LASEROTERAPIA
            W leczeniu bólu stosowany jest też laser. Pod wpływem działania wysyłanej przez niego wiązki promieniowania, prowadzi się też leczenie przy zmianach reumatycznych w  stawach oraz w zwyrodnieniu stawów. Laseroterapia wspomaga regeneracje kośćca po złamaniach, a także leczenie zmian skórnych.

Po zadziałaniu promieni laserowych dochodzi do biostymulacji tkanek. Wywołują ja już wiązki o fali długości od 630nm do 1100nm. Jest to odpowiednik barwy czerwonej (jaskrawa czerwień – 633nm), a także podczerwieni (1100nm). Używając takiej długości fali świetlnej możemy doprowadzić do głębokiej penetracji światła do tkanek – nawet do 6cm. Związane jest to ze zmniejszoną absorpcją wody i barwników tkankowych. Przy takich warunkach można uzyskać efekty lecznicze.

Lasery charakteryzujące się średnią i mała mocą dają rewelacyjne efekty przeciwzapalne i przeciwbólowe. Promieniowanie tego typu powoduje zespół reakcji w komórkach ciała. Enzymy mitochondrialne pochłaniając energię powodują podwyższenie temperatury, co wpływa na przepuszczalność i przewodzenie błon mitochondrialnych. Dzięki czemu ilość wyprodukowanych cząstek ATP (wysokoenergetycznych) podnosi się.

W chwili gdy na organizm zadziała niskoenergetyczna wiązka światła laserowego powiększa się populacja limfocytów. Ponieważ są one odpowiedzialne za zwalczanie stanów zapalnych, taki sposób leczenia przynosi bardzo dobre efekty m.in. przy stanach zapalnych mięśni i stawów. Podnosi się też poziom monocytów, a w związku z  tym wzrasta także odporność miejscowa.

Działanie biostymulujące promieni laserowych jest tak wysokie, że oprócz działania przeciwzapalnego przyspiesza także procesy gojenia.
Pod wpływem wiązki laserowej dochodzi do wyrzutu serotoniny z płytek krwi, czego naturalnym skutkiem jest skurczenie naczyń krwionośnych co ogranicza stan zapalny. Zmienia się też poziom heparyny i histaminy, poprawiających mikrokrążenie i redukujących przez to obrzęki pourazowe.

 

Podsumowując można powiedzieć, że laser:

  • daje szybsze gojenie ran, zarówno tych powstałych po urazach jak i pooperacyjnych, poprzez przyspieszenie ziarninowania
  • przyspiesza regenerację kośćca przy złamaniach, a  także tkanek po urazach
  • ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne
  • wspomaga stymulację opóźnionych zrostów kości
  • przynosi ulgę przy dysfunkcjach narządu ruchu takich jak stany zapalne stawów, zwyrodnienia, zespoły przeciążeniowe
  • daje dobre efekty przy chorobach skórnych (odleżynach, oparzeniach, zakażeniach bakteryjnych, liszajach, trądziku pospolitym, łuszczycy, łysieniu plackowatym)
  • ma działanie lecznicze przy zmianach chorobowych zatok, przyzębia i błon śluzowych
  • wykazuje znaczną poprawę stanu zdrowia przy chorobach układu naczyniowego i limfatycznego