Masaż

                Jednym z bardziej znanych zabiegów fizjoterapeutycznych jest masaż.  Polega on na ugniataniu, głaskaniu, oklepywaniu oraz rozcieraniu w określony sposób. Istotny tui jest zarówno kierunek jak i kolejność wykonywanych czynności. Niekiedy podczas masażu wykonuje się wibrację, albo inne specjalistyczne chwyty mające na celu osiągnięcie określonego efektu.

Masaż może spełniać różnorakie funkcje: przygotowywać mięśnie do wysiłku, leczyć, a także być formą relaksu.

Masaż leczniczy tensegracyjny:

                Jest to jedna z nowszych metod masażu leczniczego o bardzo dużej skuteczności. Jest oparta na holistycznym podejściu do organizmu pacjenta. Jego stosowanie wymaga od fizjoterapeuty bardzo dobrej znajomości anatomii. Rozluźniane są konkretne mięśnie i powięzi składające się na większe układy.      Poprzedza go badanie mające na celu wskazanie, które partie mięśni wykazują wzmożone napięcie. Stosując masaż tensegracyjny można osiągnąć wspaniałe efekty m.in. przy objawach bólowych ze strony łokcia, barku, a także rwie kulszowej. Więcej o masażu tensegracyjnym

 

Masaż klasyczny:

Podstawowa formą masażu jest masaż klasyczny. Ma za zadanie polepszyć odżywienie tkanek i rozluźnienie mięsni. Pozwala na szybsza regenerację organizmu po wysiłku. Stosowany odpowiednio ma tez funkcje profilaktyczne. Seria 10 masaży co dzień lub co dwa dni daje bardzo dobre efekty. Później wskazana jest 14 dniowa przerwa.

 

Masaż relaksacyjny:

Masaż relaksacyjny dzięki używaniu przez terapeutę różnych technik manualnych (przedramiona, dłonie) pozwala uzyskać bardzo dobre efekty rozluźniające. Charakteryzuje się on duża płynnością i użyciem mniejszej siły niż przy masażu leczniczym.

Jeśli wspomagany jest on, cisza, spokojem, olejkami eterycznymi, a  niekiedy odpowiednio dobrana muzyką, potęgowany jest jego efekt.