiedzę tak jak lubisz.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fizjo4life Michał Dachowski , Jagiellońska 4, 03-721 Warszawa (będącym Administratorem danych) i otrzymywanie drogą elektroniczną maili z wiedzą z zakresu treningu, fizjoterapii oraz bliskich im obszarów, a także informacji o nowościach, podcastach, szkoleniach i dedykowanych ofertach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgoda ta jest dobrowolna i mogę ją w każdej chwili cofnąć. Mam też prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. [ pokaż dalej ][ pokaż mniej ]

Mity odnoście fizjoterapii

Jakie mity o fizjoterapii uważam za najgorsze? Po pierwsze, że przy bólu kręgosłupa najpierw trzeba wziąć leki przeciwbólowe. Dopiero wtedy można się rehabilitować. Że wzmacnianie mięśni brzucha chroni przed bólami kręgosłupa. Że na bóle kręgosłupa najlepsze jest pływanie. Że są uniwersalne ćwiczenia, które pomogą każdemu. No i ta anachroniczna wiara w cudowne działanie masaży. Jest tych przesądów całe mnóstwo. Lepiej po prostu przyjść na konsultację do rehabilitanta niż bezmyślnie powielać błędy innych. Dotyczy to absolutnie wszystkich, zarówno ludzi, którzy mało się ruszają jak i entuzjastów wszelkich sportów.

Fizjoterapia sportowców i osób aktywnych fizycznie

Zaczynamy uprawiać jakiś sport? Wtedy chociażby wizyta kontrolna u rehabilitanta jest według mnie po prostu niezbędna. Dla przykładu, dzisiaj modne jest bieganie. Trzeba wiedzieć jak się rozciągać. Jak trenować, żeby się nie przetrenować, na jakich powierzchniach biegać. Jaki strój? Czy biegać w zimie, czy latem? Trening stabilizacji kręgosłupa, bo bieganie na przykład powinno być wsparte właśnie treningiem stabilizacji kręgosłupa. W takich sytuacjach rehabilitant będzie równocześnie konsultantem, doradcą sprzętu. Będzie po prostu naszym personalnym trenerem. Na pewno taki kontakt zmniejsza ryzyko kontuzji. Ryzyko, że będziemy musieli przerwać uprawianie sportu, który nam się już spodobał. Nawet fitness to przecież też jest sport. Nieraz cięższy od biegu. Więc też potrzebujemy odnowy biologicznej. Takiej którą rehabilitant umie zrobić albo doradzić jak zrobić ją samemu w domu. Jakie wybrać techniki relaksacji, czy wodą, czy solą, czy ciepłem, czy zimnem.

Programy przygotowujące do sportu prowadzone przez fizjoterapeutę

Prowadzę programy przygotowujące do podjęcia aktywności fizycznej. Takie które równocześnie zabezpieczają nas przed utratą zdrowia w czasie uprawiania sportów sezonowych.

Są osoby, które miesiącami siedzą za biurkiem i bez żadnego przygotowania wyjeżdżają zimą na narty. To przecież jest oczywiste wystawianie się na ryzyko kontuzji, a nawet operacji kolana czy kostki. To samo dotyczy ludzi, którzy nic nie robią całą zimę, ale latem wyjeżdżają na wind surfing. Na pewno warto się do tego przygotować. Polecam więc nasze programy. Bezpieczne narty służą bezpiecznemu przygotowaniu do sezonu zimowego. Bezpieczna siłownia pomaga ćwiczyć na siłowni tak, żeby nie robić sobie krzywdy wielkimi ciężarami. Zawsze można korzystać też z naszego uniwersalnego Programu Zdrowy Kręgosłup. Jest on oparty na zestawach mniej popularnych, ale bardziej skutecznych ćwiczeń.

Jak postrzegana jest rehabilitacja i fizjoterapia?

Ciągle jest sporo do zrobienia w zakresie profilaktyki. Sporo jest przekłamań na temat ogólnodostępnej wiedzy rehabilitacyjnej i fizjoterapeutycznej. Zauważam jednak coraz większą świadomość, że fizjoterapia jest bardzo ważna. Jest coraz bardziej obecna w mediach i coraz więcej informacji dociera z zagranicy. Francja pod tym względem jest pozytywnym przykładem. Tam z bólem łokcia nie idziesz do lekarza tylko do rehabilitanta. Kobieta po cesarskim cięciu musi podjąć terapię blizny. Robi to żeby nie stracić prawa do refundacji za przyszłą rehabilitację kręgosłupa. Powoli też przebija się do naszej świadomości potrzeba posiadania własnego rehabilitanta. Dokładnie tak jak niektórzy mają własnych trenerów.

Najważniejsze wskazania rehabilitacyjne w pigułce

Fizjoterapia może ci służyć na co dzień. Zdecyduj się na profilaktykę w zakresie rehabilitacji, żeby zmniejszyć ryzyko urazów i powikłań w przyszłości. Nie czekaj z wizytą u fizjoterapeuty aż ból będzie nie do zniesienia. Wtedy zmiany zwyrodnieniowe zaczną utrudniać najprostsze czynności. Nie uprawiaj modnych sportów bez konsultacji z rehabilitantem. Przygotowuj się do sportów sezonowych przez cały rok. Rozważnie szukaj fizjoterapeuty. Zweryfikuj jego kompetencje, sprawdzając dokumenty i rekomendacje. Fachowa i skuteczna rehabilitacja wymaga czasu, konsekwencji i twojej współpracy.

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skonsultuj się z naszym doświadczonym fizjoterapeutą i odzyskaj pełnię zdrowia.

Zapisz się na wizytę

Autorzy artykułu:

Michał Polański

Michał Polański

Możesz być pewien/pewna, że Michał nauczy Cię dużo o Twoim ciele, jego dolegliwościach i ich przyczynach, a także dobierze odpowiednie metody działania. 

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rehabilitacja dorosłych 30 min od 100zł
Rehabilitacja dorosłych 60 min od 200zł
Korekcja wad postawy 60 min 200zł
Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja dorosłych

Rehabilitacja dorosłych

Pomagamy pacjentom zapomnieć o bólu i problemach z poruszaniem się. Wspieramy w powrocie do sprawności po kontuzjach czy interwencjach chirurgicznych.

Dowiedz się więcej
Korekcja wad postawy

Korekcja wad postawy

Popraw komfort swojego życia poprzez wyeliminowanie wad postawy i pracę nad prawidłowymi wzorcami ruchu.

Dowiedz się więcej